Data publikacji:

Marvel's Spider-Man na PC - recenzja

Przygody Człowieka Pająka to obok najnowszego God of War chyba najbardziej wyczekiwany przez posiadaczy pecetów tytuł ekskluzywny z konsoli PlayStation. Po czterech latach od premiery posiadacze komputerów osobistych w końcu mogą pobujać się na sieci razem ze swoim ulubionym bohaterem z sąsiedztwa. Jak wyszło? Czy gra boryka się z problemami, jakich doświadczyły Horizon: Zero Dawn i Final Fantasy VII, czy twórcom udało się pójść raczej w ślady God of War i dopiąć wszystko na ostatni guzik? Jeżeli interesuje was odpowiedź na to pytanie, zapraszam do lektury recenzji Spider-Man Remastered na PC!

Czy warto zagrać w Spider-Man Remastered na PC? Recenzja gry

Podobnie jak w przypadku recenzji pecetowej wersji God of War, w tekście skupię się nie na fabule i mechanikach rozgrywki, ale na nowościach, jakie względem wariantu konsolowego wprowadza wersja pecetowa. Jeżeli jednak przespaliście ostatnie cztery lata i zainteresowani jesteście innymi aspektami przygód Człowieka Pająka, zachęcam was do lektury recenzji Spider-Man na PlayStation 4 i Spider-Man: Miles Morales na PlayStation 5.
Na wstępie zaznaczę jedynie, że w skład Spider-Man Remastered na PC wchodzą elementy, które znalazły się w Spider-Man Edycja Gry Roku, czyli pakiet DLC The City That Never Sleeps. Niestety, póki co, nie będzie nam dane zagrać na komputerach osobistych w Spider-Man: Miles Morales – gra będzie dostępna osobno, a jej premiera zaplanowana jest na późniejszą część bieżącego roku.
Spider-Man na PC doczekał się wielu usprawnień względem wersji konsolowej. Wypada zacząć od rzeczy, o którą zawsze kłócą się pececiarze i konsolowcy, czyli o liczbę klatek na sekundę. Tak! Odblokowany został ich limit, dzięki czemu bujanie się na sieci pomiędzy nowojorskimi wieżowcami jest jeszcze bardziej płynne i daje jeszcze więcej frajdy. Niekiedy łapałem się na tym, że robię to zupełnie bezwiednie, wyłącznie po to, aby podziwiać niesamowite widoki.
Technologia NVIDIA DLSS zwiększa wydajność, a NVIDIA DLAA poprawia ogólną jakość obrazu. Tytuł oferuje też wsparcie dla technologii skalowania AMD FSR 2.0. Nie mogło też zabraknąć poprawionych cieni i ray tracingu. Odbicia Człowieka Pająka w  przeszklonych budynkach robią naprawdę wielkie wrażenie. Nie ukrywam też, że śledzenie promieni to technologia, której kastracja najbardziej przeszkadza mi w tytułach ogrywanych na konsoli. Na pececie w końcu mogę podziwiać najładniejsze gry w pełnej krasie.
Spider-Man Remastered testowałem na laptopie gamingowym MSI GP66 Leopard z Windowsem 11, procesorem Intel Core i7-11800H, układem graficznym NVIDIA GeForce RTX 3080, 32 GB RAM i dyskiem SSD o pojemności 1 TB. Po kilku godzinach spędzonych z tytułem, niestety, nie mam dla was dobrych wieści.
Na najwyższych ustawieniach grafiki gra wygląda wyśmienicie, ale mój laptop niekiedy łapał zadyszkę, zarówno podczas rozgrywki, jak i w trackie oglądania przerywników filmowych. Nie pomogło nawet zainstalowanie popremierowych sterowników. Aby cieszyć się doskonałą oprawą wizualną, będziecie więc potrzebowali naprawdę mocnego sprzętu gamingowego.
Na szczęście, Spider-Man Remastered oferuje całkiem sporo opcji dostosowania jakości warstwy wizualnej. Możecie zadecydować nie tylko o jakości tekstur, poziomie filtrowania czy jakości cieni, ale także natężeniu ruchu ulicznego, liczbie pieszych, a nawet jakości wyświetlanych na ekranie włosów! Nie zabrakło też opcji zmiany pola widzenia czy dostosowania rozmazania ruchu. Jeżeli wasz pecet nie będzie dawał rady, wystarczy odrobinę podłubać w ustawieniach, aby znaleźć optymalną konfigurację.
Chociaż większość z was będzie pewnie grała w Spider-Mana przy użyciu klawiatury i myszy, posiadaczy kontrolerów PlayStation Dual Sense zdecydowanie zachęcam do skorzystania z tego właśnie rozwiązania. Uważam, że technologia wykorzystana w nowym padzie Sony to jedna z największych innowacji Sony, która zmieniła sposób, w jaki odbieramy wiele gier i nie inaczej jest w tym przypadku.
Podsumowując, Spider-Man Remastered na PC to doskonały port, który wyciśnie z waszego peceta siódme poty. Na szczęście, produkcja oferuje sporo możliwości dostosowania grafiki, dzięki czemu będziecie mogli znaleźć balans pomiędzy jakością i wydajnością. W przeciwieństwie do kilku innych portów tytułów ekskluzywnych Sony, przygody Człowieka Pająka nie zostały nadgryzione zębem czasu, więc poczujecie się tak, jakby gra dopiero co wyszła.
Grę do testów dostarczyła firma PlayStation Polska, za co serdecznie dziękuję!

Na czym można zagrać w Spider-Mana na PC?

Grę kupić można na platformach Steam i Epic Games Store od 12-ego sierpnia 2022 roku.

Jakie dodatki wchodzą w skład Spider-Man Remastered na PC?

Pecetowa wersja przygód Człowieka Pająka wzbogacona została o pakiet DLC The City That Never Sleeps, w którym dostępne są nowe misje fabularne z udziałem Black Cat, Hammerheada i Silver Sable’a.

Czy Spider-Man: Miles Morales jest częścią Spider-Man Remastered?

Przygody Milesa Morales nie są częścią Spider-Man Remastered na PC. Spider-Man: Miles Morales ma zadebiutować na komputerach osobistych w późniejszym terminie, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

Ile zajmuje ukończenie Spider-Mana na PC?

Jeżeli zależy wam jedynie na warstwie fabularnej, przygody Człowieka Pająka można ukończyć w mniej więcej 20 godzin. Amatorzy wbijania „platyn” będą musieli spędzić z tytułem nieco ponad 40 godzin.

Czym różni się wersja PC Spider-Mana od wersji na konsole PlayStation 5?

Na PC Spider-Man oferuje odblokowany limit klatek na sekundę, jak również wsparcie dla technologii NVIDIA DLSS (lepsza wydajność), NVIDIA DLAA (poprawiona jakość grafiki) i AMD FSR 2.0 (skalowanie). Wersja na komputery osobiste umożliwia też korzystanie z różnych formatów obrazu, w tym 16:9, 16:10, 21:9, 32:9 i 48:9. Nie zabrakło też wsparcia dla konfiguracji z trzema monitorami, dzięki rozwiązaniom NVIDIA Surround i AMD Eyefinity.

Czy Spider-Man na PC ma ray tracing?

Przygody Człowieka Pająka oferują wsparcie dla technologii ray tracing. Produkcja może też pochwalić się poprawionymi cieniami.

Czy Spider-Man na PC posiada język polski?

Spider-Man dostępy jest w polskiej wersji językowej. Przetłumaczone są interfejs i dialogi, a bohaterowie przemawiają do nas w naszym języku.

Czy Spider-Man na PC to dobry port?

Pecetowej wersji przygód Człowieka Pająka pod względem technicznym nie można wiele zarzucić. Produkcja nie tylko wygląda olśniewająco, ale oferuje także moc usprawnień względem wersji konsolowej, które właściciele komputerów osobistych z pewnością docenią. Jedynym minusem gry jest to, że wymaga ona posiadania naprawdę mocnego sprzętu.

Spider-Man Remastered na PC – wymagania sprzętowe

Minimalne:

  • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
  • System operacyjny: Windows 10 64-bit
  • Procesor: Intel Core i3-4160, 3.6 GHz lub porównywalny AMD
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GTX 950 lub AMD Radeon RX 470
  • DirectX: Wersja 12
  • Miejsce na dysku: 75 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

  • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
  • System operacyjny: Windows 10 64-bit
  • Procesor: Intel Core i5-4670, 3.4 Ghz lub AMD Ryzen5 1600, 3.2 Ghz
  • Pamięć: 16 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GTX 1060 6GB lub AMD Radeon RX 580 8GB
  • DirectX: Wersja 12
  • Miejsce na dysku: 75 GB dostępnej przestrzeni
Zdjęcie: materiały prasowe Insomniac Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.