Data publikacji:

Jaką kartę graficzną do gier kupić w 2023 roku? Na czym gry będą działać najlepiej?

Karta graficzna jest odpowiedzialna za renderowanie grafiki. Dzięki niej możliwe jest jej generowanie i wyświetlanie, a także częściowe odciążenie procesora. W dzisiejszym artykule omówimy, czym dokładnie jest karta graficzna, jakie są rodzaje kart oraz najpopularniejsze segmenty i przedziały cenowe, w których można znaleźć rozmaite propozycje. W dalszej części omówimy przykładowe karty graficzne do gier, jak również do biura, dla grafików czy podpowiemy, jakie są dostępne na rynku tanie modele do zastosowań uniwersalnych.
Karty graficzne do gier

Karta graficzna - co to?

Karta graficzna to jeden z podstawowych podzespołów, który odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu przez komputer. Nierzadko wspomaga też moc obliczeniową procesora i odciąża go podczas pracy. Do wyboru mamy karty graficzne zintegrowane i dedykowane. Te pierwsze na stałe wpisane są w konstrukcje komputerów i umożliwiają komfortową pracę biurową, ale nie zawsze sprawdzą się przy bardziej wymagających grach. Karty dedykowane oferują wyższą jakość.

Rodzaje kart graficznych

Przykładową kartą graficzną o dość uniwersalnym zastosowaniu może być GeForce GTX 1650 czy 1030. Zasadniczo im wyższe cyfry znajdziemy przy nazwach, tym nowsze, ale też droższe są karty graficzne. Warto jednak wiedzieć, że nie do każdego zastosowania potrzebna jest nam najdroższa karta graficzna. Wówczas łatwo byłoby dojść do sytuacji, w której nie wykorzystujemy w pełni jej potencjału. Karty graficzne dzielą się na kilka segmentów, a wśród nich:
 • biurowe – posiadają własną pamięć, dobrze poradzą sobie w niewymagających grach i będą sprawdzać się podczas obsługi większości programów biurowych.
 • gamingowe – czyli zasadniczo najłatwiej dostępne karty graficzne. Można znaleźć je w różnych cenach i mogą oferować odmienne poziomy wydajności.
 • profesjonalne – to przede wszystkim karty do zaawansowanej obróbki, gier czy video. Osobno oznaczane są karty profesjonalne przeznaczone do kopania kryptowalut. Opisuje się je jako MI.
 • Wybierając kartę, trzeba sprawdzić, na ile pinów jest ona podłączana oraz jakiego zasilania potrzebuje. A co kiedy potrzebna jest nam karta graficzna do laptopa? Najczęściej jest ona na stałe wbudowana w urządzenie, zatem nie ma możliwości jej wymiany. Dobrym pomysłem jest zatem szukanie laptopów, które docelowo spełniają nasze wymagania dotyczące karty graficznej lub zainwestowanie w jednostkę zewnętrzną.

  Segmenty i ceny kart graficznych - AMD, Nvidia, Intel

  Jak wiadomo do wyboru mamy zasadniczo 3 rodzaje kart – AMD, Nvidia oraz Intel. Z pierwszymi wspomnianymi kartami najczęściej kojarzymy nazwę Radeon. Podstawowe modele sprawdzą się do uniwersalnych zastosowań, natomiast linia Radeon RX, będzie rozwiązaniem dedykowanym graczom.
  W przypadku Nvidi do czynienia będziemy mieć z podstawową serią GeForce. Poziom zaawansowania danej karty rośnie nie tylko wraz z wyższą cyfrą przy nazwie, ale również odpowiednim ciągiem literowym. Stąd też karty oznaczane jako GT to wersje do zastosowań uniwersalno-biurowych, GTX – dla graczy oraz RTX – dla wymagających graczy, z SI oraz Ray Tracing.
  Z kolei Intel ARC 3 sprawdzi się w niektórych grach i pracy biurowej, Intel ARC 5 do bardziej zaawansowanych pozycji, a Intel ARC 7 – będzie oferował dobrą wydajność najbardziej wymagającym. Ostatnia propozycja sprawdzi się w półprofesjonalnych i profesjonalnych zastosowaniach. Jakie są najlepsze karty graficzne do gier i nie tylko?

  Najlepsza karta graficzna do gier

  GeForce RTX 3060

  GeForce RTX 3060 to najlepsze karty graficzne do gier ze średniej półki. Świetnie wypadły w testach i możemy znaleźć je w niektórych laptopach gamingowych. Doskonale poradzą sobie z grami, filmami oraz zaawansowaną pracą biurową, ale nie będą odpowiednim wyborem do kopania kryptowalut. Karta graficzna RTX to świetny wybór dla graczy, a jej cena jest adekwatna do możliwości.

  AMD Radeon RX 6600

  Karta została wyposażona w zaawansowany system wentylacji Axial-tech, który włącza się wyłącznie wtedy, gdy jest potrzebny. AMD Radeon RX 6600 zostały wyposażone w Ray Tracing, a więc dobrze sprawdzą się we wszystkich grach, które są kompatybilne z tą technologią. Mają wysoką przepustowość i pamięć 8 GB.

  Tania karta graficzna o uniwersalnym zastosowaniu

  AMD Radeon RX550

  AMD Radeon RX550 to tanie karty graficzne, których cena nie przekracza 500 złotych. Mają 2 GB pamięci GDDR5 i zostały wyposażone w technologię Auto-Extreme. Dzięki niej karty oferują wysoką wydajność przy cichej pracy. Wentylatory zostały oznaczone normą IPX5, zatem świetnie poradzą sobie z kurzem i zanieczyszczeniami. Oprócz tego karta ma funkcję Gaming Booster, co w produktach z tej półki cenowej nie jest zbyt często spotykane.

  GeForce GT 1030

  Ma 2 GB pamięci GDDR5, wejście HDMI i DVI. Podobnie jak poprzedniczka nie jest droższa, niż 500 złotych. Posiada wydajny system chłodzenia i architekturę, która ma pozwalać osiągać wysoką wydajność w grach. Została wyposażona w tryb Boost z wyższym taktowaniem rdzenia.

  Karta graficzna do pracy biurowej

  GeForce GTX 1650

  Można bez obaw stwierdzić, że będzie to najlepsza karta graficzna do zastosowań biurowych. Co więcej, prawdopodobnie nie wykorzystamy w pełni jej potencjału podczas takiego korzystania. Ma 2 wejścia HDMI i DisplayPort, jak również 4 GB pamięci rodzaju GDDR5. To dobry wybór z systemem chłodzenia WindForce 2x. Z kolei Aorus Engine pozwoli ustawić wszystkie parametry karty stosownie do potrzeb.

  GeForce GT 710

  To 2 GB pamięci rodzaju GDDR3. Ma wejście HDMI, DVI oraz VGA. To prawdopodobnie najtańsza karta graficzna w niniejszym zestawieniu, ponieważ jej cena nie przekracza 300 złotych. Jest niewielka i poradzi sobie w niewymagających zastosowaniach, prawdopodobnie wyłącznie biurowych. Ma pasywne, ciche chłodzenie. Z pewnością nie sprawdzi się jednak do gier.

  Karta graficzna dla grafika

  Radeon RX 6900 XT

  Dobrze współpracuje z procesorami przykładowo Ryzen 5000. Ma 16 GB pamięci rodzaju GDDR6. Wejście HDMI, 2x DisplayPort oraz USB typu C umożliwi praktyczną pracę. Oczywiście ma Ray Tracing. Została wyposażona też w AMD Infinity Cache i wyjątkowo wydajny, aktywny system chłodzenia z trzema wentylatorami. Zapewni płynny obraz podczas każdej rozgrywki, a jednocześnie sprawdzi się do najtrudniejszych prac. Zbiera wyjątkowo pozytywne recenzje we wszystkich testach i jest nazywana najlepszą kartą graficzną.

  GeForce RTX 3080

  Ma Ray Tracing, ciche i wydajne chłodzenie oraz sterowniki GeForce Game Ready, a także specjalną platformę dla grafików. Posiada też tryb Boost i dużo pamięci video. Karty są dość drogie i dobrze wypadają w testach. Czy jednak jest to produkt warty swojej ceny? Na ten moment wciąż toczy się o tym dyskusja, jednak mimo wszystko to, czy będzie on opłacalny, zależy od sposobu użytkowania karty. Ma 10 GB pamięci GDDR6X i pobór mocy na poziomie 750 W.

  Intel ARC A770

  Posiada trzy wejścia DisplayPort oraz jedno HDMI. To dość świeża propozycja, która wyszła w ostatnim kwartale 2022 roku. Jest znana jako dość droga propozycja ze średniego segmentu. Ma 16 GB pamięci GDDR6. Dobrze poradzi sobie z produkcją materiałów 2D oraz 3D, a także z grami. Jej pobór mocy wynosi do 225 W. Obsługuje DirectX 12 Ultimate.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!