Data publikacji:

Poradnik: na czym uruchomisz Netfliksa?

Mała ściągawka podpowiadająca, na jakich urządzeniach dostępny jest Netflix.

Rynek VOD w Polsce na tę chwilę nie może poszczycić się zbyt dużą popularnością. Nie wynika to wyłącznie z preferencji widzów, lecz ze słabych ofert dostawców, którzy zazwyczaj nie prezentują ciekawych produkcji lub robią to z ogromnym opóźnieniem.

Serwis można oglądać na wielu platformach. W dalszej części tekstu przybliżymy urządzenia, do których dostosowane zostały możliwości Netfliksa.

Czym w ogóle jest Netflix?

To globalny serwis strumieniowania wideo oferujący bogatą bazę filmów, seriali, a nawet filmów animowanych czy dokumentalnych. Serwis prezentuje produkcje najróżniejszych wytwórni oraz stacji telewizyjnych, od których wykupi licencję. Oprócz tego, Netflix produkuje własne seriale, które mogą pochwalić się wysoką jakością i bardzo dobrą oglądalności. Mowa tutaj o takich pozycjach jak "House of Cards", "Daredevil" czy "Jessica Jones". Na ten rok Netflix zapowiedział, że udostępni prawie piętnaście seriali własnej produkcji.

Oferty abonamentowe prezentują się następująco:

Podstawowy (7.99 euro, około 35 złotych) – nielimitowana liczba filmów i seriali, które można oglądać na dowolnym ekranie, możliwość anulowania abonamentu w dowolnym momencie, pierwszy miesiąc za darmo, jednocześnie można oglądać na 1 ekranie.

Standardowy (9.99 euro, około 43 złotych) – nielimitowana liczba filmów i seriali, które można oglądać na dowolnym ekranie, możliwość anulowania abonamentu w dowolnym momencie, pierwszy miesiąc za darmo, jednocześnie można oglądać na 2 ekranach, rozdzielczość HD.

Premium (11.99 euro, około 52 złotych) – nielimitowana liczba filmów i seriali, które można oglądać na dowolnym ekranie, możliwość anulowania abonamentu w dowolnym momencie, pierwszy miesiąc za darmo, jednocześnie można oglądać na 4 ekranach, rozdzielczości HD i Ultra HD.

Laptopy i komputery

Pierwszym ze sposobów uruchomienia Netfliksa są laptopy i komputery. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej adres netflix.pl, żeby przejść do strony głównej. Jeśli jednak będzie to pierwsze zetknięcie z serwisem, przed otrzymaniem możliwości przejrzenia katalogu produkcji, musimy założyć konto. Wraz z nim, otrzymujemy darmowy miesiąc próbny pozwalający na nieodpłatne oglądanie wszystkich pozycji. Wiąże się to jednak z zarejestrowaniem karty kredytowej, ponieważ po darmowym miesiącu, automatycznie przedłużana jest oferta o jeden z rodzajów abonamentów, na który zdecydowaliśmy się podczas rejestracji. Oczywiście w każdej chwili można anulować subskrypcję, a wtedy pieniądze nie zostaną pobrane z naszego konta.

Oglądanie na komputerze i laptopie ma dużą zaletę. Jest nią możliwość bezproblemowego podpięcia urządzeń do telewizorów przy pomocy kabla HDMI, co pozwala cieszyć się obrazem w dużym formacie. Warto zwrócić także uwagę na przeglądarkę internetową, z której będziemy korzystać podczas oglądania. W zależności od wyboru możemy spotkać się z inną maksymalną rodzielczością wyświetlanego obrazu. Poniżej mała ściąga:

 • Internet Explorer – 1080p
 • Mozilla Firefox – 720p
 • Opera – 720p
 • Google Chrome – 720p
 • Safari – 1080p (OSX 10)
 • Microsoft Edge – 1080p
 • Smartfony i tablety

  Osoby nie potrzebujące do oglądania dużego ekranu, w każdej chwili mogą korzystać z Netfliksa na urządzeniach mobilnych. Obecnie serwis współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi urządzeniami mobilnymi opartymi na systemach iOS, Android oraz Windows Phone. Wystarczy pobrać darmową aplikację ze sklepu.

  Gdy w trakcie użytkowania tabletu lub smartfona zdecydujemy się oglądać serial lub film na dużym ekranie, przyda nam się rozwiązanie, jakie oferuje Chromecast. Jest to małe urządzenie, które podpinamy do telewizora przy pomocy HDMI, pozwalające na strumieniowe przesyłanie obrazu. Netflix współpracuje z tym rozwiązaniem, dzięki czemu w każdej chwili możemy przerzucić obraz z przenośnego urządzenia na TV.

  Konsole do gier

  Posiadacze konsol poprzedniej i obecnej generacji również mają możliwość korzystania z Netfliksa. Microsoft i Sony zadbały o to, żeby aplikacja dostępna była na ich urządzeniach. Nabywcy Xboksa 360 oraz Xboksa One program mogli pobrać już wcześniej, jednakże blokada regionalna uniemożliwiała oglądanie czegokolwiek na sprzętach Giganta z Redmond (obecnie jest już zdjęta). Sony natomiast, dzień po wejściu Netfliksa na polski rynek udostępniło rodzimym graczom aplikację. Z Netfliksa możemy korzystać zarówno na PlayStation 4, jak i PlayStation 3.

  Podczas pierwszego użytkowania na konsolach, także jesteśmy zmuszeni do założenia konta (pod warunkiem, że nie zrobiliśmy tego wcześniej na PC). W przeciwnym razie baza filmów, seriali i dokumentów będzie dla nas niedostępna. Wygląd aplikacji nie różni się praktycznie niczym od tego, z czym mamy do czynienia przy okazji urządzeń mobilnych lub komputerów osobistych. Netflix zadbał o to, żeby wygląd menu był jak najbardziej przejrzysty.

  Smart TV

  Z Netfliksa możemy korzystać na wielu Smart TV dostępnych na rynku. Obecnie współpracę z serwisem podjęło kilka firm, m.in. Samsung, Sony, Sharp, Panasonic oraz LG. Jeśli jeszcze u kogoś w opcjach nie widnieje aplikacja Netflix, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że w bardzo krótkim czasie sytuacja ulegnie zmianie.

  Netflix oferuje obraz w Full HD, który na dużych ekranach sprawdza się rewelacyjnie. Żeby jednak osiągnąć rozdzielczość Ultra HD, należy posiadać szybkie łącze internetowe. W przeciwnym razie aplikacja automatycznie dopasuje wyświetlany obraz. Jest to dobre rozwiązanie, pomagające w uniknięciu długich ekranów ładowania obrazu. Ten zazwyczaj działa płynnie, bez przerw na doczytywanie danych.

  Autor: Łukasz Morawski