Data publikacji:

Jaka płyta główna do Ryzen 5 3600 będzie pasować?

Procesory AMD od kilku lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem konsumentów. Jednym z najczęściej wybieranych modeli CPU tej firmy jest Ryzen 5 3600. Dowiedz się, jaka płyta główna będzie więc dla niego najlepsza.

dysk

Ryzen 5 3600 to bardzo popularny model procesora firmy AMD ze średniej półki cenowej. Produkty z tego segmentu przeznaczone są w dużej mierze dla zapalonych graczy, a także osób potrzebujących komputera do edycji filmów czy pracy z bardziej zaawansowanymi programami i aplikacjami. Procesor należy do trzeciej generacji świetnie ocenianych układów z serii Ryzen i został zbudowany w oparciu o architekturę Zen 2. Proces produkcyjny 7 nm, gwarantuje jego niższe zużycie prądu oraz wyższą wydajność w porównaniu do poprzedników. CPU ma w sumie sześć rdzeni oraz dwanaście wątków, 32 MB pamięci Cache i odznacza się względnie niskim zapotrzebowaniem na energię (TDP 65 W). Procesor to jednak nie wszystko, odpowiadamy zatem, jaka płyta główna do Ryzen 5 3600 będzie odpowiednia.

Jaka płyta będzie pasować do Ryzen 5 3600?

Sprawdzając kompatybilność procesora z płytą główną, tradycyjnie musimy znać dwie podstawowe informacje na temat obu komponentów. Pierwszą z nich jest nazwa i rodzaj złącza (tzw. socket), za pomocą którego łączymy CPU z płytą. Drugą jest rodzaj chipsetu zamontowanego na płycie, który jest jej sercem i definiuje posiadane przez nią możliwości techniczne (np. liczba i rodzaj dostępnych złącz rozszerzeniowych).

W przypadku Ryzen 5 3600 sprawa jest wyjątkowo prosta. Procesor, który korzysta ze złącza AM4, jest kompatybilny aż z pięcioma różnymi chipsetami płyt głównych – B450 (po aktualizacji BIOS-u), X470 (po aktualizacji BIOS-u), A520, B550 oraz X570. Premiera modeli z najstarszymi układami miała miejsce w 2017 roku. Najnowsze płyty z oznaczeniem A520 zadebiutowały natomiast w sierpniu 2020 roku. CPU zainstalujemy bez problemu w każdej z nich. Wybór modeli jest więc całkiem spory, a ich ceny rozpoczynają się już od około 300 złotych. Jeżeli jednak budujemy komputer z myślą o przyszłości oraz najnowszych kartach graficznych, warto dopłacić i kupić model z chipsetem X570, który jako jedyny oferuje pełną obsługę szybszego standardu transferu danych PCIe 4.0.

Polecane płyty główne dla procesora AMD Ryzen 5 3600

ASUS ROG Strix X570-E – płyta dla najbardziej wymagających

Wykonana z wysokiej jakości podzespołów płyta z chipsetem X570, która posiada praktycznie wszystkie możliwe dodatki, o jakich może marzyć użytkownik komputera.

MSI MPG X570 Gaming PLUS – gamingowa płyta dla najnowszych kart graficznych

Świetnie wykonana i atrakcyjna cenowo gamingowa płyta główna z chipsetem X570, która świetnie sprawdzi się w połączeniu z najnowszymi kartami graficznymi.

MSI B450M PRO-M2 MAX – propozycja dla oszczędnych

Tania i solidna płyta główna dla Ryzen 5 3600 z nieco starszym chipsetem B450, który będzie jednak działał bez problemu z procesorem, bowiem egzemplarze sprzedawane obecnie w sklepach nie potrzebują już ręcznej aktualizacji BIOS-u.

 Autor: Redakcja Ekspert Ceneo