Data modyfikacji:

Ile kosztuje dobry komputer gamingowy?

Macie w planach samodzielne złożenie komputera lub kupienie gotowego zestawu i zastanawiacie się, ile musicie przygotować pieniędzy, żeby wasz nowy sprzęty był w stanie odpalić najnowsze premiery gier? Pecety składają się z wielu podzespołów, które muszą oferować odpowiednią moc, aby być w stanie wygenerować jak najlepszą oprawę wizualną i płynną rozgrywkę. W tym tekście przyjrzymy się cenom poszczególnych komponentów PC, które muszą znaleźć się pod obudową, jeśli myślicie o gamingu.

Dobry komputer do gier – czyli jaki?

Osoby, które planują kupić komputer, muszą na początek dokładnie ustalić budżet, jaki mogą przeznaczyć na nowy sprzęt do grania. Dzięki temu poszukiwanie upragnionego urządzenia może być o wiele łatwiejsze, ponieważ od początku będzie wiadomo, w jakiej klasy podzespoły macie celować. Zdecydowanie najwięcej pieniędzy wydadzą gracze chcący uruchomić wszystkie najnowsze produkcje z włączoną technologią ray-tracingu. W takich przypadkach konieczne będzie zainwestowanie w high-endową kartę graficzną z najwyższej półki.
Gdyby jednak nie miało to dla was tak dużego znaczenia i posiadalibyście monitor 1080p, a nie 4K, to dobry komputer do grania jesteście w stanie kupić/złożyć już w naprawdę sensownej cenie. Gdybyście zastanawiali się, na jakie komponenty patrzeć, to obowiązkowo musicie sprawdzać wymagania sprzętowe gier, które trafią do sprzedaży w najbliższej przyszłości. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieć, w co zainwestować, żeby odpalić grę na maksimum.
W sklepach internetowych znajdziecie spory wybór gotowych zestawów komputerowych, które w dużej mierze zostały stworzony z myślą o graczach. Kupienie takiego sprzętu jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie do końca interesują się tym tematem i nie mają głowy do szczegółowych parametrów technicznych. Niestety w gotowcach zazwyczaj trzeba dodatkowo płacić za robociznę, a także można spodziewać się tego, że nie wszystkie komponenty będą spełniać wasze oczekiwania. W celu zaproponowania jak najbardziej atrakcyjnej ceny, często idzie się na pewne kompromisy, np. dając lepszą kartę graficzną, kosztem małego dysku.
Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne złożenie PC, aczkolwiek potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza lub cierpliwość do instrukcji dodawanych przez producentów. W tym tekście zakładam, że sami zmontujecie swoją maszynę, dlatego podam wam przykłady jak najlepszych podzespołów, żebyście mogli cieszyć się płynną rozgrywką i przepiękną oprawą graficzną.

Najważniejsze elementy komputera gamingowego i ceny podzespołów

Oczywiście najbardziej pożądanym komponentem każdego komputera gamingowego jest karta graficzna, ponieważ to ona w większości odpowiada za generowania obrazu i większość procesów z tym związanych. Współczesne produkcje zaczynają coraz bardziej zbliżać się do fotorealizmu (choć do tego jeszcze daleka droga), zachwycając graczy wieloma detalami, piękną grą światłocieni oraz skomplikowaną i realistyczną fizyką. Żeby udźwignąć ciężar takich produkcji, musicie zaopatrzyć się w jedną z kart graficznych GeForce z rodziny RTX 30**. Wtedy będziecie mogli cieszyć się wszystkimi fajerwerkami wizualnymi przygotowanymi przez twórców.
Niestety wiąże się to z bardzo dużymi kosztami, zwłaszcza że w sprzedaży znajdziecie głównie karty OC, czyli podkręcone przez zewnętrznych producentów, jak Gigabyte, MSI, ASUS czy Gainward. Koszt takiego GPU wynosi od pięciu do ośmiu tysięcy złotych, w zależności od wybranego modelu. Gdybyście nadal chcieli cieszyć się świetną jakością obrazu (ale już bez ray-tracingu), a do tego mieli ograniczony budżet, to dobrym wyborem będzie Nvidia GeForce RTX 2060. Tę kartę kupicie już za około dwa i pół tysiąca, co jest naprawdę dobrą ceną w stosunku do możliwości, jakie oferuje.
Dobra karta graficzna nie zdziała cudów, jeżeli w waszym pececie umieścicie niskiej klasy procesor. Dopiero po zastosowaniu odpowiedniego CPU będziecie w stanie zapewnić sobie płynną rozgrywką w najbardziej wymagających tytułach. Dlatego też wybierajcie modele z jak największą liczbą rdzeni – w przypadku gamingowych komputerów za minimalną wartość powinniście przyjąć osiem rdzeni i szesnaście wątków. Istotna jest również częstotliwość taktowania procesora, która nie powinna być niższa niż 3.6 GHz w trybie normalnym.
Takie procesory oczywiście nie należą do najtańszych, ponieważ ich koszt przekracza dwa tysiące złotych. Z polecanych modeli warto brać pod uwagę Intel Core i9-10850K lub AMD Ryzen 9 5900X. Jeżeli chcecie trochę zaoszczędzić i wystarczy wam granie na wysokich ustawieniach, a nie ultra, to możecie wybrać tańsze CPU, jak np. AMD Ryzen 7 3700X lub Intel Core i5-8600K. Ich koszt nie powinien przekraczać półtora tysiąca złotych.
Kolejnym niezwykle istotnym komponentem w sprzęcie gamingowym jest pamięć RAM, ponieważ to ona pomaga procesorowi przetwarzać wszystkie dane, żeby te wczytywały się w jak najbardziej wydajny sposób. Dlatego też do gier już dawno proponuje się co najmniej 16 GB pamięci RAM, ponieważ tylko wtedy będziecie mieć pewność, że moc waszego CPU zostanie odpowiednio wykorzystana do stabilnego i płynnego gameplayu. Dobre kości 16 GB kupicie już za niecałe trzysta złotych.
W komputerze składanym z myślą o graniu, możecie zapomnieć również o dyskach twardych HDD, wrzucając w ich miejsce niesamowicie szybkie dyski półprzewodnikowe. Dzięki SSD wasz pecet będzie działał o wiele sprawniej i znacząco przyspieszy niektóre procesy, np. skróci ekrany wczytywania w grach lub zagwarantuje szybsze wczytywanie tekstur. Dobry dysk SSD o pojemności 512 GB jesteście w stanie kupić za trochę ponad dwieście złotych, aczkolwiek zdecydowanie polecam dopłacić i wybrać modele przynajmniej o pojemność 1 TB, których ceny zaczynają się od pięciuset złotych.
Nie możemy też zapominać o płycie głównej, czyli komponencie, do którego podpinamy wszystkie podzespoły. Jeśli zdecydujecie się na mocną kartę graficzną i wydajny procesor, to musicie mieć pewność, że bez problemu podłączycie je do płyty głównej, która w dodatku będzie w stanie w pełni wykorzystać ich potencjał. Gamingowe motherboard mogą kosztować nawet około trzy tysiące złotych (np. ASUS ROG Maximus Z690 Hero), ale w sprzedaży znajdziecie też sporo tańsze modele, jak np. ASUS ROG Strix Z490-H Gaming, którego cena wynosi trochę ponad tysiąc złotych.
Ile kosztuje komputer do gier? Podsumowanie
W poprzednim akapicie skupiłem się wyłącznie na głównych komponentach komputerów gamingowych, ale należy także pamiętać jeszcze o całej masie dodatkowych elementów, jak chłodzenie, zasilacz czy obudowa. Z wyliczeń w poprzednim akapicie wynika, że za kupienie high-endowej karty graficznej, mocnego procesora, dużej pamięci RAM, pojemnego dysku SSD oraz gamingowej płyty głównej zapłacie ponad jedenaście tysięcy złotych. Wtedy będziecie mieć pewność, że taka maszyna wystarczy wam na wiele lat i raczej nie będziecie musieli zbyt prędko wymieniać poszczególnych podzespołów, żeby cieszyć się grami z segmentu AAA na ustawieniach graficznych Ultra.
Zdjęcie: Envato Elements
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.