Data publikacji:

Najciekawsze gry 2017 roku na PC

Coś dla miłośników myszki i klawiatury.

Konsole konsolami, ale nie możemy przecież zapominać o #PCMasterRace. Mogłoby się wydawać, że większość ważnych premier dedykowana jest konsolom, ale gdy porządnie zerkniemy w terminarze, to zauważymy, że w 2017 roku na komputerach osobistych dostępnych będzie sporo ciekawych tytułów ekskluzywnych. W poniższym zestawieniu przyjrzeliśmy się dziesięciu atrakcyjnym (miejmy nadzieję) grom, które trafią do sprzedaży w najbliższych miesiącach. Na liście znalazły swoje miejsce zarówno exclusive'y, jak i produkcje multiplatformowe.

MOUNT BLADE II: BANNERLORD

Pierwsza odsłona Mount Blade była paskudna i toporna, ale to w żadnym stopniu nie przeszkadzało w dobrej zabawie. Produkcja wciągała graczy nie tylko bardzo dobrze przemyślaną kampanią dla pojedynczego gracza, ale także świetnym trybem wieloosobowym. Kontynuacja, Bannerlord zapowiada się jeszcze lepiej od oryginału. Pierwsze co możemy zauważyć to znacznie poprawiona oprawa wizualna, która nie robi już krzywdy naszym oczom. Ponadto do gry dodane zostaną nowe mechaniki, jak możliwość budowana maszyn obronnych lub oblężniczych oraz w końcu będziemy mogli wydawać wojakom precyzyjniejsze rozkazy. Poprzedniczka przedłużała swój żywot za sprawą licznych modyfikacji, dlatego studio TaleWorlds nie pozbawiło kontynuacji narzędzi moderskich.

Dodatkowe informacje

Producent: TalesWorlds

Gatunek: RPG akcji

Premiera: 2017

CALL OF CTHULHU

Mitologia Cthulhu to diabelnie nośny temat, który niestety jest mocno pomijany w filmach i grach wideo. Ostatnią dobrą produkcją osadzoną w tym uniwersum było Dark Corners of the Earth z 2005 roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że Cyanide Studio udźwignie ten trudny temat i odda w ręce graczy tytuł godny H.P. Lovecrafta. Call of Cthulhu nie będzie wysokobudżetową produkcją, ale z udostępnionych przez dewelopera materiałów wynika, że możemy spodziewać się przyjemnej dla oka grafiki i świetnie odwzorowanego klimatu książek Samotnika z Providence. Produkcja ma być przygodówką z widoku z oczu głównego bohatera, rozgrywką przypominającą serię o Sherlocku Holmesie studia Frogwares.

Dodatkowe informacje

Producent: Cyanide Studio

Gatunek: Przygodowa

Premiera: 2017

WARHAMMER 40,000: DAWN OF WAR III

Pierwsza część Dawn of War wprowadziła gatunek RTS-ów na całkowicie nowy poziom. Kontynuacja przyniosła sporo zmian w rozgrywce, które niekoniecznie przypadły do gustu fanom oryginału. W przypadku trzeciej odsłony, studio Relic Entertainment ogłosiło, że połączy najważniejsze elementy "jedynki" i "dwójki". Oznacza to, że powróci zbieranie surowców, budowanie baz oraz tworzenie wielkich armii, ale jednocześnie (tak jak to miało miejsce w Dawn of War II) nie zabraknie zabawy umiejętnościami i statystykami wybranych bohaterów. Jeśli tylko producent zdoła w umiejętny sposób połączyć wszystkie te aspekty, to prawdopodobnie otrzymamy jedną z lepszych strategii ostatnich lat. Jak będzie faktycznie? Tego dowiemy się pod koniec kwietnia bieżącego roku.

Dodatkowe informacje

Producent: Relic Entertainment

Gatunek: Strategia, RTS

Premiera: 30 kwietnia 2017

KINGDOM COME: DELIVERANCE

Mount Blade II: Bannerlord będzie miał w tym roku mocnego konkurenta. Kingdom Come: Deliverance to także stosunkowo realistyczne RPG osadzone w czasach Średniowiecza.  Produkcja już od 2014 roku funkcjonuje we wczesnym dostępie na Steam, ale jej twórcy obiecują, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy otrzymamy pełną, oficjalną wersję gry. Głównym atutem Deliverance jest zrezygnowanie z jakiejkolwiek magii oraz zjawisk nadprzyrodzonych. Podczas pojedynków będziemy korzystać zatem wyłącznie z broni białej, łuków czy kusz. Dzieło studia Warhose w dużej mierze skupia uwagę na kampanii fabularnej, jednakże w grze nie zabraknie kilku trybów wieloosobowych.

Dodatkowe informacje

Producent: Warhose Studios

Gatunek: RPG akcji

Premiera: 2017

TORMENT: TIDES OF NUMENERA

Studio znane między innymi z Wasteland 2 wzięło się za produkcję duchowego następcy rewelacyjnego Planescape: Torment. Niestety, deweloper nie uzyskał praw do marki, dlatego na potrzeby Tides of Numenera zdecydowano wybrać inne uniwersum. Dzieło inXile Entertainment będzie klasycznym RPG, którego oprawa wizualna również ma nawiązywać do oldschoolowych już produkcji. Początkowo Torment był wyłącznie ambitnym projektem z Kickstartera, a obecnie jego ranga wzrosła do jednej z bardziej gorących premier na komputerach osobistych. Na uwagę zasługuje także polska wersja językowa, z Piotrem Fronczewskim w jednej z ról.

Dodatkowe informacje

Producent: inXile Entertainment

Gatunek: Klasyczne RPG

Premiera: 26 lutego 2017

VAMPYR

Studio DONTNOD ma na swoim koncie zaledwie dwa tytuły - średnie Remember Me oraz rewelacyjne Life is Strange. Patrząc na materiały promocyjne Vampyra, śmiało można sądzić, że produkcja nie powinna zawieść graczy niskim poziomem jakości. W grze wchodzimy w skórę chirurga wojennego Jonathana E.Reida, który po powrocie z wojny postanawia pomóc ludziom w walce ze śmiertelnym wirusem. Pech chciał, że protagonista pewnego razu budzi się w grobie, odkrywając jednocześnie, że uległ przemianie w wampira. Twórcy obiecują, że będziemy mieli spory wpływ na rozwinięcie dalszych wątków fabularnych, niejednokrotnie podejmując trudne wybory moralne. Vampyr na papierze wygląda naprawdę nieźle, ale o tym ostatecznie przekonamy się dopiero w czerwcu.

Dodatkowe informacje

Producent: DONTNOD

Gatunek: RPG akcji

Premiera: czerwiec 2017

SYBERIA 3

Seria Syberia to absolutna klasyka, którą z pewnością zna każdy miłośnik gier przygodowych. Od premiery ostatniej odsłony minęło już prawie piętnaście lat, dlatego oczekiwania są naprawdę duże. Na szczęście, za prace nad "trójką" odpowiada studio Microids, czyli ojcowie cyklu. Mechanika gry nie ulegnie wielkim modyfikacjom, dzięki czemu osoby wychowane na tytułach typu Point Click nie powinny poczuć się zagubione. Fabuła będzie bezpośrednią kontynuacją wątków z drugiej części, dlatego przed premierą warto odświeżyć sobie wcześniejsze przygody Kate Walker. Ciekawostką jest również to, że jedną z nowych postaci ma być agentka FBI Victoria McPherson, występująca wcześniej w Still Life tego samego producenta.

Dodatkowe informacje

Producent: Microids

Gatunek: Przygodówka Point Click

Premiera: marzec 2017

SOUTH PARK: THE FRACTURED BUT WHOLE

Kijek Prawdy był tak niepoprawną grą, że aż się cieplej robi na sercu, że w obecnych (uczulonych na wszystkie pierdoły) czasach taka produkcja przeszła przez cenzurę. Po zwiastunach The Fractured But Whole można sądzić, że sequel będzie jeszcze bardziej niegrzeczny niż poprzedniczka, dlatego osoby o słabych nerwach powinny jak najszybciej przestać interesować się tą grą. Wszyscy Ci, którzy cenią sobie dobrą zabawę i potrafią podchodzić z dystansem do wielu ważkich spraw, z pewnością odnajdą w najnowszym South Parku cząstkę siebie. W "dwójce" producenci zrezygnowali z klimatów fantasy, kierując swoją uwagę na tematykę komiksów i superbohaterów. Czuję w kościach, że prezesów Marvela i DC niedługo będą mocno piekły uszy.

Dodatkowe informacje

Producent: Ubisoft

Gatunek: Turowe RPG

Premiera: marzec 2017

SNIPER ELITE 4

Rebellion po raz czwarty przystąpiło do prac nad przygodami snajpera Karla Fairburne'a. W najnowszej odsłonie dzielny wojak zostaje wysłany na Półwysep Apeniński, gdzie czekają na niego nazistowskie głowy do ustrzelenia. Ponadto, zadaniem żołnierza będzie wsparcie włoskiego ruchu oporu, toczącego regularną walkę z okupantem. Mechanika rozgrywki w znacznym stopniu będzie przypominać tę znaną z trzeciej części. Ponownie otrzymamy sandboksowe mapy, umożliwiające wykonywanie misji w różnorodny sposób. Wielkiej rewolucji nie ma co się spodziewać, ale poprzednie części zdecydowanie nie zawodziły swoim poziomem. W tym przypadku powinno być identycznie.

Dodatkowe informacje

Producent: Rebellion

Gatunek: Strzelanka

Premiera: 14 lutego 2017

TOM CLANCY'S GHOST RECON: WILDLANDS

Seria Ghost Recon zaliczyła sporą metamorfozę od czasów premiery pierwszej odsłony. Wildlands będzie debiutancką grą z cyklu rozgrywaną w pełni otwartym świecie. Akcja produkcji przeniesie nas do Boliwii, gdzie zadaniem tytułowych duchów będzie rozpracowanie potężnego kartelu narkotykowego, Santa Blanca. Do realizacji celu wykorzystamy bogaty i różnorodny arsenał oraz liczne grywalne pojazdy, takie jak samochody, łodzie czy nawet śmigłowce. Jeśli chodzi o rozgrywkę, to podobnie jak w Future Soldiers, otrzymamy możliwość zaliczania misji na różne sposoby. Oczywiście najbardziej zalecane ma być ciche eliminowanie oponentów, ale gdy będziemy mieli ochotę na prawdziwą jatkę, nic nie stanie nam na przeszkodzenie w zrobieniu przeciwnikowi piekła na ziemi. Dużym atutem produkcji może być tryb kooperacji pozwalający na przechodzenie gry w kilka osób.

Dodatkowe informacje

Producent: Ubisoft

Gatunek: Strzelanka

Premiera: 7 marca 2017

Autor: Łukasz Morawski