Data publikacji:

Laptop gamingowy czy handheld – co lepsze?

Dawniej gaming w naszym kraju był głównie utożsamiany z komputerami stacjonarnymi, jednak z czasem coraz bardziej zaczęliśmy przekonywać się do konsol. Okazuje się, że to nie wszystkie opcje, jakie nam pozostały. Do wyboru mamy jeszcze wysokiej klasy laptopy gamingowe oraz handheldy, które mogą być równie ciekawymi urządzeniami. Który sprzęt w takim razie powinniście wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części tekstu.
laptop gamingowy vs handheld
Choć oba urządzenia umożliwiają granie poza domem i nie przykuwają graczy do monitora lub telewizora, to jednak pod pewnymi względami mocno się od siebie różnią. Poniżej przedstawię wam mocne i słabe strony laptopów gamingowych oraz handheldów, abyście mogli sami wyciągnąć wnioski, które urządzenie bardziej odpowiada waszym potrzebom.

Czy laptop gamingowy to dobry wybór?

Zalety laptopów gamingowych

  • Mobilność – zdecydowanie jedną z największych zalet laptopów dla graczy jest to, że są przenośne. Możecie zabrać swój gamingowy sprzęt wszędzie, aby spędzać czas przy ulubionych tytułach w pociągu, na działce lub w hotelu.
  • Wydajność – high-endowe laptopy gamingowe zazwyczaj wyposażone są w mocne podzespoły i bardzo wydajne karty graficzne. W nowszych modelach można znaleźć nawet GPU GeForce z serii RTX 40, co pozwala na uruchomienie nawet najbardziej wymagających produkcji na bardzo wysokich detalach graficznych, przy stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę.
  • Wielozadaniowośćlaptopy dla graczy nie muszą być wykorzystywane tylko do gier, ale można ich używać także do pracy, przeglądania internetu, korzystania z mediów społecznościowych i innych zastosowań.
  • Estetyka – producentom laptopów gamingowych często zależy na estetyce swoich produktów, co oznacza, że ​​mogą one mieć atrakcyjny i nowoczesny wygląd oraz podświetlane klawiatury.
  • Podatność na modyfikacje – wiele modeli laptopów gamingowych daje możliwość rozbudowy lub wymiany niektórych podzespołów, jak np. pamięć RAM czy dysk SSD.
  • Wady laptopów gamingowych

  • Wysoka cena – jeśli planujecie kupić bardzo, wydajnego laptopa dla graczy, to musicie liczyć się z bardzo dużymi kosztami. Modele wyposażone w najwydajniejsze karty graficzne i procesory mogą kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
  • Waga i wymiary – zazwyczaj laptopy gamingowe są trochę większe (zwłaszcza jeśli wybierzecie model z ekranem 17-calowym) i cięższe niż standardowe laptopy biurowe z powodu większych podzespołów i konieczności zastosowania bardziej wydajnego chłodzenia.
  • Krótszy czas pracy na baterii – ze względu na wysoką wydajność, laptopy gamingowe zużywają więcej energii, co skutkuje krótszym czasem pracy na baterii w porównaniu do innych laptopów. Niewykluczone, że posiadając przenośny sprzęt, i tak będziecie zmuszeni do grania z podłączoną ładowarką.
  • Problemy z chłodzeniem – im bardziej wymagające produkcje, tym większe zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie – bardziej nagrzewające się podzespoły. Niektóre modele gamingowe mają problemy z odprowadzaniem ciepła, czego objawem może być gorąca klawiatura podczas grania.
  • A może jednak warto wybrać handhelda?

    Zalety handheldów

  • Mobilność – niektóre handheldy potrafią być stosunkowo duże, ale w ogólnym rozrachunku w dalszym ciągu są o wiele mniejsze od laptopów gamingowych. Jeśli więc bardzo dużo czasu spędzacie w podróżach lub komunikacji miejskiej, to przenośne konsole z powodzeniem możecie wrzucić do plecaka lub nieco większych damskich torebek.
  • Ergonomia – większość handheldów została zaprojektowana w taki sposób, aby trzymało się je równie wygodnie co tradycyjne kontrolery od konsol. W większości przypadków przyciski umieszczone są w odpowiednich odległościach, aby użytkownicy mieli do nich bezpośredni dostęp i nie musieli męczyć się z ich wciśnięciem, co wytrącałoby ich z zabawy.
  • Długi czas pracy na baterii – to oczywiście zależy przede wszystkim od tego, w jakie produkcje zamierzacie grać. Bardziej wymagające tytuły mogą rozładować handhelda w ciągu godziny, natomiast w produkcje niezależne niekiedy zagracie nawet i 5–6 godzin. Ten czas wydłuża się również podczas odpalania gier poprzez streaming lub funkcje remote play z PS5 i XSX. Wtedy handheld nie pobiera mocy z procesora graficznego, dzięki czemu jest w stanie działać o wiele dłużej na jednym ładowaniu.
  • Wybór gier – w tym przypadku nie mówimy o Nintendo Switch, gdyż jest to konsola mająca własne środowisko. Mówiąc o handhedlach, mam na myśli urządzenia oparte na podobnej strukturze, co komputery. Ma to swoje zalety, ponieważ dzięki temu na tych przenośnych komputerkach uruchomimy właściwie wszystkie produkcje wydane na pecetach. Dzięki temu kupując handhelda, możecie korzystać ze swoich bibliotek Steama, GOG.com, Epic Games Store i innych.
  • Wady handheldów

  • Ograniczona wydajność – co prawda większość handheldów dostępnych na rynku zaskakuje swoją wydajnością, jednak brakuje w nich dedykowanych kart graficznych. Przekłada się to oczywiście na o wiele mniejszą moc obliczeniową, która nie prezentuje się tak dobrze, jak w pecetach czy nawet droższych laptopach gamingowych. Decydując się na handhelda, trzeba liczyć się z tym, że produkcje AAA będą działały zazwyczaj w maksymalnie 30 FPS-ach lub na niskich/średnich ustawieniach graficznych.
  • Małe ekrany – zazwyczaj handheldy oferują wyświetlacz o przekątnej siedem cali (choć zdarzają się modele z większymi ekranami), który jest nawet mniejszy niż w tabletach. Mnie to w niczym nie przeszkadza, jednakże musicie liczyć się z tym, że czcionki w niektórych produkcjach mogą być bardzo małe.
  • Ograniczone sterowanie – wiele produkcji dostępnych na komputerach powstało z myślą o myszce i klawiaturze. W takim Steam Decku dostępny są dwa touchpady, jednak w większości handheldów operujemy wyłącznie analogami, przez co granie w strategie może być niekiedy niemożliwe lub bardzo utrudnione
  • Bateria – tak jak pisałem wcześniej, czas działania handheldów zależy od tego, w co gramy. Jeśli natomiast planujecie uruchamiać głównie produkcje z segmentu Triple-A, to podobnie jak w laptopach – musicie liczyć się z tym, że podczas zabawy konieczne będzie podłączenie sprzętu do zasilania.
  • Laptop gamingowy vs handheld

    Oba urządzenia mają wiele cech wspólnych, jednak są to na tyle różne sprzęty, że tak naprawdę ciężko jest wybrać zwycięzcę. Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie wady i zalety pomogą wam w podjęciu decyzji. Aczkolwiek w tym przypadku obstawiam, że największe znaczenie ma cena. Solidne laptopy gamingowe to koszt kilkunastu tysięcy złotych, natomiast handhelda można już nabyć za ok. 2500–3500 złotych. Oczywiście nie wszystkie produkcje będą działać tak dobrze, jak na przenośnych komputerach, jednak wydaje się to być jak najbardziej uczciwy kompromis.
    Zdjęcie: materiały prasowe Lenovo / Envato Elements
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.