Data modyfikacji:

Konsola Black Friday – jaką konsolę na Black Friday wybrać?

Konsola to jedno z tych urządzeń, które dla niejednego gracza stanowi spełnienie marzeń i pragnień. Oczywiście dużo zależy tutaj od indywidualnych przekonań, jednakże statystycznie 20-25% graczy to właśnie zagorzali konsolowcy. Można śmiało rzec, że Black Friday jest idealnym czasem na zakup nowych urządzeń czy gier, zwłaszcza że od ponad roku na rynku debiutują nowe generacje konsol, zarówno ze stajni Sony, jak i Microsoft. Dzięki temu starsze generacje stały się tańsze, co przekłada się na spore oszczędności, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z graniem na konsoli i chcielibyście kupić na początek PS4 czy Xbox One. O odwiecznym sporze, zaletach, jakie mają te urządzenia oraz innych konkurencyjnych produktach porozmawiamy w dalszej części artykułu.
konsola black friday

Konsola Black Friday – jaką konsolę na początek?

Rozpoczynając swoją przygodę z graniem na konsoli, pewnie nikt nie chciałby narażać się na wysokie koszty, jakie niesie ze sobą nowa generacja, której sprzęt obecnie kosztuje w granicach trzech tysięcy złotych. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzeń, które nadal są rozwijane, jednakże należą do poprzedniej generacji. Mowa tutaj oczywiście o PS4 i Xbox One.

Jeśli mówimy o urządzeniu na początek, najlepszym zakupem będzie tutaj PlayStation 4 Slim, która oferuje rozdzielczość Full HD i bogatą bibliotekę tytułów począwszy od tych single player po liczne tytuły multiplayer. Dodatkowo konsola od Sony oferuje więcej tytułów, które są dostępne wyłącznie na tej platformie, czym wyprzedza konkurencyjnego Xboksa. Oczywiście ma ona pewne elementy, w której produkt Microsoft jest od PS4 lepszy. Mowa między innymi o kontrolerze, który bardzo dobrze trzyma się w dłoni i pozwala na precyzyjne sterowanie.

Bezpośrednim następcą PS4 Slim jest konsola PS4 Pro, która oferuje najwyższą jakość w dość przystępnej cenie. Model ten został zaprojektowany z myślą o graniu na telewizorach w rozdzielczości 4K oraz podłączeniu gogli VR. Dzięki czemu nie tylko możemy w pełni korzystać z najwyższej jakości obrazu, ale i poruszać się po świecie wirtualnej rzeczywistości, która staje się coraz popularniejszą formą rozrywki. Warto tutaj nadmienić, że zestaw VR od Sony jest jednym z najtańszych na rynku, nie ustępując jednocześnie jakością innym o wiele droższym modelom.

Przeczytaj także: Gaming w Black Friday, czyli co kupić w promocji dla gracza

Domowe centrum multimedialne i konsola w jednym

Na pierwszy rzut oka konsola Xbox One S to budżetowa propozycja dla mniej wymagających graczy i tak naprawdę stwierdzenie to ma w sobie część z prawdy. W gruncie rzeczy posiada ona mniejszą moc obliczeniową i stosunkowo małą bibliotekę unikatowych tytułów, jednakże rekompensuje to swoimi technicznymi rozwiązaniami. Posiada ona bowiem odtwarzacz płyt Blu-ray, który zwykle kosztuje o wiele więcej niż sama konsola. Jeśli jest więc ktoś miłośnikiem filmów i od czasu do czasu lubi obejrzeć dobrej jakości film, jest to produkt idealny dla niego. Dodatkowo Xbox One S to urządzenie, które obsługuje wideo w 4K z portali takich jak Netflix czy HBO GO. Jeśli więc szukacie urządzenia, które sprawdzi się jako centrum multimedialne i rozrywkowe, jest to strzał w dziesiątkę.

Nowa generacja = wysoka cena + bezprecedensowa jakość i wydajność

Szykując się do zakupów w Black Friday, nie możemy zapomnieć o konsolach nowej generacji, które od roku są dostępne do zakupu, jednakże ich ceny i dostępność nadal pozostawiają wiele do życzenia. Oczywiście bardzo duży wpływ na ogólną dostępność miała tutaj sytuacja na świecie podczas rozpoczęcia sprzedaży, ale i dostępność komponentów. Spowodowało to, że sklepy cyklicznie wrzucają partię konsol w mniejszych lub większych ilościach, które rozchodzą się błyskawicznie i bardzo ciężko je zdobyć. Jednakże biorąc pod uwagę strategie sklepów w okresie zakupowego szału, można przypuszczać, że właśnie wtedy przygotują do sprzedaży nieco więcej egzemplarzy w korzystniejszych cenach. Dlatego też, jeśli jesteście zagorzałymi fanami konsol, to nowe PS5 czy Xbox Series X jest świetnym zakupem.

Każda z tych konsol ma swoje wady i zalety, które warto poznać jeszcze przed zakupem, by dokonać prawidłowych osądów. Tak więc PS5 dysponuje o wiele szybszym dyskiem SSD, którego przepustowość to aż 5,5 GB/s, co przedkłada się na praktyczne skrócenie czasów ładowania gier. Xbox natomiast postawił na dużo większą moc graficzną, która pozwala na uzyskanie większej jakość i bogatszej kolorystyki. Oczywiście, jak wygląda to w praktyce, bardzo mocno zależy od konkretnego tytułu, ponieważ to od dewelopera zależy, w jakim stopniu wykorzysta możliwości sprzętu w swojej produkcji.

Porównując oba produkty, nie można zapomnieć również o ekskluzywnych tytułach, które znajdziemy wyłącznie na danej platformie. O ile tematyka ta budzi wiele sprzeciwów wśród graczy, o tyle zarówno Microsoft, jak i Sony stosują ową technikę, by przyciągnąć graczy do swojego sprzętu. Żadną tajemnicą nie jest jednak fakt, że to Sony posiada więcej takich tytułów, które cieszą się renomą zarówno u krytyków, jak i samych graczy. Nie mniej jednak tutaj kwestia tyczy się bardziej indywidualnych preferencji i to, w jakie rodzaje gier lubimy grać.

Konsole Black Friday – podsumowanie

Jak pisałem wcześniej, dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z konsolami, idealnym zakupem podczas Black Friday będzie konsola PS4, która oferuje wiele możliwości konfiguracji, wysoką jakość i przystępną cenę. Oczywiście dużo zależy tutaj od wybranej wersji, jednakże jestem pewien, że ceny promocyjne mogą być niższe nawet o 300-400 zł. Jeśli chodzi natomiast o nową generację, to tutaj trudno przewidzieć zachowanie rynku i sklepów. Uważam jednak, że polowanie na wymarzony model może wówczas przynieść nie tyle dużą oszczędność, co w ogóle możliwość zakupu nowego urządzenia.
Autor: Jakub Grzelak