Data publikacji:

Jak zrobić kamień szlifierski w Minecraft? Poradnik

Przygody w Minecrafcie dają nam wspaniałą okazję do rozwinięcia wyobraźni przestrzennej oraz kreatywności, tym większą, jeżeli dzielimy je ze znajomymi. Jeżeli chcemy, nasze minecraftowe odyseje mogą być też pełne niespodzianek i niebezpieczeństw, które czyhają podczas eksploracji dzikich rubieży losowo generowanego świata. Deweloperzy gry oddali w ręce fanów wiele narzędzi pozwalających przygotować się do najcięższych pojedynków. W artykule skupiamy się na jednym z nich i radzimy, jak zrobić kamień szlifierski.
Jak zrobić kamień szlifierski w Minecraft?
Kamienie szlifierskie są jednym z nowych typów narzędzi używanym do modyfikacji ekwipunku, które do Minecrafta zostały wprowadzone wraz z dużą aktualizacją 1.14 (wersja Java) i 1.9.0 (wersja Bedrock). Jej premiera nastąpiła na początku 2019 roku. Patch przedstawił graczom także wiele innych interesujących elementów, takich jak ognisko, przecinarka do kamieni, rusztowanie, a także kilkanaście nowych rodzajów płyt, schodów i murków oraz sporo wcześniej niedostępnych mobów.
Aby własnoręcznie zrobić kamień szlifierki, potrzebujemy kilka łatwo dostępnych materiałów, do których dostęp zyskujemy praktycznie na samym początku każdej rozrywki. Przepis wymaga dwóch desek z dowolnego drewna, dwóch patyków oraz pojedynczej kamiennej płyty. Całość składamy, korzystając ze stołu rzemieślniczego.
W dziewięciopolowym okienku craftingowym patyki umieszczamy w lewym i prawym polu górnej linii, pomiędzy nimi powinna znaleźć się kamienna płyta. W środkowej linii, bezpośrednio poniżej obu patyków, dodajemy deski.

Zastosowanie kamienia szlifierskiego w Minecraft

Korzystanie z kamienia szlifierskiego jest bardzo proste. Po wybraniu kamienia ustawionego na ziemi wystarczy go aktywować, po czym naszym oczom ukaże się okienko kontekstowe, z którego poziomu możemy naprawiać wybrane narzędzie lub broń albo usunąć rzucone na nie zaklęcie, które nie jest klątwą.
Naprawy odbywają się bez użycia surowych materiałów, zamiast tego wykorzystujemy przedmioty tego samego typu. Podczas procesu określony przez nas główny przedmiot „konsumuje” drugi i odzyskuje swoje punkty wytrzymałości jego kosztem. Dodatkowo przedmiot przechodzący przez cały proces zyskuje także bonus w postaci trwałości zwiększonej o 5 procent.
Pozbywanie się uroków z przedmiotów jest również nieskomplikowane, należy je po prostu umieści w odpowiednim miejscu. Co ważne, gracz odzyskuje doświadczenie, które trzeba było poświecić na rzucenie zaklęć. Uwaga! Punkty nie są jednak zwracane 1:1 w stosunku do wydanych, ich suma jest za to wynikiem specjalnego równania. Poza wspomnianą już klątwą, nie ma limitu usuwanych jednorazowo czarów.

Kamień szlifierski a osadnicy

Kamienie szlifierskie pojawiają się automatycznie w każdej kuźni generowanej w odwiedzanych przez nas osadach. Jeżeli w wiosce nie ma zbrojmistrza, a na jej terenie pojawi się kamień (może być ustawiony przez gracza), jeden z wolnych osadników przyjmie automatycznie tę profesję.
Zdjęcie: mat. prasowe Minecraft