Data modyfikacji:

Odtwarzacz filmów w 4K. Jak odtwarzać filmy w rozdzielczości 4K?


Film oglądany w dobrej jakości obrazu zyskuje na wartości – bez względu na to, czy macie do czynienia z niskobudżetowym dramatem obyczajowy, czy rozbuchanym do granic możliwości hollywoodzkim blockbusterem. Dzięki rozwojowi technologicznemu, nawet w domu możemy oglądać filmy i seriale w jakości niemalże kinowej. Potrzeba tylko do tego odpowiedniego sprzętu. Z tego tekstu dowiecie się, w jaki sposób możecie oglądać materiały w rozdzielczości 4K.
dzieci oglądające tv

Odtwarzanie filmów 4K na PC


Komputery osobiste są zdecydowanie jednymi z bardziej elastycznych odtwarzaczy filmów w rozdzielczości 4K. Jeżeli jesteście kolekcjonerami i kupujecie seriale oraz filmy na płytach Blu-ray 4K UHD, to bez problemu uruchomicie je na pececie – oczywiście będziecie do tego celu potrzebować specjalnego napędu Blu-ray oraz monitora zdolnego do wyświetlania obrazu w 4K.

Jeśli nie chcecie ponosić dodatkowych kosztów, to materiały w bardzo wysokiej rozdzielczości znajdziecie także na platformach streamingowych, takich jak Netflix czy HBO GO. Warto jednak pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach konieczne jest wykupienie odpowiedniego (i zarazem droższego) pakietu, dającego dostęp do materiałów w 4K. 

Filmy w 4K na stacjonarnych odtwarzaczach Blu-ray


W latach 80. i 90. ubiegłego wieku w większości polskich domów królowały odtwarzacze na kasety VHS, które potem zostały wyparte przez format DVD. Te następnie musiały ustąpić miejsca odtwarzaczom Blu-ray, umożliwiającym wyświetlanie filmów w ostrym jak żyletka obrazie 4K.

Niestety, głównie ze względu na rozwój platform streamingowych, tego typu urządzenia nie odniosły zbyt dużego sukcesu, ponieważ coraz mniej ludzi decyduje się na kupowanie pudełkowych wydań. Jeśli natomiast cały czas powiększacie swoją kolekcję filmów na płytach i oglądacie je głównie na telewizorze, to koniecznie powinniście zaopatrzyć się w porządny odtwarzacz Blu-ray. 

Smart TV jako odtwarzacz filmów 4K


Współczesne telewizory umożliwiają komunikację bezprzewodową z internetem, co znacząco zwiększa ich funkcjonalność. Dzięki temu można na nich korzystać z najróżniejszych aplikacji, w tym z platform streamingowych. Na większości urządzeniach dostępne są takie usługi jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime.

Za jakiś czas z pewnością dostępny będzie także Disney+, ale dopiero wtedy, kiedy platforma oficjalnie zadebiutuje w Polsce. Na telewizorach możecie również oglądać materiały w 4K na YouTubie, a także wypożyczać lub kupować filmy na platformach VOD (Video on Demand – wideo na żądanie). 

Odtwarzanie filmów 4K na konsolach PlayStation i Xbox


Bardzo słaba sprzedaż stacjonarnych odtwarzaczy Blu-ray może wynikać z faktu, że oglądanie filmów w 4K umożliwiają również konsole. Zarówno na Xbox One, jak i PlayStation 4 możecie oglądać materiały w bardzo wysokiej rozdzielczości na platformach streamingowych.

Ponadto urządzenie Microsoftu wspiera płyty Blu-ray 4K UHD. W przypadku sprzętu Sony, taka możliwość została wprowadzona dopiero przy okazji PlayStation 5. Oczywiście płyty w tym formacie będą również bez problemu współpracowały z Xbox Series S. 

Telefony z wyświetlaczem 4K


Do sprzedaży trafia coraz więcej modeli smartfonów wyposażonych w wyświetlacz 4K. Oznacza to, że możecie na nich oglądać filmy i seriale na platformach streamingowych, a także odtwarzać materiały na YouTube. Wiele z flagowych telefonów umożliwia też nagrywanie filmików w rozdzielczości UHD. 
Autor: Łukasz Morawski