Data modyfikacji:

Jak włączyć wentylator w laptopie?

Odpowiednie chłodzenie laptopa to jeden z podstawowych procesów, który gwarantuje płynną i wydajną pracę. Chociaż wiele osób bagatelizuje ten problem, to zapewnienie wszystkim podzespołom optymalnej temperatury jest niezbędne, aby utrzymać dobrą jakość pracy. Często za przegrzanie laptopa odpowiada szereg przyczyn, które w łatwy sposób można wyeliminować, stosując się do kilku podstawowych kroków. Laptop, którego podzespoły osiągnęły krytyczną dla siebie temperaturę, może niespodziewanie się wyłączyć lub, co gorsze, ulec trwałemu uszkodzeniu. Aby zapobiec przykrym niespodziankom, warto zadbać o dobrą pracę wiatraka w laptopie oraz o cały wbudowany system chłodzenia.
jak włączyć wentylator w laptopie

Dlaczego chłodzenie laptopa jest takie ważne?

Chłodzenie laptopa to niezbędny proces, ponieważ niemal wszystkie podzespoły umieszczone w laptopie w trakcie pracy, a szczególnie podczas wykonywania licznych lub skomplikowanych operacji, nagrzewają się do wysokich temperatur. Laptopy posiadają wbudowane systemy chłodzenia, których głównym zadaniem jest utrzymanie optymalnej temperatury najważniejszych elementów składowych laptopa, czyli procesora, karty graficznej oraz dysku.
Wraz z upływem czasu oraz na skutek działania czynników zewnętrznych wbudowany system chłodzenia może stracić swoją moc. Aby temu zapobiec, należy szczególnie dbać o ten element budowy komputera i stale kontrolować jego stan. System chłodzenia w laptopie składa się z dwóch elementów: wentylatora i radiatora. Nagrzany sprzęt odprowadza swoją temperaturę do radiatora. Dzieje się to za pośrednictwem specjalnych, wypełnionych płynem rurek.
Radiator składa się z cienkich blaszek, które ostatecznie przejmują nagromadzone ciepło. W przypadku, gdy praca radiatora nie jest wystarczająca, aby schłodzić nagrzane podzespoły laptopa, uruchamiany jest wentylator, który zasysa powietrze z zewnątrz i wprowadza je do blaszek radiatora, aby umożliwić mu prawidłową pracę. O ile działanie radiatora jest niemal niesłyszalne, to moment włączenia wentylatora rozpoczyna charakterystyczny, znany wszystkim użytkownikom, szum.

Optymalne temperatury najważniejszych podzespołów

Laptop, tak jak komputer, składa się z wielu elementów, które podczas pracy, szczególnie tej intensywnej, osiągają wysokie temperatury. Wszystkie najważniejsze podzespoły posiadają swoją określoną górną granicę ciepła, a jej przekroczenie może skutkować uszkodzeniem danego elementu. Do najważniejszych części składowych laptopa należą:
  • procesor – jego temperatura w czasie spoczynku wynosi zazwyczaj 30-40 stopni Celsjusza, natomiast w momencie intensywnej pracy znacznie się podnosi, ale nie powinna wówczas przekraczać 60-70 stopni Celsjusza,
  • karta graficzna – w czasie spokojnej pracy temperatura tego elementu wynosi około 40 stopni Celsjusza, a pod obciążeniem może wzrosnąć do maksymalnie 50-70 stopni Celsjusza,
  • dysk – optymalna temperatura dla nośnika pamięci podczas spoczynku wynosi 25-30 stopni Celsjusza. Intensywne działanie urządzenia może ją podnieść, ale krytyczna temperatura dla tej części wynosi 45 stopni Celsjusza.
Przekroczenie tych temperatur może doprowadzić do chwilowej awarii urządzenia, wyłączenia laptopa, a w najgorszej sytuacji, do stałego uszkodzenia danego podzespołu lub całego sprzętu.

Chłodzenie laptopa – jak usprawnić ten proces?

Przegrzane podzespoły laptopa rzadko kiedy działają prawidłowo. W wyniku przegrzania laptopa często dochodzi do niespodziewanych wypadków, takich jak nagłe wyłączenie całego urządzenia, pojawienie się blue screena, czyli niebieskiego ekranu, który zazwyczaj zwiastuje kłopoty lub, co dzieje się najczęściej, dochodzi do zawieszania lub spowalniania działania stron internetowych, aplikacji i programów. Laptop składa się z wielu elementów, które mogą ulec przegrzaniu. Do najbardziej narażonych należą:
  • procesor – to najważniejszy podzespół w każdym komputerze. Dzięki jego pracy całe urządzenie działa w odpowiedni sposób,
  • karta graficzna – gwarantuje odpowiednie wyświetlanie obrazu na ekranie,
  • pamięć RAM – zapewnia płynne działanie komputera,
  • dysk twardy – w bezpieczny sposób przechowuje wszystkie zapisane na urządzeniu dane,
  • płyta główna – to podstawa laptopa, która łączy wszystkie pozostałe elementy i odpowiada za ich sprawną komunikację.

Przegrzewanie laptopa – co może być tego przyczyną?

Przegrzewanie laptopa to częsty problem, z którym zmaga się wielu użytkowników takich sprzętów. Chociaż lista przyczyn takiego stanu jest długa, najczęściej odpowiada za to:
  • nieodpowiednie podłoże, na jakim umieszczono laptop, które blokuje dostęp powietrza,
  • zanieczyszczony układ chłodzenia, który nie może działać poprawnie,
  • radykalne przeciążenie laptopa poprzez otwarcie licznych aplikacji, stron internetowych, programów lub edytorów,
  • narażanie urządzenia na wysokie temperatury pochodzące z zewnątrz (na przykład podczas pracy na zewnątrz przy wysokich temperaturach),
  • zużycie pasty termoprzewodzącej, która odpowiada za odprowadzanie ciepła z urządzenia.

Sposoby na obniżenie temperatury laptopa

Każdy laptop posiada wbudowany system chłodzenia, który we wszystkich urządzeniach tego typu wygląda tak samo. Chłodzenie laptopa to proces, który rozpoczyna się w momencie włączenia urządzenia. Od wykonywanych zadań i tego, jak wymagające są zlecone przez użytkownika operacje, zależy, czy i kiedy uruchomi się wbudowany wentylator.
Całkowicie sprawny i czysty wentylator uruchamia się automatycznie oraz tak samo automatycznie kończy pracę, jeśli wszystkie podzespoły zostały schłodzone do optymalnych dla siebie temperatur. Szybko przegrzewający się laptop to dla wielu użytkowników czerwona lampka, która oznacza, że czas skontrolować działanie swojego urządzenia.
Praca wentylatora na najwyższych obrotach w sytuacji, kiedy komputer nie jest poddany intensywnemu działaniu (na przykład podczas oglądania zdjęć lub przeglądania stron internetowych), to jasny sygnał, który oznacza, że praca systemu chłodzącego nie jest wystarczająca, aby utrzymać optymalną dla wszystkich podzespołów temperaturę. Podstawowe kroki, jakie należy podjąć w takiej sytuacji to:
  • zapewnienie urządzeniu stałego dopływu powietrza – oznacza to, że nie należy umieszczać laptopa na pościeli, poduszkach, kocach oraz w żadnym innym miejscu, które blokuje wloty wentylacyjne, uniemożliwiając dostęp powietrza. Znacznie lepszym wyborem będzie umiejscowienie laptopa na stole, biurku lub specjalnej podstawce. Podstawki pod laptopa często posiadają wbudowane wiatraki, co pozwala szybko schłodzić komputer,
  • wyczyszczenie laptopa – laptop w czasie swojej pracy narażony jest na działanie czynników zewnętrznych, które w tym przypadku oznaczają kurz i okruchy. Aby zadbać o dobre działanie urządzenia, należy regularnie je czyścić. Można to wykonać, wykorzystując sprężone powietrze, które świetnie poradzi sobie z nagromadzonymi zanieczyszczeniami,
  • redukcja włączonych kart, aplikacji i programów – częstym powodem przegrzania się laptopa jest zmuszanie go do wymagającej pracy. Korzystanie w jednym momencie z kilkunastu kart w różnych przeglądarkach internetowych, kilku otwartych aplikacji oraz wielu otwartych programów zmusza komputer do nadmiernej pracy, a to z kolei doprowadza do przegrzania się jego podzespołów. Aby zniwelować to ryzyko, warto zredukować ilość otwartych okien, a także wyłączyć zbędne aplikacje działające w tle,
  • bardziej zaawansowanym sposobem radzenia sobie ze zbyt szybko nagrzewającym się laptopem jest wymiana pasty termoprzewodzącej. Pasta to substancja stosowana w laptopach i komputerach stacjonarnych. Służy do odprowadzania nagromadzonego w urządzeniu ciepła. Jej wymiany może dokonać niemal każdy właściciel laptopa, ale ten zabieg wymaga wiedzy z zakresu elektroniki oraz zdolności manualnych. Proces wymiany pasty termoprzewodzącej w laptopie składa się z kilku kroków: rozebranie laptopa i demontaż elementów chłodzących, dokładne wyczyszczenie pozostałości starej pasty termoprzewodzącej, czyszczenie radiatora i wentylatora, nałożenie nowej pasty oraz złożenie układu chłodzenia, dokładne zabezpieczenie wszystkich podzespołów i złożenie laptopa.
Zdjęcie: Unsplash
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!