Data publikacji:

Numer IMEI – co to jest? Jak sprawdzić numer IMEI?

Numer IMEI jest unikalnym kodem przyporządkowanym do danego telefonu komórkowego. IMEI pozwala na namierzenie telefonu i jest szczególnie przydatny, gdy dojdzie do zaginięcia smartfona. Dzięki niemu można również zablokować telefon u operatora, co uniemożliwi wykonywanie połączeń przez złodzieja. Numer IMEI – jak sprawdzić? Jak namierzyć telefon dzięki numerowi IMEI?
Numer IMEI

Numer IMEI telefonu – czym jest i do czego służy?

Numer IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity) to unikalny kod przyporządkowany do każdego telefonu. Składa się z piętnastu cyfr. Wykorzystywany jest w międzynarodowej identyfikacji telefonów komórkowych. Pozwala na określenie lokalizacji danego urządzenia. Ciąg cyfr wskazuje na kraj, w którym został zmontowany, oraz na jego homologację. 
Wiele osób kupujących nowy telefon pyta, jak sprawdzić telefon po IMEI. Kod IMEI jest bardzo istotny, ponieważ określa poszczególne modele i służy do weryfikacji ich legalności, co powala uniknąć zakupu podróbki. 

Jak sprawdzić numer IMEI?

Właściciele telefonu zadają sobie pytanie, jak sprawdzić IMEI, gdy dojdzie do kradzieży lub zgubienia smartfona. Weryfikacja numeru pozwala na zablokowanie telefonu, co ma uniemożliwić odsprzedanie aparatu oraz korzystanie z niego przez złodzieja. IMEI podaje się operatorowi w celu nałożenia blokady, dzięki czemu zablokowane zostaną połączenia, co ograniczy naliczanie opłat za wykonywane połączenia. 

Jak znaleźć IMEI w telefonie?

Wiele osób wpisuje w przeglądarce „IMEI telefonu jak sprawdzić”.Najszybszą metodą jest wyszukanie w ustawieniach zakładki Informacje o urządzeniu, a następnie odczytanie kodu. W niektórych telefonach IMEI jest podany również na opakowaniu. Identyfikator powinien być wydrukowany pod kodem kreskowym. 

Jak sprawdzić numer IMEI w systemie?

Numer IMEI można również sprawdzić w systemie. Najprostszym sposobem na to, jak sprawdzić IMEI telefonu,jest wpisanie na klawiaturze kodu *#06#. Wtedy IMEI wyświetli się na ekranie. Opcja ta jest dostępna dla każdego właściciela telefonu, niezależnie od operatora. 
Innym sposobem IMEI jak sprawdzić,jest odszukanie informacji w umowie gwarancyjnej lub dowodzie zakupu. Powinien znajdować się obok baterii lub w miejscu zamontowanego slotu na kartę SIM. Jednak obecnie większość telefonów nie można otworzyć za pomocą tylnej klapki, dlatego najlepiej sprawdzić IMEI w systemie lub w telefonie. 

Jak namierzyć smartfon, sprawdzając IMEI telefonu?

Wiele osób szuka w internecie, jak sprawdzić IMEI,aby namierzyć skradzione lub zgubione urządzenie. Istnieją na to de facto trzy sposoby. Pierwszym z nich jest pobranie aplikacji mobilnej umożliwiającej śledzenie telefonu za pomocą numeru IMEI. Warto jednak zaznaczyć, że aplikacja działa tylko wtedy, gdy telefon jest włączony.
Gdy się rozładuje lub zostanie wyłączony, metoda ta jest bezskuteczna. Innym sposobem jest podanie IMEI policji w chwili zgłoszenia kradzieży. Wówczas trafi on do rejestru skradzionych telefonów. Kod ten weryfikowany jest często przez lombardy skupujące sprzęt elektroniczny. Trzecim sposobem jest zablokowanie telefonu u operatora. Wiele osób szuka sposobu na to, jak sprawdzić ID telefonu, głównie ze względu na zaginięcie aparatu. Wówczas pomoże nam to odnaleźć zgubiony aparat, który przez przypadek został zostawiony np. w miejscu pracy. 
Utrata własnego telefonu jest niebezpieczna, szczególnie gdy znajdują się na nim ważne dane, w tym niezabezpieczony dostęp do konta. Aby uchronić się przed przykrymi skutkami kradzieży aparatu, warto znać swój numer IMEI i zablokować go jak najszybciej to możliwe. 
Zdjęcie: AnnaStills/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo