Data publikacji:

Outriders: Worldslayer – recenzja polskiego shootera

Ponad rok od premiery oryginalnej wersji Outriders, studio People Can Fly zdecydowało się na wypuszczenie do sprzedaży pierwszego dużego rozszerzenia fabularnego. Czy nowa zawartość przygotowana przez twórców jest na tyle ciekawa, że warto było czekać na nią tak długo? O tym przekonacie się z dalszej części recenzji Outriders: Worldslayer.
Outriders Worldslayer recenzja

Czy warto zagrać w Outriders: Worldslayer? Recenzja gry

W recenzji gry Outriders pisałem, że jest to „doskonały wyrób rzemieślniczy” i po kilkunastu miesiącach od premiery w dalszym ciągu podtrzymuję tę opinię. Doskonale przypomniał mi o tym pierwszy duży dodatek, który – podobnie jak pierwowzór – dostarczył mi masę frajdy, lecz nie sprawił, że się zachwyciłem. Wręcz przeciwnie, w pewnym momencie odczułem nawet delikatne znużenie, ponieważ studio People Can Fly praktycznie w ogóle nie zadbało o jakieś poważniejsze zmiany w gameplayu, tylko po prostu przygotowało nową fabułę, w nowych lokacjach, bez jakiejś większej inwencji twórczej. Oczywiście pojawiły się nowe elementy, lecz nie były one na tyle znaczące, żeby dać świeższe spojrzenie na to dzieło.
Trochę szkoda, że tak doświadczone studio, jak People Can Fly, poszło po linii najmniejszego oporu, ponieważ w ich produkcji drzemie znacznie większy potencjał. A tak, znowu dostaliśmy tytuł, który czerpie garściami z innych dzieł i w dalszym ciągu brakuje mu własnej tożsamości – czegoś, co sprawiłoby, że o Outriders pamiętalibyśmy latami, tak jak chociażby miało to miejsce z kultowym Painkillerem czy nawet Bulletstormem i jego szaloną rozgrywką. Warto jednak dodać, że odtwórstwo nie jest złe, kiedy zostało zrobione dobrze, a tego grze polskiego studia nie mogę odmówić. Nowe lokacje przygotowane przez twórców są naprawdę super, a do tego stawiają na sporą różnorodność pod względem designu.
Z przeciwnikami jest różnie, gdyż dosyć często walczymy z oponentami znanymi z podstawki, aczkolwiek znalazło się też miejsce na nowe rodzaje wrogów, w tym ciekawie zaprojektowanych bossów, z niejaką Ereshkigal na czele. Historia dodatku kręci się wokół tej postaci, która okazuje się być pierwszą alterdką. Kobieta zawiązuje własną grupę buntowników, próbując tym samym wprowadzić swój porządek na Enoch, co jednocześnie może doprowadzić do zagłady całej ludzkości. Główny bohater musi więc ponownie wyruszyć w niebezpieczną podróż, żeby powstrzymać zagrożenie, jednocześnie odkrywając sekrety niebezpiecznej planety. Opowieść nie jest szczególnie porywająca, ale ma swoje dobre momenty i w ciekawy sposób poszerza wiedzę o tym uniwersum.
Osoby, które ukończyły podstawkę, z pewnością rozwinęły do maksimum drzewko umiejętności swojej klasy postaci. Dlatego też twórcy przygotowali nowe zdolności bojowe, które można odblokowywać wraz z postępami. People Can Fly wprowadziło dwa rodzaje ulepszeń – Wstąpienie oraz Pax. W tym pierwszym możemy poprawiać ogólne statystyki postaci z czterech kategorii – Anomalia, Brutalność, Wytrzymałość oraz Waleczność. Dzięki temu mamy szansę na stworzenie bohatera bardziej odpowiadającego naszym oczekiwaniom, np. zwiększając jego maksymalną premię do zdrowia bądź dodając power-up do obrażeń od broni.
Jeśli natomiast chodzi o Pax, to tutaj mamy do czynienia z klasycznym drzewkiem rozwoju, w którym „wykupujemy” nowe zdolności pasywne. W ten sposób twórcy dali graczom możliwość stworzenia jeszcze bardziej skutecznych klas postaci, ponieważ każda z nich posiada unikalny Pax. Przykładowo, jeśli na początku zabawy wybraliście Piromantę, to w Worldslayer będziecie mogli odblokować nowe umiejętności, żeby zamienić go w Wypalacza lub Piromaniaka. Ponownie więc możemy sami zdecydować, w jaki sposób najlepiej będzie radził sobie protagonista podczas starć z przeważającymi siłami wroga.
Odblokowanie pożądanych zdolności nie trwa zbyt długo, co niestety wiążę się z największą wadą dodatku. Fabuła Outriders: Worldslayer jest bardzo krótka – grę można ukończyć raptem w trochę ponad trzy godziny, co jest mocno rozczarowującym wynikiem. Na szczęście People Can Fly zadbało o zawartość endgame’ową. Po dotarciu do finału opowieści, trafiamy do obszaru znanego jako Tarya Gratar, gdzie możemy wziąć udział w szeregu następujących po sobie prób. W tym przypadku na każdą rozgrywkę przypadają trzy życia – jeżeli zginiemy czwarty raz, to cały proces musimy powtarzać od początku. Podobało mi się to, że ta zawartość DLC również jest fabularyzowana. Co więcej, historia przedstawiona w Tarya Gratar nawet bardziej mnie zaciekawiła niż wojna z Ereshkigal.
Choć w recenzji trochę ponarzekałem na Worldslayer, to jednak skłamałbym, gdybym napisał, że pierwsze duże rozszerzenie do gry Outriders nie dostarczyło mi frajdy. Moim największym zarzutem jest to, że dodatek jest zbyt bezpieczny i za mocno bazuje na zawartości przygotowanej na potrzeby podstawki. Jeśli jednak miło wspominacie czas spędzony podczas grania w podstawową wersję gry, to tym razem również będziecie się dobrze bawić.

Na czym zagrać w Outriders: Worldslayer?

Rozszerzenie zostało udostępnione na wszystkich platformach, na jakich mogliśmy zagrać w podstawową wersję Outriders. Oznacza to, że Worldslayera można kupić zarówno na komputery osobisty, jak i konsole poprzedniej generacji (PlayStation 4, Xbox One) oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Premiera Outriders: Worldslayer – kiedy?

Dodatek trafił do sprzedaży 30 czerwca 2022 roku na wszystkich planowanych platformach. Produkcja doczekała się specjalnego wydania pudełkowego, oferującego również dostęp do podstawowej wersji gry, ponieważ Worldslayer nie jest samodzielnym rozszerzeniem.

Czy Outriders: Worldslayer posiada polską wersję językową?

Tak, w dodatku dostępne jest pełne spolszczenie, tak samo jak miało to miejsce w Outriders. Oznacza to, że w Worldslayer otrzymaliśmy zarówno rodzime napisy, jak i pełnoprawny polski dubbing.
Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Outriders: Worldslayer na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon R9 270X lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 100 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Outriders: Worldslayer na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-7700K 4.2 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 100 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Outriders: Worldslayer na PC: wymagania sprzętowe dla Ultra

  • Procesor: Intel Core i7-10700K 3.8 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 10 GB GeForce RTX 3080 / 16 GB Radeon RX 6800 XT lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 100 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
Zdjęcie: Materiały prasowe People Can Fly
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.