Data publikacji:

Lost Eidolons. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Lost Eidolons to gra, o której istnieniu dowiedzieliśmy się po raz pierwszy na początku 2021 roku. Projekt kilkuosobowego koreańskiego studia Ocean Drive Studio bardzo szybko przyciągnął uwagę klasycznych turowych strategii RPG, a także konsolowej serii Fire Emblem. Od czasu zapowiedzi deweloperzy byli bardzo otwarci jeśli chodzi o informacje na temat swojego dzieła, publikując zarówno demo, jaki i zapraszając graczy do przetestowania produkcji w wersji beta. Podsumujmy zatem wszystko to co wiemy na temat Lost Eidolons, poza informacjami na temat rozgrywki chodzić będzie tu też o spodziewany termin premiery oraz wspierane platformy sprzętowe.
eidolons

Lost Eidolons – kiedy premiera?

Lost Eidolons to debiutancki projekt niezależnego Ocean Drive Studio. W miesiąc po zapowiedzi autorzy rozpoczęli także dodatkową zbiórkę pieniędzy w serwisie Kickstarter. Zebrane podczas jej trwania ponad 50 tysięcy dolarów przeznaczone zostało na rozszerzenie produkcji o nowe elementy, w tym nowy poziom trudności.
W marcu 2022 roku twórcy potwierdzili, że premiera Lost Eidolons będzie miała miejsce w trzecim kwartale 2022 roku (1 lipca – 30 września), najpewniej późnym latem lub wczesną jesienią (obecnie najbardziej prawdopodobną datą jest 30 września 2022 roku). Gra ukaże się wówczas na komputerach PC, za pośrednictwem serwisu Steam, a także na konsolach Xbox One i Xbox Series X|S. W późniejszym i jeszcze nieokreślonym czasie produkcja ma zawitać także na konsolach PlayStation.

Lost Eidolons – fabuła

Akcja Lost Eidolons przenosi graczy do świata quasi-średniowiecznego świata inspirowanego zachodnim książkami, serialami i filmami fantasy. Głównym kampanii jest Eden, doświadczony i ceniony najemnik żyjący w swoim rodzinnym mieście Lonetta. Jest ono częścią Benrio, niegdyś prosperującego królestwa, które zostało podbite przez żądnego krwi imperatora Ludivictusa. Stworzone przez niego imperium ulega powolnemu rozkładowi, wstrząsającym nim domowe konflikty i wszechobecna korupcja.
Na skutek splotu okoliczności Eden trafia na ślad arystokratycznego spisku, którego celem jest obalenie imperatora Jego inicjatorzy chcąc zachować całkowitą anonimowość, dlatego też bezpodstawnie oskarżają Edena o zbrodnie niszcząc jego dobre imię. Protagonista nie ma więc wyboru, chcąc odzyskać swoje dawne życie musi zebrać grupę sojuszników i zdecydować jaki będzie jego kolejny krok, który być może zwróci również wolność jego ojczyźnie.
Twórcy obiecują, że kampania przedstawi kompleksową i pełną moralnych szarości historię, podczas której spotkamy i zrekrutujemy w nasze szranki wielu interesujących bohaterów.

Lost Eidolons – rozgrywka

Mechanika rozgrywki w Lost Eidolons czerpie pełnym garściami z klasycznych przedstawicieli taktycznych strategii RPG, zarówno tych od zachodnich deweloperów, jak i pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni, takich jak Final Fantasy Tactics, czy przywołany już Fire Emblem.
Podczas zabawy większą część czasu spędzimy prowadzą turowe bitwy na dużych mapach, dowodząc oddziałem złożonym z indywidualnych jednostek. Bitwy przerwać będą sekwencje fabularne. Do wszystkich elementów gry dostęp otrzymujemy z poziomu ekranu naszego obozu. To tutaj przejrzymy statystyki wszystkich jednostek, porozmawiamy z towarzyszami, a także dokonamy zakupu niezbędnego ekwipunku. Gracze będą mogli z czasem rozwijać obóz stawiając w nim nowe konstrukcje i zapraszając gości, takich jak kupcy, sprzedający mikstury i inne gadżety jednorazowego użytku, broń, zaklęcia lub cenne przedmioty, dające nam przewagę na polu bitwy.
Niezwykle ważnym elementem Lost Eidolons będzie drobiazgowe zarządzanie naszymi wszystkim towarzyszami. Jednostki walczące z nami na polu bitwy nie będą anonimowymi żołnierzami, każda z nich ma własne imię oraz tło fabularne. Eden może nawet stopniowo poprawiać relacje ze swoim podwładnymi, prowadząc z nimi rozmowy, wręczać podarki, oraz wspólnie spędzać wolny czas. Dzięki temu możemy odblokować specjalne eventy i misje, właściwe dla danej osoby. Każdy towarzysz ma jednak swoje indywidualne ambicje i czasami wybierając niewłaściwe opcje dialogowe możemy całkowicie zniechęcić ich do siebie.
Każdy bohater ma również własną klasę postaci, ekwipunek oraz zakres zdolności, które rozwijane są wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Z czasem graczem mogą zdecydować np. o awansowaniu danej jednostki na bardziej zaawansowaną i wyspecjalizowaną klasę, a także o treningu konkretnych umiejętności, które pasować będą do naszego planu bojowego. Dotyczy to również podwładnych dysponujących zaklęciami, które kupujemy podczas wizyty w sklepach.
Wszystkie czynności wykonywane pomiędzy bitwami (trening, poprawa relacji, zmiany klasy i umiejętności) będą zużywać przyznane nam po każdej walce punkty dowództwa. Tak więc gracz musi rozważać każdą podjętą przez siebie decyzję.
Bitwy prowadzone są na mapach podzielonych na polach, po których w swoich kolejkach poruszają się jednostki. W trakcie ataku znaczenie ma typ terenu, mogący spowalniać ruch, a także jego wysokość, tak więc jednostki z bronią zasięgową atakujące z wyższego punktu np. z klifu, zyskują przewagę zadając większe obrażenia. Znaczenie dla sukcesu w walce ma też kierunek ataku. Zachodząc przeciwników z tyłu gwarantujemy, że ich obrona będzie słabsza. Nie bez znaczenia jest tu także typ używanego uzbrojenia lub zaklęć, poszczególne jednostki będą bowiem szczególnie wrażliwe na niektóre z nich. Wszystkie te elementy mają pogłębić zabaw i zadowolić fanów strategii.