Data modyfikacji:

Jaka karta graficzna w 2024 roku? 

Karta graficzna (GPU) to jeden z kilku podstawowych komponentów każdego komputera, bez którego nie jesteśmy w stanie korzystać ze sprzętu. W przeciwieństwie do właścicieli laptopów posiadacze stacjonarnych pecetów mogą swobodnie ulepszać GPU, wybierając nowy i bardziej wydajny model. Dobre karty graficzne przydają się nie tylko graczom, ale także osobom pracującym z zaawansowanym oprogramowaniem do edycji grafiki lub materiałów wideo. Podpowiadamy, jaka karta graficzna w 2024 roku będzie najlepszym i najbardziej opłacalnym wyborem.

Karty graficzne w 2024 roku – ostateczny koniec cenowego szaleństwa?

Początek tej dekady był przełomowy dla technologii graficznych, wprowadzone wówczas na rynek karty graficzne po raz pierwszy zaczęły oferować realne wsparcie dla technologii ray tracing. Zaczęły również korzystać z zaawansowanych algorytmów AI (DLSS) pozwalających bawić się z grami w wyższej rozdzielczości, bez znaczącego spadku jakości obrazu. Niestety dostęp przeciętnego konsumenta do nowych kart, zaskakujących swoimi nowinkami technologicznymi oraz skokiem wydajności, był bardzo ograniczony. Problemem były galopujące ceny związane ze wzrostem popytu, a także wpływające na podaż problemy produkcyjne i logistyczne, wynikające wprost z kryzysu w branży wywołanego przez pandemię.
Z powodu tych zawirowań standardowy cykl produkcji nowych generacji układów graficznych został zachwiany. W latach 2023 i 2024 sytuacja zaczęła jednak wracać do normy, karty są droższe niż przed pandemią, ale wynika to już teraz w dużej mierze wyłącznie z globalnej inflacji. Skończyły się też problemy z dostępnością nawet najtańszych modeli, kupujący mogą więc po raz pierwszy od dłuższego czasu spokojnie wybrać odpowiadający im model karty, nie bojąc się o to, że zniknie im sprzed nosa. Co więcej, producenci wrócili też do standardowego, około dwuletniego cyklu życia kolejnych generacji GPU.

Karta graficzna w 2024 roku – AMD czy Nvidia?

Niewątpliwie Nvidia jest dominującą siłą na rynku kart graficznych, ponieważ konstrukcje producenta jako pierwsze oferują konsumentom najnowsze rozwiązania technologiczne. Ze względu na swoją popularność układy Nvidia GeForce są również doskonale wspierane przez deweloperów oprogramowania, Nvidia regularnie publikuje też nowe wersje sterowników, często dopasowane do premiery konkretnych głośnych i długo oczekiwanych gier, oferując poprawki optymalizujące ich działanie.
Na tym tle znacznie słabiej wypadają układy AMD, bowiem inżynierowie firmy nie nadążają za zabójczym tempem innowacji, jakie narzuca im konkurencja. Nie oznacza to jednak, że pod względem wydajności karty Radeon odstają mocno od GeForce’ów. Wręcz przeciwnie, wiele modeli, zwłaszcza tych z niższej i średniej półki cenowej, ma porównywalne osiągi w grach. Karty Radeon mają jednak znacznie słabsze wsparcie software’owe, nie są one również w stanie tak samo wydajnie skorzystać z ray tracingu. AMD stara się to jednak zmienić, wprowadzając np. swój własny odpowiednik technologii DLSS.
W ostatnich latach na rynek GPU wkroczyła również firma Intel, jednak jej produkty są przeznaczone obecnie główne dla pecetów biurowych. Deweloperzy gier i wielu aplikacji oferują też minimalne wsparcie dla tych układów. Z punktu widzenia indywidualnego konsumenta zakup układów z logo Intel mija się więc z celem, jednak za kilka lat sytuacja może się zmienić. 
Choć na rynku znajdziemy układy zaprojektowane przez AMD i Nvidię, poszczególne modele dostępne są w wielu różnych wariantach przygotowanych przez poszczególnych producentów, którzy licencjonują technologię dwóch gigantów. Wersje tego samego modelu karty mogą się różnić wymiarami, systemem chłodzenia, a także ilością dostępnej pamięci RAM. Niektóre są też fabrycznie podkręcone, oferując nieco wyższą wydajność.

Jaka karta graficzna w 2024 roku w zależności od budżetu?

Dobra karta graficzna bardzo często stanowi ponad połowę wartości komputera, nie dziwne więc, że zwraca się na jej wybór aż tak dużą uwagę. Ze względu na cenę GPU możemy podzielić na trzy kategorie. Pierwszą z nich stanowią układy budżetowe w cenie do ok. 1500 złotych, które przeznaczone są dla bardziej oszczędnych użytkowników. Druga kategoria to średnia półka, reprezentująca najlepszy stosunek wydajności do ceny, ostatnia grupa to najmocniejsze karty przeznaczone dla najbardziej wymagających. Przyjrzyjmy się polecanym modelom w każdej z nich.

Karty graficzne dla oszczędnych

Karty z tej kategorii zapewniają solidną wydajność, nie obciążając przy okazji zanadto kieszeni. Zdecydowanie poleca się tutaj modele w cenie ok. 1000–1500 złotych, które nie tylko wystarczają w zupełności do wszystkich codziennych zastosowań, ale pozwalają też na zabawę z najnowszymi grami. Bez problemu pozwolą bawić się w rozdzielczości 1080p, przy wysokim lub średnim poziomie detali. Korzystając z tych układów, powinniśmy jednak zapomnieć o ray tracingu albo rozgrywce w 4K w wysokobudżetowych tytułach z ostatnich kilku lat. 
Nvidia GeForce RTX 4060 – najlepszy stosunek wydajności do ceny dla oszczędnych
Nvidia GeForce RTX 3060 – świetna karta dla gracza w cenie do 1500 złotych 
Nvidia GeForce RTX 3050 – solidna i tańsza alternatywa dla modelu 3060

Karty graficzne ze średniej półki cenowej

Karty ze średnie półki to najrozsądniejszych wybór dla graczy. Unikamy ich, jeżeli bawimy się grami wyłącznie sporadycznie (lub unikamy ich w ogóle) i nie używamy programów graficznych, ponieważ zakup w takim wypadku będzie nieopłacalny. Karty ze średniej półki to produkty w cenie do ok. 4000 złotych. Zapewniają one świetną wydajność w grach pracujących w rozdzielczości 1080p i 1440p w wysokich detalach. Poza tym, radzą sobie też z 4K, choć w zależności o stopnia zaawansowania oprawy i optymalizacji tytułu często zmuszeni będziemy do zmniejszenia ilości detali. Karta graficzna ze średniej półki sprawdza się też wzorowo w profesjonalnych zastosowaniach. Zakup modeli tego typu jest dobrą inwestycją na co najmniej kilka lat. 
GeForce RTX 4070 Ti – najlepszy stosunek wydajności do ceny dla kart Nvidii
Nvidia GeForce RTX 4070 – tańsza alternatywa dla modelu 4070 Ti
AMD Radeon RX 7800 XT – najbardziej polecane GPU dla graczy od AMD ze średniej półki cenowej

Karty graficzne dla najbardziej wymagających

W tej kategorii znajdziemy najszybsze układy graficzne na rynku, których cena może przekraczać nawet 10 000 złotych. Są to produkty stworzone z myślą o największych entuzjastach oraz użytkownikach zaawansowanego oprogramowania graficznego. Sięgają po nie również gracze oczekujący najwyższej możliwej wydajności, pozwalają bowiem na zabawę w 4K nawet w ponad 100 klatkach na sekundę, z wymaksowanymi opcjami graficznymi. Warto jednak pamiętać, że karta najlepiej będzie działać w komputerach, których procesor oraz inne komponenty znajdują się na podobnie wysokim poziomie.
AMD Radeon RX 7900 XTX – najlepsza karta graficzna AMD 
Nvidia GeForce RTX 4090 – najmocniejsza karta graficzna na rynku
Zdjęcie: Envato Elements