Data modyfikacji:

Kino domowe w rozsądnej cenie. Polecane modele w 2025 roku 

Kino domowe w rozsądnej cenie jest najlepszym wyborem dla mniej wymagających użytkowników, którzy chcą zastąpić wbudowane głośniki w telewizorze. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze oraz jakie modele polecamy w 2025 roku. 
kino domowe w rozsądnej cenie

Kino domowe w rozsądnej cenie – na co zwracać uwagę? 

Czy w 2025 roku można kupić kino domowe w rozsądnej cenie? Jeśli jesteś fanem dobrego brzmienia i szukasz solidnego urządzenia, to ze znalezieniem odpowiedniego modelu nie powinieneś mieć większych problemów. Aby zakup okazał się trafiony, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mają ogromny wpływ na komfort użytkowania, jak i samą jakość dźwięku. 

Zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze kina domowego 

Odtwarzacz – w dobrych zestawach kina domowego znajduje się odtwarzacz DVD/Blu-ray. Takie urządzenie stanowi centrum kina domowego, ponieważ odpowiada za dystrybucję dźwięków do głośników. Urządzenia obsługujące Blu-ray umożliwiają odtwarzanie materiałów w bardzo wysokiej rozdzielczości. Do odtwarzacza można przesyłać muzykę za pośrednictwem złącza USB, slotu na karty pamięci lub modułu Bluetooth. Możliwości w dużej mierze zależą od klasy urządzenia. Droższe wersje oferują nawet funkcje Smart TV, które dają dostęp do serwisów streamingowych i prostych aplikacji. Aby oglądanie filmów było prawdziwą przyjemnością, odtwarzacz kina domowego powinien wspierać standardy kinowe, takie jak Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR czy DTS. Im więcej technologii, tym prawdopodobnie na lepszą jakość obrazu będziemy mogli liczyć. W zestawach kina domowego w rozsądnej cenie częściej znajdziemy amplituner niż wzmacniacz. Jego właściwości są na tyle dobre, że podczas oglądania filmów będzie można poczuć się jak na sali kinowej. 
Moc – wzmacniacz w kinie domowym powinien być na tyle mocny, aby poradzić sobie z odtwarzaniem mocniejszych dźwięków. Łączna moc całego zestawu powinna wynosić około 700–1000 W, aby uzyskać dobre wrażenia podczas oglądania filmów i słuchania muzyki. Niektórzy producenci podają, jaka jest moc na jeden kanał. Jeśli głośniki działają w systemie 5.1, wówczas wartość tę mnożymy przez 5 i otrzymujemy wynik, który mówi, jaka jest całkowita moc zestawu. 
Liczba kanałów – ten parametr mówi nam, ile głośników znajduje się w zestawie. Najpopularniejsze są zdecydowanie kina domowe w systemie 5.1. Użytkownik ma do dyspozycji dwa głośniki frontowe, jeden centralny oraz dwa umieszczane za głową użytkownika. W głośnikach 7.1 dodawane są jeszcze dwa głośniki. Warto wspomnieć, że pierwsza cyfra określa liczbę głośników, natomiast druga podpowiada, ile subwooferów znajduje się w zestawie. Jeden jest w zupełności wystarczający, nawet gdy oczekujesz mocniejszego uderzenia dźwięku.
Złącza – każdy odtwarzacz ma złącza ułatwiające podłączenie urządzenia do telewizora lub nawiązanie połączenia z mobilnymi sprzętami znajdującym się w pobliżu. Za standard uznaje się już port HDMI, dzięki któremu bezpośrednio połączymy kino domowe z telewizorem. Do transmisji dźwięku przyda się analogowe złącze RCA odpowiadające wyłącznie za dźwięk. W wielu modelach stosuje się także jeden lub dwa porty USB.   

Kino domowe czy soundbar – co jest lepszym wyborem? 

Dobrej klasy kino domowe nie należy do najtańszych, dlatego wielu użytkowników swoją uwagę kieruję w stronę soundbarów. Czy rzeczywiście jest to lepszy wybór? Przypomnijmy, że soundbar to urządzenie składające się z podłużnej listwy z dwoma, trzema lub pięcioma głośnikami. Do zestawu mamy również subwoofer. Rzeczywiście, żeby polepszyć jakość dźwięku, jest to dobry wybór, jednak do uzyskania kinowej jakości i dźwięku przestrzennego zdecydowanie lepsze jest kino domowe. Ceny dobrze wyposażonych modeli zaczynają się od około 1500 złotych. Za wysokiej klasy kino domowe musimy zapłacić koło 2–3 tysiące złotych. 

Polecane kina domowe w rozsądnej cenie 

Pioneer HTP-076D 
Znakomite kino domowe jest dostępne w wersji 5.1-kanałowej. W skład zestawu wchodzą amplituner, subwoofer oraz kompaktowe głośniki. Odtwarzacz Blu-ray wspiera takie standardy jak Dolby Atmos czy DTS Virtual X. Ponadto jest on zgodny z rozwiązaniami takimi jak HDR10, HLG czy Dolby Vision. Jakość dźwięku jest znakomita i oglądanie materiałów filmowych nabiera zupełnie innego znaczenia. 
Onkyo HT-S3910DAB 
Kolejny bardzo solidny zestaw kina domowego od renomowanego producenta. Cały komplet prezentuje się bardzo elegancko i będzie on idealnym dopełnieniem pokoju multimedialnego. Dźwięk jest obsługiwany przez technologię Dolby Surround, DTS Neural X, a także Dolby Atmos. Kino domowe zostało przystosowane do odtwarzania materiałów w rozdzielczości 4K. Amplituner ma cztery wejścia HDMI, co pozwoli na podłączenie wielu urządzeń. Mocną stroną tego modelu jest obecność modułu Bluetooth, który umożliwia strumieniowe przesyłanie muzyki.
Kruger&Matz Cinematix 3.1 
Budżetowy zestaw kina domowego jest optymalnym wyborem do małego pomieszczenia. Moc wyjściowa zestawu wynosi 350 W, co dla mniej wymagających użytkowników będzie w zupełności wystarczające. Niskie tony generuje 10-calowy subwoofer. Fani mocniejszego basu nie powinni być rozczarowani. W tym modelu zastosowano moduł Bluetooth do przesyłania muzyki. Dobry stosunek jakości do ceny powinien skusić użytkowników do zakupu tego modelu. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.