Data publikacji:

Jak zrobić screena na MacBooku?

Osoby korzystające na co dzień z komputera z oprogramowaniem Windows mogą mieć trudności z wykonaniem kilku podstawowych czynności na MacBooku. Sprawne korzystanie z komputera MacOS wymaga wprawy, jednak łatwo się przyzwyczaić, gdyż Apple oferuje bardziej zaawansowane modyfikacje zrzutu ekranu. Jak zrobić screen na Macu?
Jak zrobić screena na MacBooku?

MacOS screenshot – jakie istnieją sposoby?

Urządzenia z Windowsem umożliwiają zazwyczaj wykonywanie prostych zrzutów ekranu obejmujących cały ekran. Oprogramowanie MacOS oferuje użytkownikom znacznie szersze możliwości. Prtscr Mac może obejmować wybrany fragment ekranu, nie ma potrzeby modyfikowania go w programie graficznym, jak w przypadku Windowsa, gdyż Apple proponuje szereg narzędzi do wprowadzania zmian. 
Urządzenia z systemem MacOS posiadają program Zrzut ekranu, który umożliwia modyfikowanie wykonanego zdjęcia. Tym samym można swobodnie np. nagrywać ekran bez potrzeby pobierania specjalistycznego oprogramowania. 

Jak zrobić zrzut ekranu na MacBooku Air oraz Pro?

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić screena na MacBooku, jest bardzo prosta. Print screen wykonuje się identycznie w wersji Air oraz Pro. Wystarczy wybrać następujący skrót klawiszowy Shift+Command+3.
Wówczas zrzut zostanie automatycznie zapisany na Biurku. Jeśli komputer nie został wcześniej wyciszony, użytkownik komputera usłyszy charakterystyczny dźwięk migawki aparatu. Oznacza to, że zrzut został zrobiony i można poddać go modyfikacji. Jeśli chcemy, aby screenshot trafił do schowka, należy wcisnąć klawisz Control (znajdujący się pomiędzy klawiszem Option a fn).
Jeśli użytkownik komputera marki Apple chce dowiedzieć się, jak zrobić print screen Mac wyłącznie części ekranu, należy wybrać i nacisnąć kombinację klawiszy Shift+Command+4.
Później trzeba przeciągnąć wskaźnik na wybrany obszar, który chcemy uwiecznić. Następnie, zwalniając przycisk touchpada czy myszy, screen zostaje wykonany. Screen można od razu poddać modyfikacji lub zapisać. 
Jeśli zależy nam na zarejestrowaniu obrazu w formie wideo, należy wybrać skrót klawiszy Shift+Command+5.
Jeśli dane urządzenie Apple jest wyposażone w touchbar, można wykonać print screen samego paska, klikając Shift+Command+6.
Jednak nie w każdym przypadku rejestrowanie obrazu będzie zgodne z prawem. Tak jest w przypadku choćby Apple TV. Nagrywanie programu i późniejsze udostępnianie go stoi w sprzeczności do prawa własności intelektualnej i może grozić poważnymi konsekwencjami prawnymi. 

Jak zrobić screena MacBook – to proste!

Istnieje wiele sposobów na to, jak zrobić screena na MacBooku. Wszystko zależy od celu i przeznaczenia screenshota. Obsługa komputera z systemem MacOS opiera się w dużej mierze o efektywne wykorzystanie skrótów klawiszowych. Dzięki nim można zaoszczędzić sporo czasu i zamiast robić dane polecenia manualnie, wybrać odpowiednią kombinację klawiszową. Początkowo korzystanie z komputera MacBook może wydawać się problematyczne, jednak z czasem okaże się, że komputer jest dużo bardziej intuicyjny od komputera z systemem Windows. Przykładowo, odpowiedzi na pytanie, jak zrobić ss na Macu, można udzielić na cztery sposoby, zależnie od przeznaczenia danego zrzutu ekranu. System MacOS otwiera przed użytkownikiem dużo więcej możliwości, dzięki czemu z czasem komputer stanie się niezastąpionym sprzętem do codziennej pracy. 
Zrzut ekranu na Macu może służyć do utrwalenia etapu tworzenia danego projektu lub być dowodem postępu prac. Należy jednak wykonywać go zgodnie z przeznaczeniem i nie dopuszczać do łamania prawa poprzez rozpowszechnianie chronionych treści. 
Autor: Redakcja Ceneo