Kryptowaluty to pojęcie, które nie tak dawno znalazło się na ustach wszystkich osób poszukujących alternatywnych form inwestowania i pomnażania swoich oszczędności. Wraz z pojęciem kryptowalut, swoją popularność zdobyły tak zwane koparki kryptowalut, które umożliwiają zdobywanie cennego aktywa. Czym dokładnie jest koparka kryptowalut? Jak ona działa? Jaka jest opłacalność kopania kryptowalut?
Koparka kryptowalut to osobliwe urządzenia, które jest montowane w zestaw specjalnej płyty głównej i kilkunastu kart graficznych. To właśnie takie urządzenie wykonuje dla nas skomplikowane obliczenia, za które w nagrodę otrzymujemy bitcoiny i inne znane kryptowaluty. Wykonywanie wszystkich tych obliczeń jest niesamowicie obciążające dla naszej koparki, co bezpośrednio przekłada się na koszty prądu.
Z tego względu właśnie koparki kryptowalut muszą zostać bardzo precyzyjnie zoptymalizowane pod kątem oszczędności energii i efektywnego wydobywania kryptowaluty w okresie hossy, czyli wzrostu jej wartości. Koparka kryptowalut może zostać zmontowana przez nas samodzielnie, możemy jednak zostawić to profesjonalistom i zakupić gotowy do kopania sprzęt.
Mechanizm działania koparki kryptowalut polega na rozwiązywaniu bardzo skomplikowanych zadań matematycznych. W zależności od naszych preferencji i planów, mamy możliwość produkcji różnych kryptowalut. W wielu przypadkach niezbędne jest jednak dodatkowe zainstalowanie oprogramowania twórców kryptowaluty, na którym będziemy gromadzić swoje zdobycze.
Wydobycie konkretnej kryptowaluty, jak na przykład bitcoina, możemy realizować poprzez potwierdzanie różnych transakcji w ogromnej niejednorodnej bazie danych. Do komputerów, które znajdują się w sieci bitcoina, co chwile spływają setki, a nawet tysiące transakcji. W pewnym momencie jednak poprawne transakcje są gromadzone w jednym bloku, ponieważ muszą zostać potwierdzone. Takie gromadzenie wykonuje konkretna koparka, która w nagrodę otrzyma nowego bitcoina.
W jaki sposób zyskujemy możliwość potwierdzania i gromadzenia transakcji w jednym bloku? Na podstawie decyzji specjalnie zaprojektowanego algorytmu, który pod uwagę bierze wiele czynników, takich jak ilość posiadanych bitcoinów czy efektywności naszej koparki.
W przeszłości kopanie kryptowalut mogło być wykonywane nawet za pośrednictwem komputera stacjonarnego. Obecnie jednak, wraz z rozwojem kryptowalut i technologii blockchain, jedyne sensowne rozwiązanie to inwestycja w wysoce specjalistyczny sprzęt, który złożony jest z wielu kart graficznych i specjalnego procesora.
Czy jednak samo kopanie jest opłacalne? To pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Po pierwsze, wszystko zależy od danej kryptowaluty, jej wartości oraz obecnego trendu. Jeśli kryptowaluta jest wartościowa i wszystko wskazuje na to, że będzie rosnąć, kopanie może być opłacalne. Im droższa jednak jest kryptowaluta, tym mniej opłacalne jest jej wydobywanie (czego przykładem jest bitcoin).
Należy również wziąć pod uwagę aspekt finansowy. Poza drogim sprzętem warto również zweryfikować koszty energii elektrycznej, która pochłaniana jest przez koparkę działającą na najwyższych obrotach. Reasumując, czas hossy i wzrostu wartości kryptowaluty w szczególności wpływa na opłacalność kopania.
Samodzielnie stworzona koparka kryptowalut z pewnością jest znacznie mniejszą inwestycją niż zakup gotowego sprzętu. W tym obszarze należy jednak zdobyć odpowiednie doświadczenie i wiedzę, a także być świetnie zaznajomionym z parametrami technicznymi odpowiednich komponentów i kart graficznych wykorzystywanych do kopania kryptowalut.
Najbardziej podstawowe koparki kryptowalut to koszt rzędu trzech tysięcy złotych. Wraz ze wzrostem mocy urządzenia, cena idzie do góry. Dlatego właśnie najdroższe egzemplarze, wyposażone w nowoczesne karty graficzne, kosztują nawet 50 tysięcy złotych. Oczywiście nie jest to tylko cena sprzętu, ale też montażu całego urządzenia.
Poniżej przedstawiamy sylwetki najpopularniejszych, ale też uznanych przez ekspertów rynku kryptowalut drukarek, dzięki którym inwestowanie może być całkiem opłacalną lokatą. Do najlepszych gotowych urządzeń zaliczyć można:
Czy kopanie kryptowalut jest zarezerwowane jedynie dla osób, które posiadają wysokiej klasy zaawansowany sprzęt? Niekoniecznie. Istnieje oczywiście alternatywa w postaci kopania kryptowalut ze swojego komputera stacjonarnego, a nawet smartfona.
Istnieją jednak ku temu pewne warunki. Po pierwsze, telefon powinien mieć bardzo mocny procesor, który będzie w stanie utrzymać tak gigantyczne obciążenie. Po drugie, na tym samym telefonie nie powinniśmy wykonywać żadnych innych operacji, co niejako wyklucza możliwość kopania kryptowalut na naszym głównym smartfonie. Warto zapoznać się z dedykowanymi ofertami twórców kryptowalut, którzy proponują przeznaczoną do tego aplikację do smartfona, umożliwiającą wykonywanie zaawansowanych obliczeń matematycznych, za które zostaniemy nagrodzeni nowymi coinami.
Autor: Norbert Rukowski