Data modyfikacji:

IP – co to jest? Jak sprawdzić swój adres IP?

Wydawać by się mogło, że każdy z nas jest w sieci anonimowy. Nie jest to jednak prawda. Każde urządzenie, które łączy się z siecią internetową, musi posiadać adres IP, który jest niezbędny do tego, by mogły one komunikować się między sobą. Jednocześnie IP jest rodzajem wizytówki, która umożliwia naszą identyfikację w sieci. Z adresu IP można wyczytać bowiem wiele cennych informacji. Jakich? Jak sprawdzić adres IP? Pora odpowiedzieć na te pytania.
IP

Co to jest IP?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia, czym właściwie jest adres IP. Jest to skrót od angielskich słów „Internet Protocol Address”. Mówiąc najprościej, jest to nic innego jak numer identyfikacyjny nadawany komputerom oraz innym urządzeniom łączącym się z siecią. Zapisywany w systemie dziesiętnym składa się z ciągu 4 liczb, które oddzielane są kropką.
Istnieje kilka rodzajów adresów IP. Wśród nich wymienić możemy adresy stałe, które są niezmienne nawet po zresetowaniu routera, jak i IP zmienne, które przypisywane są do urządzenia za każdym razem, gdy łączy się ono z internetem. Istnieją adresy IP publiczne, które są widoczne między innymi dla administratorów stron, na których wykazujemy aktywność, jak i adresy IP prywatne, które służą do tworzenia wewnętrznej sieci urządzeń, które w internecie występują pod jednym adresem IP (mowa tu np. o wszystkich sprzętach łączących się z siecią w gospodarstwie domowym).

Jak sprawdzić swój adres IP na komputerze? 

Jeśli jesteś ciekawy, jaki adres IP posiada twój komputer, możesz łatwo to sprawdzić. W przypadku komputerów z systemem Windows należy wejść kolejno w zakładki: Sterowania, Sieć i internet oraz Centrum sieci i udostępniania. Następnie klikamy sieć Wi-Fi oraz Szczegóły. Adres IP komputera znajdziesz obok pola IPv4. Możemy skorzystać również z jednej z wielu stron, które wyświetlą nam nasz adres. Wystarczy jedynie w wyszukiwarce Chrome wpisać hasło „pokaż moje IP” i wybrać jeden z wyników wyszukiwania. Podobnie sprawdzimy również adres IP na telefonie.

Jak sprawdzić, do kogo należy adres IP?

Osoby, które prowadzą swoje strony internetowe (np. prywatne blogi), mają dostęp do statystyk odwiedzin, w których widnieją adresy IP urządzeń, które wchodziły na naszą witrynę. Dzięki temu, gdy pojawi się np. niechciana przez nas aktywność, możemy zablokować dane urządzenie lub zgłosić użytkownika służbom. I choć sami nie mamy takich możliwości jak policja (która może zażądać od dostawcy internetu dokładnych danych użytkownika danego numeru IP), sami możemy dowiedzieć się, do kogo (w przybliżeniu) należy adres IP. W tym celu wystarczy wpisać go w jedną z wielu wyszukiwarek IP. Dane takie jak województwo, miasto czy dostawca internetu są bowiem jawne i możemy sprawdzić je samodzielnie. 

Czy warto zmienić swój adres IP? Jak to zrobić?

Część osób decyduje się na zmianę swojego numeru IP. Możemy dokonać tego ręcznie, jednak wówczas musimy posiadać zgodę dostawcy internetu. Bez niej cała procedura jest dość skomplikowana. Istnieje jednak narzędzie takie jak VPN, czyli technologia, która umożliwia nadanie dowolnego IP niezależnie od lokalizacji urządzenia lub serwera. Rozwiązanie to możemy przyrównać do tunelu, który szyfruje dane i pozwala zachować pełną anonimowość.
Korzystanie ze zmiennego IP przez VPN ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to zwiększone bezpieczeństwo, mniejsze ryzyko ataku na nasz komputer czy przechwycenia danych przez niepowołane osoby. To również rozwiązanie, dzięki któremu możemy obejść ograniczenia dla niektórych krajów i cieszyć się np. możliwością oglądania filmów, które nie są dostępne dla urządzeń z polskim VPN. 
Zdjęcie: zeffss/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo