Data modyfikacji:

Mitologia grecka w grach

Jeszcze kilkanaście lat temu, to właśnie mitologia grecka była jednym z większych źródeł inspiracji dla twórców filmów, gier, książek lub seriali. Tymczasem jej popularność nieco przygasła, ponieważ odbiorcy popkultury zdecydowanie bardziej zaczęli interesować się, równie ciekawą, mitologią nordycką, która może pochwalić się wieloma fantastycznymi motywami i ciekawymi bohaterami. Nie oznacza to jednak, że twórcy gier całkowicie porzucili grecki panteon, czego najlepszym dowodem są gry, które zostały opisane w tym zestawieniu. Koniecznie zapoznajcie się z tekstem – jest duża szansa, że znajdziecie w nim produkcje, w jakie będziecie chcieli zagrać!
Produkcje, które pojawiły się na mojej liście, dobierałem według przyjętej tematyki oraz ocen w serwisie Metacritic. Starałem się również celować w jak najnowsze produkcje (albo remastery), żebyście bez problemu mogli je kupić na Ceneo.pl i uruchomić na platformach posiadanych w domu – mowa nie tylko o komputerach osobistych, ale także konsolach poprzedniej generacji i nowoczesnych sprzętach, jak PlayStation 5 i Xbox Series X.

Gry w klimatach mitologii greckiej. Polecane tytuły

  1. Hades
  2. God of War III Remastered
  3. Assassin’s Creed: Odyssey
  4. Titan Quest: Anniversary Edition
  5. Horizon Forbidden West
  6. Immortals: Fenyx Rising
  7. Apotheon
  8. Total War Saga: Troy

Hades

Niezależnie studio Supergiant Games zdążyło przyzwyczaić nas do tego, że każda kolejna ich gra (Transistor, Bation itp.) oferuje świetny gameplay oraz równie interesującą fabułę. Nie inaczej było w przypadku fenomenalnego Hadesa, czyli jednej z lepszych gier 2020 roku, która może pochwalić się średnią ocen 93/100 w serwisie Metacritic. Twórcy po raz kolejny opracowali rewelacyjną rozgrywkę, tym razem czerpiąc garściami z gier typu roguelike i dungeon crawler.
Podczas zabawy wcielamy się w Zagreusa, syna tytułowego boga podziemnego świata umarłych, i naszym zadaniem jest wydostanie się na powierzchnię. Projekty poziomów przy każdym podejściu nieco się od siebie różnią, tak samo jak moce zdobywane przez protagonistę. Co jakiś czas zabawę ułatwiają inni greccy bogowie, którzy wspierają Zagreusa dobrym słowem i potężnymi power-upami.

God of War III Remastered

Aktualnie seria God of War orbituje wokół mitologii nordyckiej, jednakże nie można zapominać, że w starszych odsłonach cyklu Kratos stawał w szranki z potężnymi istotami z greckiego panteonu. Sam główny bohater jest wszakże Spartiatą, a tytuł Boga Wojny uzyskał po pokonaniu Aresa. Jeżeli do marki dołączyliście w 2018 roku, ale chcielibyście poznać wcześniejsze przygody tego wojownika, to koniecznie sprawdźcie trzecią odsłonę, która otrzymała wersję zremasterowaną na PlayStation 4.
Choć produkcja ma już kilka lat na karku, to jednak nadal broni się ładną oprawą wizualną oraz świetnym slasherowym gameplayem, gdzie co chwilę siekamy coraz to bardziej wymagających oponentów. God of War III ma również jedną z lepszych sekwencji otwarcia w historii gier akcji, gdzie protagonista szturmuje Górę Olimp, po drodze walcząc z Posejdonem na ciele potężnego tytana Kronosa.

Assassin’s Creed: Odyssey

Odkąd seria Assassin’s Creed zmieniła formułę na znacznie bardziej sandboksową, twórcy jednocześnie coraz odważniej zaczęli otwierać się na wątki zahaczające o mitologię. W Origins mogliśmy spotkać się z egipskimi bogami, w Valhalli odwiedziliśmy takie krainy jak Asgard lub Jotunheim, natomiast w Odyssey mieliśmy możliwość zwiedzenia Atlantydy, gdzie czekali na nas bogowie z greckiego panteonu. Trzeba przyznać, że ten eksperyment naprawdę się udał, ponieważ twórcy zdołali w umiejętny sposób odciąć główny wątek fabularny gry od mitologicznych etapów stanowiących wyłącznie dodatek. Gdybyście więc interesowali się tą tematyką i lubili markę Assassin’s Creed, to obowiązkowo musicie kupić Odyssey – najlepiej z rozszerzeniem Los Atlantydy.

Titan Quest: Anniversary Edition

Gra Titan Quest od studia Iron Lore Entertainment to prawdziwa klasyka gatunku hack & slash, która pierwotnie zadebiutowała w 2006 roku na komputerach osobistych. Studio postanowiło po latach powrócić do tego dzieła, dzięki czemu w 2016 roku do sprzedaży trafiła odświeżona wersja Anniversary, która następnie doczekała się także konsolowych wersji, w tym także na Nintendo Switch. Titan Quest to produkcja działająca na tych samych zasadach co kultowe Diablo, z tą różnicą, że tutaj nie walczymy z piekielnymi pomiotami, tylko na naszej drodze stają istoty wyciągnięte z najróżniejszych mitologii, z przewagą kultury Greków. Dużą zaletą tytułu jest możliwość sieciowej kooperacji aż dla sześciu graczy, co znacząco uprzyjemnia eliminowanie kolejnych zastępów wroga.

Horizon Forbidden West

Pojawienie się dzieła studia Guerilla Games w tym zestawieniu wydaje się być błędem, lecz w rzeczywistości Horizon Forbidden West ma więcej wspólnego z grecką mitologią, niż mogłoby się wydawać. Właściwie cała konstrukcja świata i fabuła najnowszych przygód Aloy oparta jest na tym panteonie. Jednym z celów protagonistki jest bowiem aktywowanie sztucznej inteligencji znanej jako GAJA (w mitologii Ziemia-Matka), która musi zdobyć energię pozostałych AI, żeby przywrócić porządek na planecie i uchronić ją przed nadchodzącym zniszczeniem. W tym celu protagonistka wyrusza po takie funkcje jak ETER, DEMETER lub POSEJDON. Oczywiście miejsca, gdzie można znaleźć AI, jest powiązane z mocami poszczególnych bogów, np. POSEJDONA szukamy w zalanym Las Vegas.

Immortals: Fenyx Rising

Po dużym sukcesie Assassin’s Creed: Odyssey, studio Ubisoft postanowiło jeszcze na chwilę pozostać w klimatach mitologii greckiej. Francuski producent w trakcie prac nad tym projektem nie tylko wykorzystał wiedzę zdobytą w trakcie researchu do swojego wcześniejszego dzieła, ale także bardzo mocno zainspirował się grą The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Nie da się ukryć, że Immortals: Fenyx Rising to tytuł niezwykle podobny do dzieło Nintendo, co z pewnością docenią osoby, które nie posiadają w domu Switcha. Jednocześnie twórcom nie można zarzucić wyłącznie zrzynki z Japończyków, ponieważ produkcja Ubisoftu oferuje również kilka autorskich pomysłów oraz kładzie nacisk na lekko absurdalną, zabawną historię, bawiącą się motywami z popularnych mitów.

Apotheon

Dzieło niezależnego studia Alientrap to zdecydowanie jeden z ciekawiej prezentujących się tytułów z tego zestawienia. Twórcy nie tylko osadzili swoją grę w klimatach mitologicznych, ale przygotowali także oprawę wizualną, która w stu procentach inspirowana była starożytnymi malunkami, jakie można było m.in. znaleźć na greckich wazach. Produkcja zadebiutowała kilka lat temu, ale za sprawą nietypowej grafiki kompletnie się nie zestarzała i raczej prędko to nie nastąpi. Apotheon to wciągająca dwuwymiarowa platformówka, w której dużą rolę odgrywa walka z przeciwnikami, w tym z potężnymi bogami.

Total War Saga: Troy

W przerwie pomiędzy pracą nad głównymi odsłonami cyklu, studio Creative Assembly wydało kilka spin-offów sygnowanych marką Total War Saga. Jak sama nazwa wskazuje, w Troy gracze przenoszą się do starożytnej Grecji, zaś trzonem fabularnym jest legendarna wojna trojańska pomiędzy Achajami a Trojanami. Rok po premierze oryginału gra doczekała się dużego rozszerzenia fabularnego Mythos, które umożliwiło przejęcie kontroli nad mitycznymi jednostkami, takimi jak gryfy, cerbery czy hydry.
Autor kolażu: Łukasz Morawski przy wykorzystaniu materiałów prasowych Supergiant Games i Sony Interactive Entertainment
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.