Data publikacji:

Houston, mamy problem

Czyli eksploracja kosmosu w wirtualnych światach.

Od zarania dziejów ludzie kierowali wzrok ku gwiazdom. Kosmos jest jednym z bardziej wdzięcznych tematów wykorzystywanych przez twórców gier, o czym chyba najlepiej świadczy to, że dwa pierwsze tytuły dedykowane goglom Oculus Rift, czyli EVE: Valkyrie i Adr1ft, przeniosą graczy poza Zieloną Planetę. W naszym nowym zestawieniu znajdziecie kilka najciekawszych tytułów poruszających tematykę eksploracji kosmosu.

Waking Mars

W 2097 roku na Marsie zostaje odkryte życie. Na Czerwoną Planetę zostaje wysłana misja badawcza pierwszego kontaktu. Dochodzi do wypadku, w wyniku którego jeden z astronautów zostaje uwięziony w naturalnych jaskiniach, gdzie musi zmierzyć się z nieznanymi formami życia. Waking Mars jest dwuwymiarową grą akcji z elementami gry logicznej, w której poruszamy się przy użyciu plecaka odrzutowego. Kluczem do przetrwania jest poznanie zależności łączących obce gatunki fauny i flory oraz wykorzystanie zdobytej wiedzy.

Producent: Tiger Style

Premiera: 13 grudnia 2012

Platformy: PC

The Swapper

Dwuwymiarowa platformowa gra logiczna, w której w ręce gracza oddano eksperymentalne urządzenie klonujące dzierżącą je osobę i przenoszące do sobowtóra jej osobowość. To właśnie z jego pomocą pokonujemy kolejne przeszkody piętrzące się na naszej drodze. Akcja rozgrywa się na opuszczonej stacji badawczej, a naszym zadaniem jest odkrycie jej tajemnicy. Tytuł zasługuje na uwagę z kilku powodów. Drugim po mechanice rozgrywki jest oprawa graficzna – większość obiektów wykonana została ręcznie z gliny, po czym przeniesiona do gry. Kolejny to ciekawie opowiedziana klimatyczna historia, która stawia nam liczne trudne pytania.

Producent: Facepalm Games

Premiera: 24 czerwca 2013

Platformy: PC, PlayStation 4

Lifeless Planet

Protagonistą tej przygodowej gry akcji jest astronauta, który po katastrofie statku kosmicznego na odległej planecie próbuje rozwikłać tajemnicę odkrytej na miejscu opuszczonej radzieckiej stacji badawczej i odnaleźć zaginionych podczas nieszczęśliwego lądowania członków załogi. Główną inspiracją dla Lifeless Planet było kino science-­fiction klasy B z czasów Zimnej Wojny, co sprawia, że tytuł może pochwalić się niepowtarzalnym klimatem. Produkcja zdobyła fundusze dzięki udanej akcji finansowania społecznościowego w platformie Kickstarter.

Producent: Stage 2 Studios

Premiera: 6 czerwca 2014

Platformy: PC, Xbox

Kerbal Space Program

Będący zlepkiem kilku różnych gatunków symulator, w którym od podstaw tworzymy własny program kosmiczny. Zanim wyruszymy w nieznane, musimy skonstruować z dostępnych części działający statek kosmiczny zdolny do wyniesienia załogi na orbitę i dalszej podróży. Siła Kerbal tkwi w rozbudowanym edytorze statków kosmicznych i realistycznym modelu latania zakrawającym o symulację, dzięki wiarygodnemu odwzorowaniu fizyki. Gra zdobyła ogromną popularność za sprawą otwartego charakteru – umożliwia tworzenie różnorodnych modyfikacji.

Producent: Squad

Premiera: 27 kwietnia 2015 roku

Platformy: PC

Tharsis

Bohaterami Tharsis są członkowie pierwszej załogowej ekspedycji na Marsa. Wkrótce po starcie statek kosmiczny, którym podróżujemy na Czerwoną Planetę, doznaje poważnej awarii. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przeżycie. Los załogi spoczywa w naszych rękach. Najciekawszym elementem Tharsis jest mechanika rozgrywki, mamy bowiem do czynienia ze strategią turową, w której wszystko, co dzieje się na ekranie, wynika z rzutów kośćmi. Dzięki temu każda sesja z grą będzie inna. Produkcję cechuje ponadto wysoki poziom trudności.

Producent: Choice Provisions/Gaijin Games

Premiera: 12 stycznia 2016 roku

Platformy: PC, PlayStation 4

Space Engineers

Klasyczna piaskownica, w której wcielamy się w inżyniera stojącego przed trudnym zadaniem zbudowania stacji kosmicznej. Twórcy mocno inspirowali się współczesnymi osiągnięciami NASA, dlatego obecne w grze technologie nie są jedynie fantastycznym wymysłem. Space Engineers daje nam naprawdę sporą swobodę. Sami wznosimy budowle i statki, za których sterami możemy zasiąść. Na uwagę zasługuje nie tylko mechanika, ale również zaawansowany autorski silnik VRAGE 2.0, którego największym atutem jest realistyczne odwzorowanie fizyki.

Producent: Keen Software House

Premiera: 2016 (obecnie w Early Access)

Platformy: PC

Seria Mass Effect

Niektórych pewnie zaskoczy obecność w zestawieniu Mass Effect. Zagorzali fani serii od razu domyślą się, dlaczego się tu znalazła. W szczególności mam tu na myśli "jedynkę", w której eksploracja nieznanych planet i pozyskiwanie surowców odgrywają bardzo ważną rolę. Wszystko wskazuje również na to, że nadchodząca czwarta odsłona serii również będzie kładła bardzo duży nacisk na ten aspekt. Może wskazywać na to chociażby fakt, że powróci doskonale znany fanom oryginału pojazd Mako, który służył do przemierzania kolejnych planet.

Producent: BioWare

Premiera: 2008-­2017

Platformy: PC, Xbox, PlayStation

Autor: Dawid Sych