Data modyfikacji:

Jaki procesor do RTX 3060? Polecane procesory do gier

Po karty graficzne Nvidia GeForce RTX 3060 i 3060 Ti sięgają przede wszystkim gracze. Choć układy te pod względem wydajności ustępują silniejszym modele w serii RTX 3000, są one rozsądną propozycją dla osób nie dysponujących dużym budżetem oraz nie planujących zabawy w rozdzielczości 4K. Jeżeli składasz lub wybierasz komputer z tymi układami, z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak procesor będzie najlepiej z nimi współpracował. Przyjrzymy się zatem bliżej tej kwestii i spróbujmy na nią odpowiedzieć.
karta graficzna

Czemu należy dobrać odpowiedni procesor do karty graficznej?

Choć procesor jest przysłowiowym mózgiem komputera i odpowiada on za zarządzanie jego wszystkimi komponentami to, pasjonaci elektronicznej rozrywki wybierający najnowsze układy graficzne z reguły wiedzą, że ma on względnie niewielki wpływ na gry. Zaznaczmy więc na samym początku, że moc obliczeniowa CPU nie ma fundamentalnego wpływu na komfort rozrywki oraz jakość oprawy graficznej w najnowszych tytułach. Superszybki chip nie pomoże więc w żaden sposób, jeżeli w pececie znajduje się stare GPU.
Nie oznacza to jednak, że w naszym komputerze z kartą RTX 3060 montujemy pierwszy lepszy procesor. Jeżeli postawimy na słaby model, wbrew pozorom szybko okaże się, że jest on wąskim gardłem, które nie pozwala wykorzystać w pełni potencjału naszego nowego układu graficznego. Stąd też wybierając kartę dla entuzjastów, do których zaliczają 3060-tki, należy jednak zwracać uwagę na klasę i szybkość procesora. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy mają zamiar wykorzystywać komputer nie tylko do zabawy, ale również do bardziej profesjonalnych zadań, takich jak edycja filmów, zdjęć i grafiki w 2D i 3D.

Jaki procesor do karty Nvidia GeForce RTX 3060 i 3060 Ti?

Wybierając się na zakupy procesora na początku zawsze stajemy przed decyzją, czy wybrać układ Intela, czy też AMD. Produkty obu firm mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. W przedziale cenowym i wydajnościowym, który nas interesuje w kontekście 3060-tki, oferta producentów jest jednak dość mocno do siebie zbliżona. Wybór zależy więc tutaj od osobistych preferencji.
Pamiętajmy jednak, że CPU zdeterminuje to, jaką płytę główną będziemy musieli wybrać, ponieważ musi być ona przystosowana do gniazda procesora, specyficznego dla każdego producenta. Jeżeli w niedalekiej przyszłości planujemy upgrade sprzętu i CPU, decyzja zdeterminuje też to, jakiej marki procesor zakupimy w następnej kolejności, jeżeli nie chcemy wymieniać przy okazji płyty.

Jaki procesor firmy Intel do RTX 3060 i 3060 Ti?

Dla przeciętnego gracza najbardziej rozsądnym wyborem będą procesory Intel Core należące do rodziny i5. Zapewniają odpowiednią wydajność, pozwalając bez przeszkód pracować karcie graficznej, nawet przy maksymalnym obciążeniu. Zapewniają też najlepszy stosunek jakości do ceny. Wśród polecanych modeli wymienić możemy Intel Core i5-12600K.
W przypadku, gdy komputera chcemy używać do wykonywania bardziej specjalistycznych zadań (wspomniane już oprogramowanie do projektowanie, edycji wideo, muzyki i grafiki), powinniśmy sięgnąć po droższe procesory Intel Core z oznaczeniami i7 i i9, takie jak Intel Core i7-12700KF i Intel Core i9-12900K.

Jaki procesor firmy AMD do RTX 3060 i 3060 Ti?

Gdy mowa o układach AMD, gracze chcący za dobrą cenę bawić się bez problemu z kartami RTX 3060 powinni sięgnąć po produkty z rodziny AMD Ryzen 5, które są odpowiednikiem Intel Core i5. Wybór procesorów z tej linii jest całkiem spory, my polecamy np. AMD Ryzen 5 5600X. Gdy chcemy używać peceta do bardziej zaawansowanych zajęć, warto dopłacić kilkaset złotych i postawić na serię AMD Ryzen 7. Wśród modeli wartych zainteresowania wymienić należy chociażby AMD Ryzen 7 5800X. Poszukując najlepszego CPU od AMD nasz wzrok powinien zwrócić się w stronę produktów z oznaczeniami AMD Ryzen 9.
Zdjęcie: Envato Elements