Data modyfikacji:

Monitor gamingowy do 1500 zł. Jaki wybrać?

W całym wyposażeniu każdego fana gier komputerowych, dobry monitor zajmuje kluczowe miejsce. Gracze to ten typ użytkowników komputerów, którzy wymagają najlepszej jakości sprzętu, ponieważ tylko wydajne urządzenia zapewniają im satysfakcjonujące wyniki i wysokie osiągnięcia. Chociaż często spotkać się można z opinią, że dobry, gamingowy sprzęt musi kosztować nawet kilka razy więcej niż podstawowe urządzenia do użytku codziennego, to aktualna oferta producentów monitorów oferuje wysokiej jakości monitory dla graczy, które nie obciążą budżetu. Wśród modeli monitorów gamingowych do 1500 zł znaleźć można dobre i wydajne urządzenia, które usatysfakcjonują nawet wymagających użytkowników.
monitor gamingowy do 1500 zł

Monitory do 1500 zł – czym powinny się charakteryzować?

Podstawowa różnica między monitorem gamingowym a biurowym, do codziennego użytku dotyczy częstotliwości odświeżania ekranu. Dobre odświeżanie gwarantuje płynną rozgrywkę. Monitory, które mają sprawdzić się dla graczy, muszą mieć co najmniej 144 Hz. Czas reakcji to inaczej czas, który sprzęt potrzebuje do zmiany stanu pikseli. Krótszy czas gwarantuje szybszą zmianę obrazu oraz niweluje ryzyko powstawania efektu smużenia. W monitorach do gier czas reakcji powinien znajdować się na poziomie od 1 ms do 4 ms. Częstotliwość odświeżania monitora to wartość określająca liczbę klatek, które są wyświetlane na sekundę. Wybierając monitor, warto zdecydować się na taki, w którym częstotliwość jest jak największa. Istotną ważną cechą jest także czas reakcji matrycy, który w takich monitorach powinien być jak najniższy. Długi czas reakcji może znacząco wpływać na płynność gry, która wówczas może nie działać w odpowiedni sposób.
Rozdzielczość w monitorach gamingowych nie musi być bardzo wysoka. Zapaleni gracze najchętniej wybierają te monitory, które charakteryzują się rozdzielczością w jakości Full HD. Zbyt wysoka rozdzielczość, jak w przypadku monitorów z 4K, może wpłynąć na działanie komputera i znacząco pogorszyć jego wydajność, ponieważ nie każdy komputer poradzi sobie z tak wymagającym urządzeniem. Najlepszym wyborem monitora dla gracza jest ten, którego przekątna odpowiada wymaganiom najczęściej wybieranych gier.
W grach strzelankowych świetnie sprawdzają się monitory 16:9. Takie modele gwarantują szeroki kąt widzenia, co pozwala na zwiększoną kontrolę nad prowadzoną rozgrywką. Do gier, jakimi są FPS-y, najlepiej pasują monitory o przekątnych od 24 do 27 cali. Podane wymiary usatysfakcjonują każdego wymagającego fana gier z tego gatunku. Do gier strategicznych warto wybrać monitor z proporcjami 21:9. Taki wybór to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na największej możliwej widoczności. Takie modele znaleźć można w rozdzielczości od 29 do 34 cali, co czyni z nich monitory o większym rozmiarze.

Jaka matryca jest najlepsza w monitorach gamingowych?

Monitory dostępne na rynku występują w czterech najpopularniejszych rodzajach, które różnią się typem wykorzystanej matrycy. Wyboru matrycy warto dokonać na podstawie analizy gier, w które najczęściej gra przyszły użytkownik monitora. Matryce różnią się od siebie pod względem konstrukcji, dlatego jedne z nich lepiej będą się sprawdzać podczas rozgrywek w gry dynamiczne, w których wartość estetyczna i ilość barw nie ma większego znaczenia. Z kolei inne modele lepiej odwzorowują wyświetlane barwy oraz całą warstwę wizualną przygotowaną przez twórców. Wśród rodzajów matryc znaleźć można:
  • matryce Twisted Nematic (TN) – to najpopularniejszy rodzaj, który najczęściej można spotkać na sklepowych półkach. Matryce TN cechują się atrakcyjną ceną oraz zaskakująco szybkim czasem reakcji. Takie matryce świetnie się sprawdzają w monitorach przeznaczonych do prac biurowych oraz do obsługi prostych programów. Głównymi wadami urządzeń z tym rodzajem matrycy są słabe kąty widzenia, nierównomierne odzwierciedlenie barw oraz niejednolite podświetlenie. Ten rodzaj matryc sprawdzi się szczególnie w dynamicznych grach, które wymagają błyskawicznej reakcji,
  • matryca Multi-domaind Vertical Aligment (MVA) – to równie popularny rodzaj matryc, który z roku na rok zyskuje coraz więcej użytkowników. Matryca MVA zapewnia wysoki kontrast obrazu oraz wygodny, szeroki kąt widzenia. Monitory z taką matrycą to gwarancja idealnie odwzorowanych kolorów, ale niestety wolniejszego czasu reakcji,
  • matryca Patterned Vertical Aligment (PVA) – to dobra alternatywa dla monitorów z matrycą MVA. Główną zaletą takiej matrycy jest wysoki współczynnik kontrastowy, który wynosi nawet 3000:1,
  • matryca In-Plane Switching (IPS) – to dobry wybór, który zadowoli zarówno graczy, jak i profesjonalnych grafików korzystających z wymagających programów. Od takiego rodzaju matrycy wymagać można wiele, ponieważ gwarantują dobry czas odświeżania oraz satysfakcjonujący czas reakcji. Egzemplarz z taką matrycą to rozwiązanie gwarantujące idealną jakość obrazu. Monitory z matrycą IPS figurują wśród wszystkich modeli jako jedne z najdroższych egzemplarzy do gier.

Najlepsze monitory gamingowe do 1500 zł

Monitory to stały element wyposażenia graczy, dlatego każdy profesjonalny fan gier komputerowych poświęca sporo czasu na wybór najlepszego dla siebie modelu. Wśród najpopularniejszych monitorów, których cena nie przekracza 1500 zł, znaleźć można:

Samsung 32'' Odyssey G5

Ten model charakteryzuje się wysoką częstotliwością odświeżania obrazu, która gwarantuje płynną rozgrywkę nawet w wymagających grach. Niski czas reakcji, wynoszący 1 ms, gwarantuje dynamiczne prowadzenie gry oraz idealny obraz, pozbawiony efektu smużenia. Dzięki zastosowanej funkcji Flicker Free, migotanie ekranu zostaje znacząco zminimalizowanie, a tryb Eye Saver zapobiega szkodliwemu działaniu niebieskiego światła, które jest emitowane przez większość monitorów. 32-calowy monitor o proporcjach 16:9 z matową powłoką to gwarancja wygodnego korzystania. Zakrzywienie o promieniu wynoszącym 1000 R zapewni doskonałe pole widzenia, które jest nieocenione w dynamicznych grach.

LG 29” UltraWide 29WL500

To monitor o rozdzielczości Full HD o proporcjach 21:9, co zapewnia znacznie większą przestrzeń do pracy. Funkcja HDR, w którą został wyposażony ten model, gwarantuje doskonałą jakość kolorów i satysfakcjonującą jasność. Dzięki matrycy IPS można cieszyć się dokładnym odwzorowaniem barw i szerszym kątem patrzenia. Wykorzystana technologia AMD Radeon FreeSync pozwala na płynną i nieprzerwaną rozrywkę nawet podczas grania w wymagające gry.

Monitor Acer Nitro VG271USbmiipx 27”

To model z matrycą IPS o rozdzielczości WQHD 2560 x 1440, która zapewnia doskonały kąt widzenia oraz idealne odwzorowanie kolorów. Za płynną rozgrywkę odpowiada szybkość odświeżania wynosząca 144 Hz, którą dodatkowo można podkręcić aż do 170 Hz. Wykorzystanie technologii VRB to gwarancja błyskawicznej reakcji na poziomie 1 ms. Funkcje BlueLightShield oraz Flickerless skutecznie ochraniają oczy przed zmęczeniem, a Acer ComfyView sprawia, że ekran nie razi oczu, dzięki czemu czas spędzony przed monitorem może ulec wydłużeniu.
Zdjęcie: Unsplash
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!