Data modyfikacji:

PC do 5000 złotych. Jaki komputer kupić w tej cenie?

Przez długi czas PC do 5000 złotych były idealnym złotym środkiem pomiędzy komputerami ze średniej półki a najbardziej wydajnymi zestawami dla entuzjastów nowych technologii. Z powodu drastycznej podwyżki cen kluczowych komponentów, pecety w tej kategorii cenowej straciły na wartości. Czego dziś możemy oczekiwać od sprzętu do 5000 złotych?
pc do 5000

Dla kogo PC do 5000 złotych? Czego oczekiwać po komputerach tej klasy?

Komputery w cenie do 5000 złotych to rozsądna propozycja zarówno dla miłośników elektronicznej rozrywki, jak i osób wykorzystujących moc sprzętu do pracy z zaawansowanymi programami graficznymi, edytorami filmów oraz zdjęć.
Bez wątpienia, wydanie tej kwoty na peceta to solidna inwestycja na kilka lat, zwłaszcza jeżeli nie zależ nam na ekstremalnej wydajności w grach oraz wysokich rozdzielczościach, takich jak 4K. Zestaw za 5000 złotych odbiega bowiem możliwościami od pecetów z najlepszymi podzespołami na rynku, które za sprawą problemów logistyczno-produkcyjnych w branży podrożały o ponad 100 procent.
Sprzęt pozwala jednak na swobodną rozgrywkę z nowymi tytułami w rozdzielczości 1080p i to najczęściej na wysokich albo maksymalnych detalach. Starsze i mniej wymagające produkcje oraz popularne tytuły sieciowe, takie jak Rainbow Six Siege, uruchomimy bez najmniejszych zarzutów.

Podzespoły komputera do 5000 złotych

Najbardziej istotnym komponentem PC do 5000 złotych jest karta graficzna. Stanowi ona równocześnie jego najdroższą część, stanowiącą nawet 60 procent ceny. Wybór odpowiednio układu jest więc dość ważną decyzją. Jeżeli bierzemy pod uwagę wydajność PC w grach to stawiamy na model GeForce RTX 3060. Zapewnią one dobrą wydajność w najnowszych produkcjach, zwłaszcza w przypadku, gdy bawimy się głównie w rozdzielczości 1080p. Naciągając budżet lub oszczędzając na innych komponentach (np. wykorzystując starą obudowę PC), możemy zdecydować się też na silniejszego GeForce’a RTX 3060 Ti. Z kolei dla bardziej oszczędnych dobrą alternatywa układ GeForce GTX 1660 lub GeForce RTX 3050.
W przypadku procesora możemy pozwolić sobie na zakup wydajnych modeli ze średniej półki. Sprawdzą się one zarówno w grach, jak i podczas bardziej zaawansowanej pracy z programami graficznymi oraz edytorami wideo. Do wyboru mamy najnowsze CPU od firmy Intel i AMD, które wchodzą w skład linii Intel Core i5 oraz AMD Ryzen 5. Wybór produktu jednej lub drugiej firmy rzutuje na to, jaką płytę główna będziemy musieli kupić, poza tym różnice między chipami producentów będą minimalne. Wspomniane procesory kupimy w cenie 800-1200 złotych.
PC do 5000 złotych wyposażony jest w solidne płyty główne ze średniej półki, w cenie około 300-400 złotych. Podzespoły za tę kwotę sprawdzą się doskonale, zarówno w komputerze do grania, jak i do pracy. Warto podkreślić, że jeżeli planujemy w niedalekiej przyszłości upgrade na silniejszą kartę graficzną (zwłaszcza gdy kupujemy GeForce’a GTX 1660 lub RTX 3060) nie zaszkodzi dołożyć trochę pieniędzy na płyty wyposażone w złącze w najnowszym standardzie PCI 4.0. Jego potencjał będą w przyszłości wykorzystywać wszystkie nowe modele GPU. W przypadku procesorów Intela poszukujemy produktów z chipsetem Z590 i B560, dla CPU od AMD są to modele z chipem X570.
W PC do 5000 złotych montujemy standardowe już 16 GB wydajnej i szybkiej pamięci RAM. Koszt zakupu kości to około 400-600 złotych. Jeżeli komputer przeznaczony jest do pracy z wideo oraz specjalistycznymi programami, nie zaszkodzi zamontować w nim 32 GB, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem w wysokości kilkuset złotych.
W przypadku nośnika danych stawiamy na sprawdzone już, niezawodne i szybkie dyski SSD. Zamiast 2,5-calowego modelu SATA wybieramy jednak produkty wykonane w technologii M.2, które przypominają niewielkie karty rozszerzeniowe PCI. Do codziennego użytku wystarczy nam 512 GB. W komputerze do grania warto jednak zamontować napęd 1 TB, ułatwiając przechowywanie ulubionych tytułów.
Na koniec przejdźmy do tematu zasilaczy w komputerze do 5000 złotych. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą dobrej jakości modele o mocy w przedziale od 500 do 600 W, które bez najmniejszych problemów dostarczą energii wszystkim częściom PC. Stawiamy na urządzenia markowych producentów w maksymalnej cenie wynoszącej około 350-400 złotych.
Jeżeli chodzi o rodzaj obudowy, wiele zależy tu od naszych osobistych preferencji. Wybieramy modele zapewniające najlepszy przepływ powietrza we wnętrzu oraz wyposażone w dobre wentylatory. Ceny solidnych skrzynek zaczynają się od około 300 otych. Jeżeli zależy nam na fabrycznym oświetleniu oraz dodatkowych wiatrakach, musimy dopłacić drugie tyle.
Zdjęcie: Unsplash