Data publikacji:

Jak nagrać ekran? Jak nagrać ekran telefonu, a jak komputera?

W obecnych czasach zdalna nauka oraz praca dla wielu z nas stała się koniecznością. Podczas codziennych obowiązków zdarza się, że musimy przedstawić krótkie nagranie tego, co dzieje się na ekranie naszego komputera lub telefonu. Tymczasem wiele osób nie wie, jak nagrać ekran. Na szczęście, nie musi to być trudne - możemy zrobić to zarówno korzystając z narzędzi systemowych, jak i specjalnych programów lub aplikacji. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze metody.
jak nagrać ekran
Nagrywanie ekranu przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Przede wszystkim jest jedną z najskuteczniejszych metod na wytłumaczenie drugiej osobie, w jaki sposób ma zainstalować lub korzystać np. z danej aplikacji lub funkcji. Jest to znacznie praktyczniejsze niż np. robienie kilkunastu lub kilkudziesięciu screenshotów. Nagraniem ekranu możemy podzielić się poprzez komunikatory internetowe, jak również wrzucić je np. jako film na YouTube’a. Słowem, warto wiedzieć, jak włączyć nagrywanie ekranu, ponieważ umiejętność ta może przydać nam się niejednokrotnie.

Nagrywanie ekranu smartfona za pomocą wbudowanych narzędzi

Niezależnie od tego, czy chcesz nagrać ekran w telefonie z systemem Android, czy iOS, masz dostęp do fabrycznie wgranego w urządzeniu narzędzia, które ci to umożliwia. Aby z niego skorzystać, musisz jedynie odszukać ikonę Nagrywanie ekranu, która najczęściej dostępna jest na górnej belce po rozwinięciu. Jeśli nie posiadasz takiej ikonki, wejdź w edycję programów dostępnych w belce i po prostu przeciągnij tę funkcję.

Wystarczy włączyć ją, a następnie rozpocząć nagrywanie. Kończymy je w ten sam sposób, co nagrywany kamerą film, a więc klikając ikonkę kwadratu.
Co warto wiedzieć o fabrycznej funkcji nagrywania ekranu w smartfonach? Przede wszystkim, może okazać się niedostępna dla nieco starszych modeli telefonów. Musimy bowiem wiedzieć, że funkcja nagrywania ekranu dostępna jest dla telefonów posiadających system Android od wersji 7.0, system Apple od wersji 11. Warto również zaznaczyć, że systemowe narzędzie daje nam ograniczone możliwości. Nie mamy bowiem możliwości montowania, dodawania dźwięków czy wyboru jakości nagrania. Na szczęście, nie musi to być problemem.


Jakie możliwości dają aplikacje do nagrywania ekranu smartfona?


Osoby, które potrzebują dodatkowych funkcji, takich jak wspomniana wcześniej edycja czy montaż nagrania lub też dogrywanie do niego dźwięku, mogą skorzystać z możliwości, które dają aplikacje mobilne. W sklepach Apple Store oraz Google Play znajduje się sporo dostępnych, darmowych aplikacji, które dają nam takie możliwości.


Przeczytaj także: Migający ekran w laptopie - jak go naprawić?


Wśród tych, które zasługują na uwagę, wymienić możemy między innymi AZ Screen

Nagrywanie ekranu z dźwiękiem i Xrecorder

Wszystkie aplikacje są bardzo do siebie podobne, oferują te same funkcjonalności, a przy tym są łatwe i intuicyjne w obsłudze. Włączanie nagrywania ekranu telefonu polega na kliknięciu symbolu czerwonej kropki. Gdy chcemy je wyłączyć, naciskamy kwadrat. Głos podczas nagrań ekranu smartfona nagrywamy na żywo, dlatego też, chcąc wzbogacić wideo o swój komentarz, przemyślmy, co chcemy powiedzieć oraz znajdźmy miejsce, w którym nie będą nam przeszkadzały odgłosy otoczenia (ponieważ również mogą znaleźć się na nagraniu).

Jak nagrać ekran komputera?

Co jednak w przypadku, gdy chcemy pokazać to, co dzieje się na ekranie naszego komputera? Jeśli posiadamy system operacyjny Windows 10, nie stanowi to żadnego problemu. W tym przypadku znów możemy skorzystać z narzędzia, które jest jego częścią.

W tym celu wystarczy jedynie wcisnąć kombinację klawiszy Windows + G.

System zapyta nas, czy jest to gra - funkcja ta przeznaczona jest bowiem do włączenia trybu Game DVR. Mimo tego, że nie nagrywamy gier, możemy jednak z niego skorzystać. Potwierdzamy więc, a następnie z menu, które pojawi się na ekranie, wybieramy funkcję rozpoczęcia nagrywania.

Warto jednak zaznaczyć, że tryb Game DVR nie pozwoli nam na nagranie pulpitu - za jego pomocą możemy jednak rejestrować to, co dzieje się w przeglądarce internetowej oraz w innych programach. Jeśli więc chcemy pokazać jakiś proces od początku, warto zainstalować odpowiedni program.

Programy do nagrywania ekranu komputera

Istnieje wiele programów, które służą do nagrywania ekranu komputera. Część z nich jest darmowa oraz prosta w obsłudze. Jednym z tych, które uważane są za najlepsze, jest z całą pewnością program CamStudio, który nawet przez profesjonalistów wykorzystywany jest np. do tworzenia tutoriali z obsługi komputera lub programowania. 

CamStudio jest programem całkowicie darmowym, który pozwala nam zarówno na nagrywanie całego ekranu i wszystkiego, co się na nim dzieje, jak i na nagrywanie jedynie wybranego elementu pulpitu.

Kolejnym narzędziem, które możemy wykorzystać, jest Icecream Screen Recorder. To program, który służy nie tylko do tworzenia screenów tego, co dzieje się na ekranie, ale również tworzenia obrazów wideo. Co ciekawe, za jego pomocą możemy również jednocześnie nagrywać obraz z kamery komputerowej, co jest bardzo przydatnym narzędziem podczas tworzenia filmików instruktażowych, podczas których chcemy mieć kontakt z widzami. Obsługa zarówno jednego, jak i drugiego programu jest prosta i intuicyjna. Posiadają one również menu w języku polskim. Nawet początkujące osoby nie będą więc miały problemu z korzystaniem z nich.
Podsumowując, aby nagrać ekran swojego telefonu lub komputera, nie potrzebujesz drogich i trudnych w obsłudze programów lub aplikacji mobilnych. Z powodzeniem możesz skorzystać z fabrycznych lub darmowych narzędzi. Co więcej, dają ci one dostęp do dodatkowych funkcji. Ich szeroki wybór sprawia, że bez trudu znajdziesz aplikację lub program, który spełni wszystkie twoje oczekiwania.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa