Data publikacji:

S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Po wielu latach oczekiwania ukraińskie studio GSC Game World w końcu było w stanie wypuścić na światło dzienne najnowszą odsłonę swojej kultowej postapokaliptycznej serii. Jesteście ciekawi, co do zaoferowania ma S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z tekstem – dowiecie się z niego m.in. o co chodzi w tej grze, ile kosztuje wydanie pudełkowe, a także jakie są wymagania sprzętowe na PC.
stalker 2

Premiera S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla. Na czym zagramy?

Od premiery poprzedniej odsłony serii (mowa o Zewie Prypeci) minęło już długie piętnaście lat. Twórcy planowali wydanie oficjalnej kontynuacji znacznie wcześniej, ale sytuacja w Ukrainie sprawiła, że byli zmuszeni do pracy w trudnych warunkach, przez co proces development uległ wydłużeniu. Niemniej premiera S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla w końcu jest już za nami – tytuł oficjalnie zadebiutował 20 listopada 2024 roku na wszystkich planowanych platformach. W dzieło GSC Game World zagramy na ten moment wyłącznie na pecetach i konsoli Xbox Series X. Nie wiadomo, czy produkcja trafi w przyszłości na PlayStation 5.

O co chodzi w S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla?

Fabuła kontynuacji została poprowadzona w taki sposób, że spokojnie mogą się z nią zapoznać osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tą serią. Akcja Serca Czarnobyla rozgrywa się kilkanaście lat później w odniesieniu do pierwszej części i skupia się głównie na własnych wątkach, na których przebieg mamy ogromny wpływ. W S.T.A.L.K.E.R. 2 przejmujemy kontrolę nad postacią znaną jako Skif i tylko od nas zależy, z kim wejdziemy w układy, a z kogo zrobimy sobie wrogów. Dzięki temu to właśnie odbiorcy sami poprzez swoje działania i decyzje podejmowane w dialogach kształtują opowieść.
Ta oczywiście ponownie zabiera nas do Zony, czyli bardzo dużego terenu wokół elektrowni nuklearnej w Czarnobylu. Jak wiadomo, ta w 1986 roku uległa awarii, co doprowadziło do prawdopodobnie największej katastrofy ekologicznej w historii ludzkości. W świecie gry na tym się jednak nie skończyło – w 2006 roku doszło do kolejnej awarii, co tym razem wiązało się z o wiele większymi kontrowersjami. W Zonie pojawiły się bardzo niebezpieczne anomalie, a także mordercze mutanty. Tym razem w końcu dostajemy szansę odkrycia, co tak naprawdę się stało.

Na czym polega rozgrywka w S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla?

Studio GSC Game World za bardzo nie kombinowało z rozgrywką i na dobrą sprawę przygotowało tytuł łudząco podobny do poprzednich części. Po raz kolejny akcję obserwujemy z oczu bohatera, zaś produkcja nie została podzielona na mniejsze poziomy, tylko daje dostęp do ogromnej mapy, którą możemy zwiedzać wedle własnego uznania. S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla jest swego rodzaju fabularyzowaną grą survivalową, w której musimy rozmawiać z napotkanymi bohaterami niezależnymi, wykonywać dla nich rozmaite zadania, a także walczyć o przetrwanie. Bohater musi jeść, trzeba dbać o jego kondycję oraz dobrze zarządzać ekwipunkiem ze względu na ograniczenia miejsca.
Ciekawie prezentuje się system A-Life 2.0, który stara się symulować realistyczne zachowania ludzi i potworów, w zależności od tego, jak wpływamy na Strefę Wykluczenia. Dzieło ukraińskiego developera skierowane jest przede wszystkim do osób, które cenią sobie swobodę i są zmęczone open worldami naszpikowanymi znacznikami. Tutaj nie awansujemy postaci na wyższe poziomy, więc nie musimy martwić się o levelowanie i grindowanie. To od nas też zależy, czy bardziej stawiamy na skradanie i ciche eliminowanie oponentów, czy jednak wolimy otwarte konfrontacje z przeciwnikami. A te nie należą do najprostszych, ponieważ broń nie jest tak skuteczna i celna jak w serii Call of Duty.

Czy w S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla dostępna jest polska wersja językowa?

Tak, twórcy zadbali o to, aby ich dzieło oferowało polską wersję językową. W tym przypadku zdecydowano się na przygotowanie wyłącznie rodzimych napisów, dubbing pozostawiając w oryginalnej formie. Niestety, tym razem zabrakło kultowego lektora, który funkcjonował w poprzednich odsłonach. Niemniej byłby to raczej dodatek, z jakiego raczej skorzystałoby niewielu współczesnych graczy.

Ile kosztuje S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla?

W ostatnich latach coraz rzadziej gry pecetowe zostają wydane w pudełku, jednak nie dotyczy to S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla. Fizyczne wydanie dostępne jest zarówno dla edycji komputerowej, jak i xboksowej – w środku znajdziecie jednak wyłącznie płytę z pełną wersją gry bez żadnych dodatków. W obu przypadkach cena waha się od 229 złotych do 259 złotych, w zależności od oferty sklepu internetowego.

Ile godzin zajmuje ukończenie S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla?

Studio GSC Game World przygotowało tytuł, przy którym zostaniecie na długo przykuci do ekranów. Sam główny wątek fabularny rozpisany został na dobre trzydzieści, czterdzieści godzin (w zależności od poziomu trudności i waszych umiejętności). Gdybyście natomiast chcieli dokładnie zwiedzać Zonę i sprawdzać wszystkie zakamarki tego miejsca, to przy drugiej odsłonie S.T.A.L.K.E.R.-a spokojnie spędzicie nawet i osiemdziesiąt godzin.

Grafika i wymagania sprzętowe S.T.A.L.K.E.R. 2: Serce Czarnobyla

W przypadku kontynuacji twórcy zdecydowali się na zrezygnowanie z autorskiego silnika graficznego na rzecz nowoczesnego Unreal Engine’u 5. W ten sposób udało im się uzyskać bardzo ładną oprawę wizualną wspierającą technologię ray tracingu. Lokacje zostały zaprojektowane perfekcyjnie i bardzo dobrze oddają klimat autentycznych miejsc, na jakich bazują. Bardzo dobrze prezentują się również wszelkie efekty wizualne, których przecież tutaj nie brakuje – patrz: anomalie. Niestety, tak dobra oprawa wymaga bardzo mocnego komputera, aby odkryć jej pełen potencjał. Ponadto produkcja w dniu premiery borykała się z licznymi problemami technicznymi, zarówno dotyczącymi grafiki, jak i gameplayu. Twórcy jednak pracują nad ich rozwiązaniem, o czym może świadczyć wydany po dwóch tygodniach bardzo duży patch.
Minimalne:
  • Procesor: Intel Core i7-7700K 4.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 160 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Rekomendowane:
  • Procesor: Intel Core i7-9700K 3.6 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX 5700 XT lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 160 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Ultra:
  • Procesor: Intel Core i7-13700KF 3.4 GHz / AMD Ryzen 7 7700X 4.5 GHz
  • Pamięć RAM: 32 GB
  • Karta graficzna: 16 GB GeForce RTX 4080 / 24 GB Radeon RX 7900 XTX lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 160 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Zdjęcie: materiały prasowe GSC Game World
    Autor: Orkisz