Data modyfikacji:

Jaką drukarkę kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Drukarki są jednym z podstawowych komputerowych urządzeń peryferyjnych i na co dzień korzysta się z nich w wielu sytuacjach. W sklepach znajdziemy bogaty wybór sprzętu o różnych możliwościach i cenach. Podpowiadamy więc, jaką drukarkę kupić i co będzie najważniejsze przy jej wyborze.
jaką drukarkę kupić
Pierwsze drukarki komputerowe weszły do użytku kilkadziesiąt lat temu, były to najczęściej powolne urządzenia igłowe drukujące jedynie czysty tekst na długich rolkach papieru perforowanego. Od tamtej pory wiele się jednak zmieniło. Dzisiejsze urządzenia spotykane w domach i biurach są nie tylko niezwykle wydajne, ale potrafią profesjonalnie i błyskawicznie drukować zdjęcia, profesjonalne banery oraz papeterię, a nawet trójwymiarowe obiekty wykonane z plastiku. Pojawia się zatem pytanie, jaką drukarkę kupić?
Przed zakupem drukarki musimy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Po pierwsze, do czego będzie ona nam służyć? Czy ma być to sprzęt do użytku domowego, z którego sporadycznie skorzystamy do drukowania fotografii z wakacji lub szkolnych projektów dziecka, czy też może drukarka do pracy, która zajmować będzie się głownie dokumentami tekstowymi? 

Ważne jest też ustalanie odpowiedniego budżetu i wzięcie pod uwagę kosztów eksploatacji (tonery, tusze, wkłady). Jeżeli pieniądze nie grają dużej roli, w przypadku drukarki do domu lub pracy warto np. rozważyć inwestycję w droższy model wielofunkcyjny wzbogacony w skaner, który drukuje w najwyższej możliwej rozdzielczości i posiada wiele innych przydatnych opcji. W przypadku wielu biur liczy się jednak zazwyczaj wydajność i oszczędność, na którą można pozwolić sobie kosztem jakości i dodatkowych funkcji, takich jak łączność Bluetooth lub Wi-Fi. 


Przeczytaj także: Drukarka do telefonu - jaką wybrać?


Pamiętajmy przy tym o dobrze znanej pułapce zastawionej przez producentów sprzętu. Nie dajmy się więc zwieść bardzo atrakcyjnym cenom najtańszych drukarek. Koszty ich eksploatacji będą bowiem często większe niż w przypadku droższych modeli, bowiem wytwórcy zarabiają głównie na sprzedaży tonerów i tuszu.

Przyjrzyjmy się teraz zaletom i wadom poszczególnych rodzajów dostępnego w sklepach sprzętu.

Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe wiodą prym pod względem zapewnianej przez nie jakości wydruków. Modele te (nawet z niższej półki) praktycznie idealnie odwzorowują kolory oraz kontrast drukowanych grafik i zdjęć. Tradycyjnie sprzęt z ekonomicznego punktu widzenia nie jest już jednak tak atrakcyjny, zwłaszcza jeżeli drukujemy głównie dokumenty tekstowe. Od wielu lat producenci stosują jednak nieco przyjaźniejszy dla konsumenta system wielokolorowych tuszy. Tak więc, gdy np. drukujemy pliki tekstowe, zużywamy jedynie czarny atrament, który możemy wymienić niezależnie od wkładów służących do druku barwnego. 

Przed zakupem danego modelu należy sprawdzić ceny tuszy i poczytać opinie użytkowników na temat szybkości, w jakiej są zużywane, dane dostarczone przez producenta nie zawsze będą bowiem pokrywać się z rzeczywistością (wiele zależy od ustawień jakości wydruku).

Drukarki laserowe

Drukarki laserowe to idealne rozwiązanie do biura. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi a modelami atramentowymi jest sposób działania. Do druku nie używają dyszy z atramentem, ale system wykorzystujący laser oraz specjalny światłoczuły bęben i toner, które nanoszą druk na powierzchnię kartki, kartonu lub innego materiału. 

Modele tego typu charakteryzują się wysoką wydajnością oraz szybkością pracy. Zamiast tuszu wymieniamy tutaj tonery, których cena jest co prawda wyższa, ale wystarczają one na znacznie dłuższy czas. W sprzedaży znajdziemy tanie czarno-białe drukarki do dokumentów, jak i w pełni kolorowe modele. Warto zaznaczyć, że jeżeli drukujemy jedynie okazyjnie, zakup modelu laserowego do domu mija się z celem.

Drukarki wielofunkcyjne

Dodatkowa klasa urządzeń, które poza drukarką posiadają także skaner, kopiarkę, faks oraz funkcje sieciowe, pozwalające na bezprzewodowe przesyłanie do niej dokumentów, przy wykorzystaniu sieci Wi-Fi lub za pośrednictwem internetu, nawet z drugiego krańca świata. Wiele modeli wyposażonych jest też w duży kolorowy wyświetlacz z podglądem drukowanego dokumentu, a nawet możliwością jego dodatkowej edycji. Standardem w nich jest też możliwość zdalnego dostępu do zasobów sieci lokalnej (pliki, komputery, dyski twarde itd.). 

Drukarki wielofunkcyjne korzystają z technologii atramentowej lub laserowej, wraz z ich normalnymi wadami i zaletami, w tym kosztem eksploatacji. Atramentowy sprzęt tego typu z pewnością znajdzie zastosowanie w zwykłych domach. Obecność skanera pozwala np. zaoszczędzić miejsce na biurku lub szafce, które zajmowałoby oddzielne urządzenie. Droższe modele za ponad 1000 złotych, ze względu na mnogość funkcji, a także wielkość, nadają się głównie do dużych biur i zakładów pracy, gdzie dziennie drukuje się i kopiuje wiele dokumentów. 

Autor: Michał Kułakowski