Data publikacji:

Jak wybrać RAM do komputera do gier? 

RAM Memory Installed in Computer Motherboard Slots
Pamięć RAM jest bardzo często traktowana po macoszemu przez graczy budujących lub ulepszających swoje komputery. Zazwyczaj skupiają się oni na wyborze jak najlepszej karty graficznej, mocnego procesora, a także solidnej płyty głównej. Kwestię kości pamięci RAM pozostawiają zazwyczaj na sam koniec, w trakcie dobierania podzespołów, decydując jedynie o ich pojemności. Odpowiadamy na to, czy tego rodzaju strategia jest rozsądna, przedstawiamy najważniejsze informacje na temat RAM-u w gamingowym pececie, a także podpowiadamy, jak wybrać najlepsze kości.

Pamięć RAM w komputerze gracza – podstawowe informacje

Nazwa „RAM” jest skrótem rozwijanym w języku angielskim do wyrazu „Random Access Memory”, którą tłumaczymy na polski jako „pamięć o dostępie swobodnym”. RAM jest podstawowym komponentem nie tylko komputerów PC, ale także wszelkiego rodzaju urządzeń mobilnych, jak smartfony i smartwatche, a także wielu innych gadżetów i sprzętów elektronicznych, od telewizorów na inteligentnych lodówkach i pralkach skończywszy. 
Kości RAM zbudowane są z półprzewodnikowych kości pamięci, które umieszczone są bezpośrednio na płycie głównej urządzenia. W stacjonarnych komputerach PC oraz laptopach przyjmują one jednak postać wąskich i prostokątnych kart rozszerzeniowych wpinanych do dedykowanego portu. Konstrukcja taka pozwala właścicielowi maszyny zwiększać w razie potrzeby ilość dostępnego RAM-u.
RAM przechowuje informacje dostarczane przez wszystkie procesy komputera, a dane te są nieustannie nadpisywane i używane przez poszczególne komponenty PC oraz oprogramowanie (w tym system operacyjny). Bez sprawnie działającej pamięci RAM nie uruchomimy komputera. Warto zaznaczyć, że wszystkie informacje przechowywane przez kości są bezpowrotnie wymazywane tuż po restarcie lub wyłączeniu peceta. 
Pamięć RAM jest od kilkudziesięciu lat stałym elementem każdego komputera. Na przestrzeni lat podzespoły te przeszły jednak bardzo dynamiczne zmiany, co zawdzięczamy rozwojowi technologii produkcji półprzewodników. Odbiło się to przede wszystkim na maksymalnej ilości przechowywanych przez nich danych. Kości w popularnych domowych komputerach 8-bitowych, które pojawiły się na przełomie lat 70. i 80., miały zaledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu kilobajtów. Legendarny Commodore 64 wziął np. swoją nazwę od wielkości oferowanej pamięci (64 kilobajty). Obecnie pojedyncze kości przechowują od kilku do kilkunastu gigabajtów danych. Zmiany zaszły też w szybkości, z jaką RAM może równocześnie zapisywać i odczytywać informacje podczas komunikacjami z innymi komponentami PC.

Jaką ważną rolę pełni RAM w komputerze gracza? Ile RAM-u do gier?

Pamięć RAM ma fundamentalne znaczenie dla poprawnego działania komputera. Pecet wyposażony w najszybszy procesor i kartę graficzną nie poradzi sobie nawet z najprostszymi zadaniami, jeżeli się okaże, że ma za mało pamięci. Wszystkie operacje, takie jak ładowanie systemu operacyjnego, będą przeprowadzane w ślimaczym tempie lub komputer kompletnie odmówi posłuszeństwa.
RAM ma szczególne znaczenie dla osób pracujących z dużymi ilościami danych, np. zajmujących się edycją lub tworzeniem materiałów wideo, zdjęć, grafiki 2D/3D, a także muzyki. Czy w przypadku graczy jest on równie ważny? Nie do końca… RAM jest oczywiście dość istotny, ale od kilku lat większość nowych gier wymaga od użytkownika posiada kości o pojemności 16 GB. Taka ilość wystarcza w zupełności do komfortowej zabawy z prawie wszystkimi tytułami na rynku. Z tego powodu kości o takiej wielkości montowane są we wszystkich przeciętnych systemach gamingowych. 
Podczas zabawy, zwłaszcza z najnowszymi superprodukcjami, najbardziej obciążonym podzespołem komputera pozostaje karta graficzna, na drugim miejscu będzie to procesor, a dalej dysk, na którym zainstalowana jest gra oraz RAM. Pamięć RAM ma największe znaczenie w tytułach ładujących duże ilości danych, posiadających np. bardzo rozległe i otwarte mapy świata lub wykonujące skomplikowane obliczenia. Są to niektóre symulatory wyścigowe lub samolotowe, popularne gry akcji, a także strategie turowe lub RTS.
Choć 16 GB pozostaje złotym standardem, deweloperzy coraz bardziej ochoczo wypuszczają na rynek gry wymagające do optymalnej zabawy przy najwyższych detalach systemu z 32 GB RAM-u. W najbliższych latach możemy spodziewać się, że ilość ta stanie się nową normą dla przeciętnego gracza. Już teraz 32 GB jest w dużej mierze normalne w komputerach, które poza zabawą są używane do pracy z zaawansowanymi aplikacjami i edytorami.

Jak wybrać pamięć RAM do gier?

We wstępie wspomnieliśmy o tym, że gracze zazwyczaj dobierają RAM jako jeden z ostatnich komponentów komputera. Możemy potwierdzić, że jest to rozsądna strategia jeżeli nie mamy obsesji na punkcie jak najwyższej wydajności komputera lub nie zajmujemy się podkręcaniem jego podzespołów.
Przeciętny miłośnik elektronicznej rozrywki, który wybierze RAM od markowego producenta, może liczyć na solidną wydajność, która wystarczy mu do większości zastosowań, bez względu na zakupiony model. Na częstotliwość pracy oraz opóźnienia pamięci, które znajdziemy w jej specyfikacji technicznej, zwracają uwagę przede wszystkim entuzjaści. Różnica w wydajności w grach, w systemach posiadających RAM z szybszym taktowaniem zegara, jest tak naprawdę minimalna lub kompletnie niezauważalna. 
Najważniejszą decyzją, jaka jest podejmowana w kwestii pamięci RAM dla graczy, jest to, czy decydują się oni na zakup kości wykonanych w najnowszej technologii DDR5 lub starszych modeli DDR4, które pozostają obecnie wciąż standardem. Wsparcie dla DDR5 oferują płyty główne z najnowszymi chipsetami przystosowane do pracy z procesorami Intela 12 (Alder Lake), 13 (Raptor Lake) lub nowszej generacji. W przypadku AMD będą to natomiast CPU z rodziny Ryzen 7000 lub nowsze. 
Jeżeli nie planujemy zakupu najnowszych procesorów i płyt głównych, wymiana tych podzespołów wyłączenie po to, by móc skorzystać z nowego typu pamięci, mija się kompletnie z celem. Podstawowymi zaletami kości DDR5 w porównaniu do DDR4 jest ich większa przepustowość, stosunkowo niższe zużycie energii, a także większa ochrona przez uszkodzeniem przesyłanych danych. Warto jednak podkreślić, że zalety te będą miały znaczenie przede wszystkim dla profesjonalistów używających zaawansowanych programów do edycji grafiki, wideo, projektowania i tworzenia animacji. Zwykły gracz może liczyć najwyżej na kilkuprocentowy wzrost wydajności w wybranych grach, przekładający się na kilka klatek obrazu więcej.
Pamięci DDR4, pod względem relacji ceny do jakości, górują nad swoimi odpowiednikami wykonanymi w technologii DDR5. Koszt zakupu nowych układów jest bowiem wciąż wyższy, podobnie sprawa wygląda w przypadku oferujących dla nich wsparcie płyt głównych. Nie ma jednak wątpliwości, że w przyszłości DDR5 wyprze kompletnie swojego poprzednika, jeżeli więc nam zależy na gamingowym systemie na długie lata, inwestycja w nowy standard ma większy sens. 
Zdjęcie: Envato Elements