Data publikacji:

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti – recenzje i testy

Modele kart graficznych oznaczone jako Ti są przyspieszoną wersją podstawowych wariantów. Tylko czy w przypadku GeForce RTX 3060 Ti nieco lepsze parametry wystarczyły do tego, aby wygenerować w grach komputerowych oprawę wizualną na wysokim poziomie, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego klatkarza? Przekonajmy się! Z tekstu dowiecie się, jaka jest specyfikacja tej karty, a także poznacie wyniki testów GeForce RTX 3060 Ti przeprowadzone przez zagraniczne media.
NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti

Specyfikacja techniczna NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti

Zanim przedstawię wam największe zalety i wady tego modelu karty graficznej, zerknijcie najpierw na szczegółowe parametry techniczne GeForce RTX 3060 Ti, które sugerują, że mamy do czynienia z naprawdę solidnym GPU. Oczywiście poniższe dane dotyczą podstawowej edycji Founders, przygotowanej przez NVIDIA. Aktualnie w sprzedaży można znaleźć warianty OC, oferujące jeszcze lepszą specyfikację.
  • Architektura: Ampere
  • Częstotliwość rdzenia: 1665 MHz
  • Proces technologiczny: 8 nm
  • Taktowanie pamięci: 1750 MHz
  • Efektywne taktowanie pamięci: 14 000 MHz
  • Pojemność pamięci: 8196 MB
  • Szerokość szyny: 256 bit
  • Typ pamięci: GDDR6
  • Przepustowość pamięci: 448 GB/s
  • Jednostki cieniujące: 4864
  • Ilość potoków ROP: 80
  • Ilość jednostek TMU: 152
  • Wydajność zmiennoprzecinkowa: 16 200 GFlops
  • Ilość rdzeni Tensor: 152
  • Ilość rdzeni RT: 38
  • TDP: 200 W
  • Typ złącza: PCI-Express 4.0 x16
  • Zasilanie: 12-pinowe
  • Złącza wideo: HDMI 2.1, DisplayPort 1.4a
  • Długość karty: 24,2 cm
  • Zalety GeForce RTX 3060 Ti – za co chwalona jest karta graficzna NVIDII?

    Jedną z wad podstawowego modelu GeForce RTX 3060 (zobacz recenzję) była bardzo głośna praca wentylatorów. Redaktor serwisu Tech Power Up w teście wariantu Ti zaznaczył, że NVIDIA w końcu rozprawiła się z tym problemem poprzez zastosowanie funkcji zatrzymania wentylatora w trybie bezczynności. Autor tekstu dodaje, że „poziomy hałasu w grach są bardzo ciche, co jest niezwykle imponujące jak na kartę Founders Edition z dwoma gniazdami. […] Większość niestandardowych projektów kart graficznych jest głośniejsza niż FE, pomimo większych chłodnic w niektórych z nich. Najcichsze niestandardowe projekty z trzema gniazdami są nieco cichsze niż FE, ale różnice są dość niewielkie”.
    Redaktor serwisu Tom’s Hardware z kolei bardzo mocno chwalił premierową cenę GeForce RTX 3060 Ti, która wynosiła zaledwie 400 dolarów. Według Jarreda Waltona przekłada się to na świetny stosunek ceny do jakości urządzenia, które może pochwalić się bardzo dobrymi osiągnięciami w grach – o tym za chwilę. Oczywiście obecnie nie kupimy już edycji Founders, ale za to w sprzedaży dostępne są w dalszym ciągu modele overclocking od MSI, Zotaca, Palita, ASUS-a i innych cenionych producentów. Ich podkręcone karty kosztują od 1900 złotych do 2300 złotych, co w dalszym ciągu przekłada się na bardzo atrakcyjną cenę.
    W teście przygotowanym przez redakcję Tech Radar zwrócono uwagę na dobre wsparcie karty graficznej GeForce RTX 3060 dla technologii śledzenia promieni oraz wykorzystania techniki Deep Learning Super Sampling. Autor pisze: „RTX 3060 Ti jest absolutnym mistrzem w ray tracingu i użytkownicy nie muszą się martwić o niemożliwą do odtworzenia liczbę klatek na sekundę przy 1080p, a nawet 1440p z włączonym DLSS. […] Dzięki DLSS karta jest w stanie nadrobić znaczną różnicę w wydajności, jaką zapewnia ray tracing, dzięki czemu gracze mogą cieszyć się niesamowitą jakością obrazu wynikającą z ray tracingu, bez zbytniego poświęcania wydajności”.

    Wady GeForce RTX 3060 Ti – co poszło nie tak?

    Rich Edmonds z Windows Central w swoim teście GeForce RTX 3060 Ti chwali kartę graficzną NVIDII, ale zwraca uwagę na bardzo istotny szczegół: „Tam, gdzie RTX 3060 Ti trochę brakuje, jest 4K. Jest to możliwe, ale gracze będą musieli odrzucić wiele ustawień, aby osiągnąć stabilną liczbę klatek na sekundę”. Autor dodaje tym samym, że nie jest to GPU dla osób, które posiadają już w domu monitor obsługujący rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, ponieważ najlepszym rozwiązaniem i tak jest granie w Full HD lub 1440p.
    Redaktor Tom’s Hardware jako wadę GeForce RTX 3060 Ti podaje również zbyt małą pamięć VRAM, przez co karta lekko odstaje od lepszych modeli GPU od NVIDII. Autor pisze: „Zarówno RTX 3060 Ti, jak i 3070 używają tego samego procesora graficznego GA104, ale 3060 Ti ma mniej włączonych jednostek funkcjonalnych. Dostajesz te same 8 GB pamięci GDDR6, taktowane z tą samą szybkością 14 Gb/s. Tymczasem rdzeń GPU ma włączonych 38 SM, w porównaniu z 46 SM w 3070, co teoretycznie sprawia, że ​​3060 Ti jest wolniejszy o około 17 procent”.

    Wydajność GeForce RTX 3060 Ti w grach z segmentu AAA

    Dokładne testy wydajnościowe przeprowadziła m.in. redakcja Tom’s Hardware, której wyniki pokrywają się z opiniami innych recenzentów – GeForce RTX 3060 Ti jest idealną kartą do grania w rozdzielczościach 1080p i 1440p, lecz niestety miewa problemy z 4K. Autor podczas testów miał włączony ray tracing, który dodatkowo obciążał kartę graficzną.
    Ten model GPU w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli osiągał 76,7 klatek na sekundę – średnia została wyciągnięta z dziesięciu różnych wysokobudżetowych tytułów. W rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli nadal było naprawdę dobrze, ponieważ średnia wynosiła 58,3 FPS. W przypadku rozdzielczości 4K ray tracing był zbyt wymagający dla karty, co przełożyło się na średnią 33,3 FPS.
    Jeśli natomiast nie zależałoby wam na ray tracingu, tylko wolelibyście o wiele bardziej płynną rozgrywkę (albo posiadacie monitor 144 Hz), to wtedy GeForce RTX 3060 Ti ma sporo do zaoferowania. Redaktor Tom’s Hardware ponownie przetestował kilka gier, w których ustawił rozdzielczość Full HD oraz ustawienia graficzne na Ultra – wyniki są niesamowite, ponieważ średnia wynosiła aż 153,6 FPS. Te same parametry, tyle że z rozdzielczością 1440p, przełożyły się na średnią 119,6 FPS. W tym przypadku karta graficzna poradziła sobie nawet całkiem nieźle z rozdzielczością 3840 × 2160 pikseli – średnia to 64,8 klatek na sekundę, ze spadkami do 56,4 FPS.
    Produkcje, które były brane pod uwagę w testach Tom’s Hardware, to: Borderlands 3, The Division 2, Far Cry 5, Final Fantasy XIV, Forza Horizon 4, Metro Exodus, Red Dead Redemption 2, Shadow of the Tomb Raider oraz Strange Brigade.

    GeForce RTX 3060 Ti a inne karty graficzne

    Na Tech Radar można znaleźć wzmiankę, w której autor uważa, że osoby, które chcą grać w 4K, powinny zdecydować się na karty GeForce RTX 3070 lub GeForce RTX 3080, ponieważ o wiele lepiej poradzą sobie z tak dużą rozdzielczością.
    Z kolei autor testu na Tom’s Hardware dodaje, że GeForce RTX 3060 Ti oferuje nieco wyższą teoretyczną moc obliczeniową niż GeForce RTX 2080 Super oraz aż dwukrotnie większą wydajność od GeForce RTX 2060 Super.
    Redaktor serwisu Tech Radar zestawił też sprzęt NVIDII z konkurencyjną kartą graficzną, twierdząc, że AMD Radeon RX 5700 XT sprzedawane jest w podobnej cenie, ale działa wolniej aż o ponad 30 procent.
    Źródła:
    Zdjęcie: Materiały prasowe NVIDIA
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.