Data publikacji:

Indiana Jones i Wielki Krąg – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Najbardziej wyczekiwana gra 2024 roku w końcu trafiła do sprzedaży. Czy studio Machine Games poradziło sobie z przeniesieniem przygód tytułowego archeologia do świata wirtualnej rozrywki? Tego dowiecie się z niniejszego tekstu, a także poznacie oficjalne wymagania sprzętowe gry Indiana Jones i Wielki Krąg, przeczytacie, na czym polega gameplay, a także ile kosztuje wydanie pudełkowe. Zachęcamy do dalszej lektury.
indiana jones i wielki krąg

Premiera Indiana Jones i Wielki Krąg. Na czym zagramy?

Jeżeli z wypiekami na twarzy czekaliście na premierę tego tytułu, to mam dla was dobrą wiadomość – Indiana Jones i Wielki Krąg jest już oficjalnie dostępny w sprzedaży. Produkcja zadebiutowała 6 grudnia 2024 roku, ale tego dnia mogły zagrać wyłącznie osoby, które zdecydowały się zakupić ją w preorderze. Reszta mogła dołączyć do przygody trzy dni później, 9 grudnia. Dzieło studia Machine Games na ten moment pojawiło się na komputerach osobistych oraz konsoli Xbox Series X|S. W maju przyszłego roku możemy się natomiast spodziewać wersji przeznaczonej na PlayStation 5.

O co chodzi w Indiana Jones i Wielki Krąg?

Dzieło studia Machine Games nie adaptuje żadnego z filmów o Indiana Jonesie, tylko opowiada własną unikatową historię, sadzoną w 1937 roku, czyli pomiędzy wydarzeniami z „Poszukiwaczy zaginionej Arki” a „Ostatnią krucjatą”. Historia zaczyna się w momencie, gdy tajemniczy olbrzym włamuje się do Marshall College i kradnie pewien artefakt – mumię kota. Protagonista postanawia zbadać, o co chodzi, dlatego przeprowadza pierwsze śledztwo, a tropy prowadzą go do Watykanu. Na miejscu poznaje dziennikarkę Giną, z którą wspólnie próbuje rozwikłać tę tajemniczą zagadkę. Ale więcej nie będę zdradzał, ponieważ fabuła została tak dobrze napisana, że najlepiej odkrywać jej sekrety osobiście. Zaznaczę tylko, że twórcom doskonale udało się uchwycić klimat filmów i gatunku Kina Nowej Przygody.

Na czym polega rozgrywka w Indiana Jones i Wielki Krąg?

Na pierwszy rzut oka Indiana Jones i Wielki Krąg wygląda jak tytuł zrobiony w stylu Uncharted i Tomb Raidera, tyle że z widokiem z pierwszej osoby. Niemniej już po kilku minutach spędzonych z grą można zauważyć, że te wszystkie marki diametralnie się od siebie różnią. Dzieło Machine Games nie jest bowiem typową przygodową grą akcji, tylko bardziej mieszanką skradanki, akcyjniaka i symulatora chodzenia. I co najważniejsze – wszystkie te elementy doskonale ze sobą współpracują, co w efekcie sprawia, że od produkcji nie sposób się oderwać.
Indiana Jones doskonale radzi sobie w walce wręcz z przeciwnikami. Równie sprawnie okłada ich znalezionymi po drodze przedmiotami, którymi można roztrzaskać głowy napotkanych faszystów i nazistów. Oczywiście pojawia się też broń palna, jednakże właściwie przez większość czasu nie trzeba z niej korzystać – gracze sami decydują o tym, w jaki sposób chcą zaliczyć poszczególne etapy. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest jednak skradanie, które choć wymaga większego skupienia, to pomaga uniknąć wymagających konfrontacji z wrogami.
Protagonista potrafi też zrobić użytek ze swojego bicza, który przyciąga przeciwników, wytrąca im bronie, a także buja się na nim pomiędzy przeszkodami. Co ciekawe, w trakcie wspinaczki i innych tego typu interakcji kamera przełącza się w tryb TPP i wtedy widzimy Jonesa w pełnej okazałości. Interesujące jest także to, że Wielki Krąg nie oferuje liniowej, filmowo zrealizowanej kampanii, tylko stawia na swobodę. Do dyspozycji oddano kilka dosyć dużych, względnie otwartych map, skrywających wiele sekretów. Sami więc musimy ustalić, w jaki sposób dostać się do danego miejsca, bo zazwyczaj jest kilka możliwych opcji.
Indiana Jones i Wielki Krąg to niesamowicie wciągający tytuł, który przykuwa do ekranu od pierwszych minut i nie nudzi ani przez moment. Nawet jeśli przez większość czasu spokojnie przemieszczamy się po lokacjach, bez wybuchów czy spektakularnych pościgów. Na koniec zaznaczę jeszcze tylko, że oczywiście nie zabrakło zagadek logicznych znanych z filmów i te – na szczęście – zostały zrealizowane pierwszoligowo. Polecam!

Czy w Indiana Jones i Wielki Krąg dostępna jest polska wersja językowa?

Tak, twórcy zadbali o polską wersję językową. Co więcej, nie tylko otrzymaliśmy napisy, ale także pełnoprawny rodzimy dubbing. Niestety nie brzmi on tak dobrze jak angielski (głos Indy’ego średnio pasuje), a do tego nie ma możliwości przełączenia się na oryginalne głosy. Trochę dziwne rozwiązanie, ale na szczęście można się do tego szybko przyzwyczaić. Zależy, co kto lubi.

Ile kosztuje Indiana Jones i Wielki Krąg?

Choć Indiana Jones i Wielki Krąg zadebiutował zarówno na PC, jak i xboksie, to jednak pecetowcy musza zadowolić się wyłącznie cyfrową dystrybucją lub wersją z Game Passa. Posiadacze konsoli Microosftu mają natomiast do wyboru trzy edycje – standardową za 319–359 złotych, Premium kosztującą około 499 złotych oraz kolekcjonerską wartą około 899 złotych. W przypadku tej pierwszy otrzymujemy wyłącznie płytę z pełną wersją gry, natomiast do drugiej dołączany jest dodatek fabularny, cyfrowy album graficzny oraz skórki dla bohatera. Jeśli natomiast chodzi o kolekcjonerkę, to tutaj możemy liczyć na ozdobny steelbook, notatnik Jonesa, replikę artefaktu Wszechstworzyciela oraz elegancki globus ze schowkiem.

Ile godzin zajmuje ukończenie Indiana Jones i Wielki Krąg?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo będziecie chcieli poznać zawartość przygotowaną przez twórców. Ukończenie wszystkich głównych wątków fabularnych powinno wam zająć jakieś dziesięć godzin, lecz w ten sposób pominiecie dużą część historii. Zdecydowanie polecam zaliczanie misji pobocznych, bo nie dość, że wydłużycie w ten sposób zabawę o dobre dziesięć godzin, to na dodatek przygotowana przez Machine Games opowieść będzie bardziej kompletna.

Grafika i wymagania sprzętowe Indiana Jones i Wielki Krąg

Twórcy zdecydowali się na wykorzystanie silnika graficznego id Tech stworzonego przed laty przez firmę id Software. Trochę widać, że nie jest to nowy engine, ponieważ oprawa wizualna zdecydowanie nie jest najmocniejszą stroną gry Indiana Jones i Wielki Krąg – choć oczywiście nie oznacza to, że grafika jest brzydka. Developerom udało się wiernie odwzorować historyczne lokacje, a także zrealizować pracę światłocieni i efektów cząsteczkowych na najwyższym poziomie. Modele postaci także prezentują się bardzo dobrze – z tytułowym bohaterem na czele, który wygląda, jakby żywcem przeniesiono Harrisona Forda do wirtualnego świata.
Minimalne:
  • Procesor: Intel Core i7-10700K 3,8 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3,6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: GeForce RTX 2060 SUPER 8 GB / Radeon RX 6600 8 GB lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 120 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:
  • Procesor: Intel Core i7-12700K 3,6 GHz / AMD Ryzen 7 7700 3,8 GHz
  • Pamięć RAM: 32 GB
  • Karta graficzna: GeForce RTX 3080Ti 12 GB / Radeon RX 7700XT 12 GB
  • Miejsca na dysku: 120 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Ultra:
  • Procesor: Intel Core i7-12700K 3,6 GHz / AMD Ryzen 7 7700 3,8 GHz
  • Pamięć RAM: 32 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3080Ti 12 GB / AMD Radeon RX 7700XT 12 GB
  • Miejsca na dysku: 120 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Bethesda Polska. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Machine Games
    Autor: Orkisz