Data publikacji:

Jaki komputer do gier za 7000 złotych?

Najbardziej zapaleni fani gier oczekują od swoich komputerów jak najwyższej wydajności w ulubionych produkcjach. Możliwość zabawy w wysokich rozdzielczościach ekranu oraz doświadczania wirtualnych światów przy maksymalnym poziomie detali ma jednak swoją wysoką cenę. Co więcej, kupno naprawdę dobrego gamingowego peceta staje się coraz większym wyzwaniem dla portfela. Czy komputer do gier za 7000 złotych jest w stanie sprostać wygórowanym wymaganiom współczesnych fanów elektronicznej rozrywki?
komputer do gier za 7000 zł
Nie ma wątpliwości co do tego, że rynek sprzętu komputerowego jest w dużej mierze kształtowany przez graczy oraz deweloperów pracujących nad najnowszymi tytułami. Wspólnie wyznaczają oni kierunku rozwoju kluczowych komponentów PC. O uwagę graczy walczy większość liczących się producentów podzespołów, ponieważ wiedzą oni, że konsumenci ci są gotowi wydać niemałe pieniądze tylko po to, by cieszyć się niewielkim dla laika skokiem jakości i płynności grafiki.
Niestety 2020 rok i następujące po nim lata są niezwykle trudnym okresem dla entuzjastów komputerów do gier. Z powodu pandemii oraz globalnych problemów z produkcją mikrochipów i dostępem do materiałów, podaż nowych podzespołów komputerowych nie jest w stanie nasycić ciągle rosnącego rynku PC. Na skutek tej sytuacji na całym świecie zaobserwowaliśmy drastyczny wzrost cen komponentów, takich jak karty graficzne, procesory oraz kości pamięci.

Czego oczekiwać po komputerze za 7000 złotych?

Przed kryzysem jednym z górnych pułapów cenowych dla komputerów do gier była suma 7000 złotych. Pozwalała ona na zbudowanie komputera z najmocniejszymi na rynku kartami graficznymi i cieszenie się maksymalna wydajnością na rynku. Oczywiście można było wydać więcej, ale dodatki lub premiowe części, za które się dopłacało, nie wpływały już prawie w ogóle na gry. Obecnie za 7000 złotych nie kupimy nawet najlepszego GPU na rynku, a więc GeForce RTX 3090, z ledwością mogąc pozwolić sobie na słabszy model GeForce RTX 3080.
Nie oznacza to jednak, że komputery do gier za 7000 złotych są bezsilne w starciu z najnowszymi grami. Jest wręcz przeciwnie. Sprzęt tego typu poradzi sobie bez problemu z graniem w wysokich detalach w rozdzielczości 1440p, a po obniżeniu nieco poziomu detali, także w 4K. Większość największych i najpopularniejszych produkcji będzie działać tutaj kompletnie bez zarzutu. Pecety tego typu są również niezwykle wydajne w pracy z zaawansowanymi aplikacjami graficznymi oraz programami do edycji wideo. Co więcej, ich zakup będzie inwestycją na kilka lat, biorąc pod uwagę spowolnienie na rynku procesorów graficznych, związane z trwającym problemami logistyczno-produkcyjnym.

Karta graficzna w komputerze do gier za 7000 złotych

Karta graficzna jest bez wątpienia najdroższym podzespołem komputera do 7000 złotych. Poszukując najlepszego i najbardziej wydajnego GPU w tym budżecie, nie mamy specjalnie dużego wyboru. Wszystkie testy wyraźnie wskazują na modele GeForce RTX 3070 lub GeForce RTX 3070 Ti, które górują nad nieco tańszym GeForce RTX 3060 Ti. Cieszące się popularnością 3070-tki kosztują od około 4000 do blisko 5000 tysięcy złotych. Wersja Ti jest nowszym wariantem układu, który jest szybszy o co najmniej kilkanaście procent.

Procesor w komputerze do gier za 7000 złotych

Poza niektórymi tytułami, takimi jak zaawansowane symulatory, procesory nie mają aż tak dużego wpływu na wydajność w grach. Oczywiście nie znaczy to, że powinniśmy na nich oszczędzać. Wręcz przeciwnie, wybieramy model optymalnie dopasowany do gamingowych potrzeb. Najlepiej więc sięgnąć po najnowsze modele CPU od AMD należące do serii Ryzen 5, a także układy Intela z linii Core i5. Cena większości tych chipów waha się w granicach około 800-1200 złotych. Budżet pozwala nam na wybranie najmocniejszych modeli.

Płyta główna w komputerze do gier za 7000 złotych

Płyta główna to podstawa każdego peceta i jego układ nerwowy. W komputerze gamingowym do 7000 złotych możemy pozwolić sobie na dobranie modeli z wyższej półki, w cenie od 500 do 800 złotych. Posiadają one liczne zalety, takie jak dodatkowe złącza, wbudowany moduł Wi-Fi, wysokiej jakości karty dźwiękowe lub zaawansowane systemy chłodzenia oparte o sprytnie rozmieszczone radiatory. W tej cenie znajdziemy też modele wspierające najnowsze złącze PCIe 4.0, którego potencjał są w stanie wykorzystać kartu graficzne z GeForce RTX 3000.

Pamięć RAM w komputerze do gier za 7000 złotych

Standardowo w komputerach gamingowych montuje się szybkie kości RAM o wielkości 16 GB, które wystarczają do zabawy z praktycznie wszystkimi tytułami. Chcąc zabezpieczyć się na przyszłość, zawsze możemy podwoić ilość RAM-u. Za komplet dobrych kości 16 GB zapłacimy około 400-600 złotych, a za 32 GB dopłacimy kilkaset złotych więcej.

Dyski w komputerze do gier za 7000 złotych

Gamingowy system w cenie do 7000 złotych posiadać będzie dysk SSD wykonany w technologii M.2, który podłączamy do specjalnego gniazda na płycie głównej. Biorąc pod uwagę rozmiary dzisiejszych gier, zaopatrujemy się w modele o pojemność 1 lub 2 TB.

Zasilacz i obudowa w komputerze do gier za 7000 złotych

Aby zapewnić komputerowi odpowiednią moc, wybieramy zasilacze 650-700 W, najlepiej wykonane z wysokiej jakości komponentów, ceny zaczynając się tu od około 250 złotych, a kończą na ponad 500 złotych. Do obudowy dobieramy też odpowiedni system chłodzenia. Dysponując budżetem 7000 złotych, możemy pozwolić sobie na zakup dobrych wentylatorów lub bloków do chłodzenia wodnego. Alternatywą jest wybór obudowy z wydajnym coolingiem.
Zdjęcie: Unsplash