Data modyfikacji:

Jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora? 

Telewizory już dawno przestały być niewielkimi skrzynkami przeznaczonymi do oglądania naziemnej telewizji, stanowią z kolei multimedialne centrum całego domu i bez problemu łączą się z wieloma innymi urządzenia, w tym pecetami. Tłumaczymy, jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora.
jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora
Podłączanie komputera do telewizora nie jest oczywiście nowym pomysłem. Z takiego rodzaju ekranu korzystano powszechnie w latach 80. w przypadku pierwszych komputerów 8-bitowych, takich jak Amiga czy Commodore. Z czasem graficzny potencjał pecetów przerósł jednak możliwości standardowej i bardzo niskiej rozdzielczości kineskopowego telewizora, tak więc używanie tych odbiorników stało się kompletnie niepraktyczne. Zmieniło się to jednak ponownie wraz z pojawieniem pierwszych modeli wspierających rozdzielczości HD. Przekonajmy się zatem, jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora.

W jakim celu podłączamy komputer do telewizora?

Istnieje wiele powodów, dla których podłączamy komputer do telewizora. Głównym z nich jest z pewnością wygoda. Średnia przekątna ekranów telewizorów w Polsce jest też znacznie większa od przeciętnego monitora o wielkość 24-27 cali. Nowoczesne odbiorniki Smart TV obsługują również bez problemu bardzo duże rozdzielczości ekranu, standardem stało się 4K, a niektóre urządzenia oferują już też wsparcie dla obrazu w 8K. Korzystanie z komputera jest znacznie przyjemniejsze, gdy siedzimy w salonie na wygodnej sofie lub fotelu przed dużym panelem LCD, tym bardziej, że wybór bezprzewodowych myszek oraz klawiatur jest obecnie ogromny. Najczęściej na połączenie PC decydują się gracze, którzy dzięki temu zyskują doświadczenia z rozgrywki podobne do tych, które oferują tradycyjne konsole. 

Jak podłączyć komputer do telewizora?

Jeżeli telewizor kupiliśmy w przeciągu ostatnich kilkunastu lat, to bez problemu podłączymy do niego praktycznie każdy komputer stacjonarny lub laptopa. Telewizor nie potrzebuje nawet funkcji smart, istotny jest tylko rodzaj portów wejściowych, jakimi dysponuje. Nowszy sprzęt wspiera nawet możliwość bezprzewodowego przesyłu obrazu za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi.


Przeczytaj także: PC gamingowe. Jaki komputer stacjonarny do gier?


Podłączanie komputera do telewizora za pomocą kabli

Kablowe połączenie komputera z telewizorem jest sprawdzonym i solidnym rozwiązaniem. Możemy korzystać z niego jedynie okazjonalnie lub na stałe przeprowadzić w domu przewód wideo, w dowolnej chwili przełączając się na inny ekran. Pecet może znajdować się w dowolnej odległości od telewizora, nawet na innym piętrze domu. Jedynym ograniczeniem będzie tutaj maksymalny zasięg naszej bezprzewodowej klawiatury, myszki lub gamepada.

I. Połączenie analogowe D-Sub (VGA)

Charakterystyczny niebieski analogowy port D-Sub znajdziemy głównie w starszych modelach telewizorów lub projektorów. Dzięki tanim przejściówkom podłączymy do niego jednak każdy współczesny sprzęt komputerowy wyposażony w cyfrowe złącza DVI, HDMI lub DisplayPort. Maksymalna rozdzielczość wspierana przez D-SUB to 2560 na 2048 punktów. Większość urządzeń wyposażonych w port wyświetlać będzie jednak obraz w 720p lub 1080p. Warto pamiętać, że sygnał D-Sub jest podatny na zakłócenia i nie oferuje głębi kolorów i klarowności, jaką znajdziemy, korzystając z kabli cyfrowych.

II. Połączenie cyfrowe DVI

Standardowy cyfrowe wyjście DVI do niedawna mogliśmy znaleźć w każdej karcie graficznej oraz komputerze przenośnym. Dziś zostało ono jednak często zastąpione przez porty HDMI i DisplayPort. Cały czas duża część telewizorów posiada je jednak na swoim pokładzie, zawsze jednak możemy skorzystać z powszechnie dostępnych przejściówek na port HDMI. Maksymalna rozdzielczość wspierana przez DVI to 2560 na 1600 punktów, przy odświeżaniu 60 Hz. Wadą kabla jest również to, że nie transportuje on dźwięku do telewizora.

III. Połączenie cyfrowe HDMI i DisplayPort

Połączenie HDMI to powszechnie przyjęty standard przesyłu cyfrowego dźwięku i obrazu, każdy telewizor posiada co najmniej dwa lub trzy porty tego typu. Wyjście HDMI znajdziemy też w praktycznie każdej współczesnej karcie graficznej. Maksymalna możliwa jakość obrazu zależy jednak od standardu obsługiwanego przez telewizor oraz posiadanego kabla.

Kabel ze złączem HDMI 1.4 (High Speed HDMI) obsługuje rozdzielczości 720p, 1080i, oraz 1080p, 1440p i 4K. W przypadku tej ostatniej, oferuje jednak odświeżanie ekranu tylko na poziomie 30 Hz. HDMI 2.0 (dostępny w wersjach 2.0./2.0a/2.0b/2.1 – Premium High Speed lub Ultra High Speed) pozwala z kolei na oglądanie treści wideo oraz granie w rozdzielczości 4K oraz UltraHD przy częstotliwości odświeżania 60 Hz. Wspiera on także technologię HDR, zwiększającą kontrast obrazu. 

Złącza DisplayPort są równie popularną metoda przesyłu obrazu i dźwięku w komputerach, często występują też w kompaktowym formacie mini DisplayPort. Pod względem technologii standard zbliżony jest do HDMI i korzystając z wyjścia DisplayPort oraz kabla z końcówką HDMI, bez problemu połączymy peceta z telewizorem. Najnowsza wersja DisplayPort 2.0 obsługuje obraz w maksymalnej rozdzielczości 16K, w przypadku 4K wspiera odświeżania 90 Hz. Kabel transmituje też ośmiokanałowy sygnał audio. Jeżeli korzystamy z przejściówki na HDMI o niższym standardzie, możliwości te zostaną ograniczone.

Bezprzewodowe podłączanie komputera do telewizora

Wiele nowych Smart TV wyposażonych jest w funkcję Wi-Fi Direct, która pozwala na przesyłanie obrazu z komputera za pomocą domowej sieci. O tym, czy dysponuje on taką opcją, dowiemy się z dokumentacji sprzętu dostarczonej przez producenta. Tam również znajdziemy dokładną instrukcję, jak połączyć oba sprzęty, proces może czasami wymagać zainstalowania dodatkowej aplikacji na komputerze.


Autor: Michał Kułakowski