Data modyfikacji:

Pralka – jaką klasę energetyczną wybrać?

Wybór pralki to jedna z najważniejszych decyzji przy wyborze domowego AGD. To sprzęt, z którego zwykle dużo i często się korzysta - nic więc dziwnego, że dobrze szukać takiego, który pozwoli na oszczędności przy rosnących cenach energii. Wybór pralki o wysokiej klasie energetycznej to inwestycja na najbliższe lata. Chociaż w momencie zakupu może kosztować więcej niż porównywalny, lecz mniej energooszczędny model, cena zwróci się przy eksploatacji. Zwłaszcza, jeśli ze względu na małe dzieci, sportową pasję lub zwierzęta w domu, pranie jest stałym elementem codzienności. Jaką klasę energetyczną wybrać i jak korzystać z pralki, by oszczędzić? Oto najlepsze sposoby!

Klasy energetyczne pralek - jaką wybrać?

Po niedawnych zmianach etykiet energetycznych, pralki nie są już oznaczane literami z plusem, np. A++. Likwidacja plusów i urealnienie oznaczeń klas energetycznych to działania zmierzające do realistycznego spojrzenia na to, jak bardzo energooszczędne jest urządzenie. Wcześniej, większość sprzętów mieściła się w klasie A, gdzie jedynymi różnicami była liczba plusów po literze. Oznaczenia takie były niejasne i nie prezentowały faktycznej różnicy w oszczędności energii między poszczególnymi urządzeniami, oznaczonymi A+, A++ lub A+++. Przejście na oznaczenia literowe A-G zdecydowanie to rozróżnienie ułatwiło.
Rewolucję, zapoczątkowaną w marcu 2021, od razu możemy zobaczyć na etykietach, gdzie nawet bardzo energooszczędne urządzenia „spadły” w klasyfikacji - oczywiście, pozornie. Jednak większość pralek będzie miała oznaczenia klasy energetycznej D, rzadziej C lub B. Wcześniej - wszystkie kwalifikowały się na A+ lub A++.
Czy taka zmiana potrzebna jest konsumentom? W dużej mierze tak - pomoże podjąć racjonalną decyzję o wyborze sprzętu, a różnice pomiędzy poszczególnymi sprzętami będą widoczne.

Jaką klasę energetyczną pralki wybrać?

Najbardziej ogólna rada związana z wyborem klasy energetycznej pralki, może brzmieć: dobrze wybrać najbardziej energooszczędną pralkę, która mieści się w ramach założonego budżetu. To czynnik, który może pomóc podjąć finalną decyzję osobom wahającym się między dwoma modelami.
Nie jest to jedyny czynnik, którym warto się kierować przy wyborze. Na jakie elementy etykiety warto jeszcze spojrzeć?
  • Zużycie energii elektrycznej podawane w kWh na 100 cykli.
  • Zużycie wody na cykl.
  • Głośność przy fazie wirowania (głośność również oznaczana jest przedziałami klas - od A do D).
Aby uzyskać więcej informacji, można zeskanować kod QR, umieszczony w górnej części etykiety energetycznej.

Czym, oprócz klasy energetycznej, kierować się przy wyborze pralki?

To, czy pralka jest energooszczędna, to niewątpliwie jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze sprzętu. Czy jedyne? To dopiero początek listy tego, na co patrzeć, wybierając sprzęt do prania.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
  • Rodzaj pralki - ładowana od frontu czy od góry.
  • Wielkość pralki - tak, by zmieściła się w łazience lub kuchni.
  • Dostępne programy - warto poświęcić czas i sprawdzić, czy dostępne programy odpowiadają naszym potrzebom.
  • Generowany hałas - ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy pralkę umieszczamy w kuchni połączonej z salonem.
  • Dodatkowe funkcje, jak na przykład możliwość dokładania prania już w trakcie uruchomionego cyklu.
Świadome podejście do wyboru pralki umożliwi podjęcie dobrej decyzji i wybór urządzenia, które będzie dobrą inwestycją na lata. Przed zakupem, warto dobrze przejrzeć poszczególne modele, porównując je miedzy sobą.
Autor: artykuł sponsorowany