Data publikacji:

Gry survival – PS4. jaką grę wybrać?

Gry survivalowe cieszą się od wielu lat niezmiennym powodzeniem wśród miłośników elektronicznej rozrywki. Ceni się je nie tylko dlatego, że trzymają nas w ciągłym napięciu i w obawie o własne życie, ale z powodu ciekawej implementacji elementów symulacyjnych oraz craftingu, a więc systemów pozwalających na tworzenie własnych narzędzie i przedmiotów, a nawet stawianie całych budynków. Właściciele PlayStation 4 nie mogą specjalnie narzekać na brak interesujących tytułów w tej kategorii, zebraliśmy więc najciekawsze z nich. Pamiętajmy też, że wszystkie są w pełni grywalne również na PlayStation 5.
The Last of Us Part I recenzja

Polecane gry survival na PS4

The Last of Us

Gra, której nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu fanowi PlayStation. Serię dodatkowo rozsławił serial telewizyjny z 2023 roku. Polecamy tutaj pierwszą odsłonę cyklu w formie remastera oryginału z PlayStation 3. Tytuł oferuje wciągającą kampanię fabularną, która mimo liniowej struktury potrafi sprawić, że w niektórych momentach wstrzymamy oddech, zwłaszcza na najwyższych poziomach trudności. Elementy survivalowe ograniczone są do systemu skradania, a także craftingu broni i ekwipunku ze znajdowanych komponentów i części.
Rozgrywka tylko dla pojedynczego gracza

This War of Mine

Wielokrotnie nagradzana gra survivalowa, w której towarzyszymy grupce cywilów starających się przetrwać w oblężonym przez wrogie wojska mieście. Twórcy z polskiego 11 bit Studios czerpali tutaj ogromną inspirację z traumatycznych doświadczeń ofiar wojny w Jugosławii oraz oblężenia Sarajewa, akcja tytułu rozgrywa się jednak w kompletnie fikcyjnym europejskim kraju. Decyzje graczy wpływają na los osób, które dołączyły do kierowanego przez nich schronu. Wysyłamy ludzi na misje zwiadowcze w poszukiwaniu prowiantu, leków oraz przydatnych przedmiotów i unikamy jak ognia niepotrzebnych konfliktów. Każdy z naszych towarzyszy ma własne tło fabularne oraz potrzeby. Oprawa graficzna została przedstawiona w formacie 2.5D.
Rozgrywka tylko dla pojedynczego gracza

Subnautica

Gra survivalowa skupiająca się na eksploracji głębin oceanu kompletnie obcej planety. Gracze, którzy przeżyli katastrofę swojego statku kosmicznego, muszą za pomocą posiadanych podstawowych narzędzi stopniowo zbudować swoją bazę, zebrać materiały niezbędne do przetrwania w nieznanym środowisku i ostatecznie zbudować statek pozwalający im wrócić do domu. Tytuł posiada bardzo rozbudowane opcje craftingowe i stawia duży nacisk na eksplorację rozległej mapy świata.
Rozgrywka tylko dla pojedynczego gracza

ARK: Survival Evolved

Jedna z najpopularniejszych gier survivalowych, posiadająca ogrom opcji i możliwości, która rozwija skrzydła zwłaszcza wtedy, gdy bawimy się wspólnie ze znajomymi. Pozbawieni jakichkolwiek zasobów lub narzędzi gracze trafiają na tajemniczą wyspę, na której znajdą nie tylko futurystyczne budowle, ale również liczne gatunki dinozaurów, z których niektóre można oswoić lub hodować. Tytuł oferuje bardzo kompleksowy system craftingu i zbierania zasobów, a także elementy symulacyjne.
Rozgrywka dla jednego i wielu graczy za pośrednictwem sieci

Minecraft

Choć Minecraft kojarzony jest przez wielu głównie z imponującymi budowlami wznoszonymi w świecie gry, od samego początku tytuł stawia ogromny nacisk na survival, i w dużym stopniu dał impuls do popularyzacji gatunku. Wybierając tryb survivalowy oraz wyższe poziomy trudności, możemy poczuć dreszczyk emocji związany z nieustannie atakującymi nas stworami, a także wyzwaniami czekającymi w innych wymiarach świata gry. Minecraft posiada oczywiście kompleksowy system craftingu.
Rozgrywka dla jednego i wielu graczy za pośrednictwem sieci bądź na podzielonym ekranie

The Long Dark

Postapokaliptyczna gra survivalowa, która jest pozbawiona praktycznie jakichkolwiek elementów fantastycznych. Akcja przenosi nas do Kanady, gdzie wcielamy się w pilota samolotu, który stracił kontrolę nad maszyną na skutek potężnej burzy geomagnetycznej, która zniszczyła światową sieć energetyczną. Bohater rozbija się w środku lasu, a na jego niekorzyść działa brak odpowiednich zapasów oraz wszechobecny mróz. Podczas przygody musimy zapewnić sobie ciepłe schronienie, pożywienie, a także broń, która ochroni nas przed atakami wilków lub niedźwiedzi. Tytuł skupia się w dużym stopniu na elementach symulacyjnych. Możemy wybierać pomiędzy trybem fabularnym a grą dowolną, stawiającą przed nami wyzwanie jak najdłuższego przetrwania w głuszy.
Rozgrywka tylko dla pojedynczego gracza

Don’t Starve

Jedna z bardziej unikalnych gier survivalowych, która odrzuciła realistyczną oprawę graficzną na rzecz stylizowanej komiksowej grafiki przedstawionej w widoku izometrycznym. Gracze budzą się na tajemniczej wyspie, która jest pełna niebezpieczeństw, dających o sobie znać zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Każda śmierć oznacza perspektywę rozpoczęcia zabawy od samego początku, nasze otoczenie jest jednak generowane za każdym razem na nowo. Don’t Starve posiada elementy symulacyjne oraz rozbudowany system craftingu. Dzięki aktualizacjom z grą możemy bawić się również w towarzystwie znajomego.
Rozgrywka tylko dla pojedynczego gracza lub w trybie kooperacji, w sieci lub na wspólnym ekranie

The Forest

Podobnie jak w The Long Dark gracze rozbijają się w swoim samolocie w środku lasu. Po przebudzeniu zostajemy zaatakowani przez tajemniczych kanibali, którzy porywają syna, z którym podróżowaliśmy. The Forest ma wiele klasycznych systemów survivalowych, w tym dużą i otwartą mapę świata, crafting, cykl dnia i nocy, symulację głodu i zmęczenia postaci, ale stawia równie spory nacisk na przedstawienie swojej historii. Ze względu na obecność kanibali tytuł miejscami zamienia się w klasycznych horror, zwłaszcza gdy podróżujemy po zapadnięciu zmroku.
Rozgrywka dla jednego i wielu graczy za pośrednictwem sieci
Zdjęcie: mat. prasowe.