Data publikacji:

Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Jeżeli jesteście graczami, to z pewnością przynajmniej słyszeliście o Hideo Kojimie – jednym z wybitniejszych twórców gier w historii tego przemysłu. A jeśli nigdy nie mieliście okazji zapoznać się z jego dziełami, to teraz nadarzyła się ku temu idealna okazja. Oto bowiem firma Konami przygotowała zbiorcze wydanie kilku odsłon z serii Metal Gear Solid, w które zagramy na współczesnych platformach. Sprawdźcie, co do zaoferowania ma Master Collection Vol. 1 oraz jaka jest cena tego zestawu.
metal gear solid

Premiera Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 na PC i konsolach

Jeśli z niecierpliwością czekaliście na to zbiorcze wydanie gier z serii Metal Gear Solid, to mam dla was dobrą wiadomość. Produkcja jest już dostępna w sprzedaży od 24 października 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Kompilacja przygotowana przez Konami otrzymała wersje dedykowane komputerom osobistym, konsolom nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz PlayStation 4 i Nintendo Switch.
Producent przygotował standardową edycję pudełkową, która jest dostępna wyłącznie na konsolach. Gracze pecetowi muszą ograniczyć się wyłącznie do cyfrowej dystrybucji na platformie Valve. Cena Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 została ustalona na 259 złotych, aczkolwiek na Ceneo.pl znajdziecie o wiele tańsze oferty. Warto jednak zaznaczyć, że fizyczne wydanie nie zawiera żadnych dodatków, tylko płytę bądź kartridż z grami. Część materiałów i tak trzeba pobrać z internetu.

Czy w Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 jest dostępna polska wersje językowa?

Niestety nie. Żadna odsłona Metal Gear Solid nigdy nie otrzymała oficjalnego polskiego tłumaczenia i na potrzeby tego wydania również nie pokuszono się o przygotowanie przynajmniej napisów w naszym języku. A szkoda, ponieważ w każdej z części serii występuje bardzo dużo dialogów, a fabuła odgrywa ogromne znaczenie dla rozgrywki.

Lista gier dostępnych w Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1

Choć kolekcja reklamowana jest przede wszystkim trzema głównymi odsłonami serii, to jednak do zestawu trafiły także starsze produkcje, które pierwotnie były wydane na konsoli Nintendo Entertainment System oraz komputerach MSX2. Sprawdźcie, dla jakich tytułów znalazło się miejsce w Master Collection Vol. 1:
 • Metal Gear – MSX2 (1987)
 • Metal Gear – NES (1987)
 • Snake’s Revenge – NES (1990)
 • Metal Gear 2: Solid Snake – MSX2 (1990)
 • Metal Gear Solid – PS One (1998)
 • Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty – PS2 (2001)
 • Metal Gear Solid 3: Snake Eater – PS2 (2004)
 • Jakie bonusy znajdziemy w Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1?

  Warto zaznaczyć, że w przypadku drugiej i trzeciej odsłony Metal Gear Solid nie mamy do czynienia bezpośrednio z portami z PlayStation 2, tylko do kompilacji trafiły odświeżone w 2011 roku wersje z wydania HD Collection dostępnym na PlayStation 3. W ten sposób obie produkcje posiadają nieco rozbudowaną zawartość – w przypadku drugiej części są to dodatkowe misje w trybach VR i Alternative, natomiast „trójka” otrzymała możliwość ustawienia kamery za plecami głównego bohatera, co znacząco poprawia komfort grania. Pierwsza odsłona MGS także została wydana z bonusowymi trybami Special Missions, VR Missions oraz Integral.
  Konami przygotowało ponadto kilka dodatków, które powinny ucieszyć miłośników serii. Każda z gier otrzymała dostęp do pełnego scenariusza oraz ilustrowanego albumu, składającego się z informacji poświęconych danemu tytułowi, opisów postaci, map lokacji itp. Do Master Collection Vol. 1 trafiły również dwie w pełni animowane i udźwiękowione visual novele opowiadające o wydarzeniach z pierwszej i drugiej odsłony Metal Gear Solid. Ostatnim dodatkiem w Master Collection Vol. 1 jest ścieżka dźwiękowa złożona z utworów pochodzących z różnych części marki.

  Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 – kwestie techniczne

  Konami podczas przygotowywania Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 nie zamierzało zrobić remastera, a tym bardziej remake’u. Zamiast tego producent ograniczył się do stosunkowo prostego portu starszych gier na nowe platformy, co jest super pod tym względem, że młodsi gracze w końcu mogą zapoznać się z tym cyklem, a starsi mają szansę przypomnieć sobie swoje ukochane tytuły. Nie znajdziecie więc tutaj żadnej nowej zawartości, poprawek w gameplayu, ani modyfikacji wcześniej przygotowanych mechanik.
  Warto jednak zaznaczyć, że nawet na PlayStation 5 i Xbox Series X|S wszystkie gry działają maksymalnie w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, bez możliwości uruchomienia ich w 4K. Jeśli natomiast planujecie grać na Switchu w trybie przenośnym, to możecie liczyć wyłącznie na rozdzielczość 1280 × 720 pikseli. Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 na urządzeniu Nintendo jest w stanie wygenerować zaledwie 30 klatek na sekundę we wszystkich produkcjach, zarówno w wersji handheldowej, jak i na telewizorze. Na pozostałych platformach zagramy w 60 FPS-ach, ale tylko w MGS2 i MGS3, ponieważ pierwsza odsłona serii działa w 30 FPS-ach. W dodatku jedynka – podobnie jak gry z NES-a i MSX2 – wyświetlana jest w formacie 4:3 z ramkami po bokach ekranu.

  O co chodzi Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1?

  Wszystkie gry, które trafiły do tej kolekcji, oferują bardzo podobny gameplay. W każdym tytule mamy do czynienia z produkcją nastawioną na skradanie się i ciche eliminowanie oponentów. Oczywiście bezpośrednia walka jest jak najbardziej możliwa, jednakże znacznie bardziej opłacalne jest niedoprowadzanie do wszczynania alarmu. W zależności od odsłony, kierujemy różnymi bohaterami, ponieważ historia poszczególnych gier została rozłożona na wiele lat i w fabule MGS3 nie było jeszcze na świecie Solid Snake’a, będącego klonem Big Bossa, czyli protagonisty Snake Eatera.
  We wszystkich odsłonach dużo czasu spędzamy także na prowadzeniu rozmów z innymi osobami poprzez komunikator Codec. W starszych odsłonach była to jedyna metoda, aby w ciekawy sposób rozwijać fabułę, natomiast już w cyklu Metal Gear Solid twórcy pokusili się o przygotowanie bardzo rozbudowanych i widowiskowych cutscenek, które niekiedy potrafią trwać nawet dłużej niż pół godziny. Jeśli więc lubicie produkcje, które w ciekawy sposób łączą grę skradankową z doświadczeniem filmowym, to koniecznie powinniście zainteresować się Master Collection Vol. 1.

  Jakie są wymagania sprzętowe Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1?

  Z racji tego, że mamy do czynienia ze starymi produkcjami, wymagania sprzętowe są bardzo niskie. Kolekcję gier Metal Gear Solid bez najmniejszych problemów uruchomicie nawet na starych laptopie biurowym.

  Minimalne:

 • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Rekomendowane:

 • Procesor: Intel Core i5-7600 3.6 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 980 lub lepsza
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Zdjęcie: materiały prasowe Konami
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.