Data modyfikacji:

Najlepsze gry w PlayStation Plus Extra

W czerwcu 2022 roku PlayStation Plus zostało rozbudowane o nowe pakiety, dzięki którym otrzymaliśmy dostęp do bogatej biblioteki produkcji od studiów first i third party. Sony nie tylko przygotowało gry na PlayStation 4 i 5, ale również oddało w ręce graczy tytuły ze starszych konsol. W tym tekście przyjrzymy się najciekawszym grom, jakie są aktualnie dostępne w PlayStation Plus.
gry ps plus

Gry PS Plus Extra, które warto sprawdzić

Sony wyraźnie zaznaczyło, że w PlayStation Plus Extra nie będą udostępniane wysokobudżetowe gry ekskluzywne w dniu ich premiery, tak jak to działa chociażby w konkurencyjnym Game Passie. Nie oznacza to jednak, że nie uświadczymy tutaj najważniejszych marek z PlayStation 4 i PlayStation 5. Już teraz subskrybenci usługi mogą zagrać w fenomenalnego sandboksa Spider-Man: Miles Morales, który oferuje jeszcze lepszą fabułę, niż oryginał z Peterem Parkerem w roli głównej. Posiadacze konsoli 9. generacji mogą natomiast sprawdzić swoje umiejętności i cierpliwość w świetnym remake’u Demon’s Souls, który jest pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników soulsów.
Z produkcji należących do Sony warto zwrócić też uwagę na takie tytuły, jak Ghost of Tsushima: Director’s Cut, Returnal oraz Death Stranding: Director’s Cut. Każdy z tych tytułów oferuje wysoką jakość produkcyjną, zapewniając grafikę na najwyższym poziomie oraz historię, którą chce się chłonąć już od pierwszych minut. Wersje reżyserskie są szczególnie warte uwagi, ponieważ zawierają dodatkową zawartość, jakiej nie było w premierowych wydaniach. W przypadku Ghost of Tsushima dodano m.in. bardzo duży dodatek fabularny Iki Island, oferujący zupełnie nową mapę i szereg dodatkowych misji.
Oczywiście w ofercie PlayStation Plus Extra nie brakuje także gier od zewnętrznych producentów. Zdecydowanie największym hitem jest druga odsłona Red Dead Redemption od studia Rockstar Games. Już sam ten tytuł wystarczy wam na setki godzin świetnej zabawy. A skoro jesteśmy już przy długich grach, to Sony zadbało też o to, żeby w ofercie były dostępne gry Ubisoftu, w tym Assassin’s Creed Valhalla. Gdybyście jednak woleli produkcje z otwartym światem i kamerą w trybie pierwszoosobowym, to czeka na was wielogodzinna przygoda z Kingdom Come: Deliverance.
Swoje miejsce znalazło również kilka produkcji stworzonych przez polskich deweloperów. Obok takiego klasyka, jak This War of Mine: The Littles One, udostępniono ponadto ciekawe Get Even oraz bardzo nowego Shadow Warrior 3, które swój debiut zaliczyło 1 marca 2022 roku. Nie kręcą was takie klimaty? W takim razie możecie przetestować jedną z wielu gier sportowych i motoryzacyjnych. Warto wyróżnić takie dzieła, jak Assetto Corsa Competizione, WRC 10, Steep, Everybody’s Golf lub NBA 2K22.

Gry z PS One, PS2 i PSP w PlayStation Plus

W przeciwieństwie do Microsoftu, Sony praktycznie od zawsze bardzo mocno stroniło od wstecznej kompatybilności, przez co posiadacze pokaźnych kolekcji gier na starsze platformy nie mogą uruchomić swoich ulubionych tytułów na PlayStation 4 i PlayStation 5. Jedynym rozwiązaniem, żeby móc zagrać w kilka starszych tytułów była cyfrowa dystrybucja, a dzięki nowemu PlayStation Plus w jeszcze łatwiejszy sposób możemy grać w produkcje z pierwszej konsoli Sony, PlayStation 2 oraz przenośnego PSP. Biblioteka klasycznych gier nie jest na ten moment zbyt mocno rozbudowana, ale z czasem ma ulec rozszerzeniu. Mimo wszystko już teraz otrzymaliśmy dostęp do takich kultowych tytułów, jak Jak and Daxter: The Precursos Legacy, Syphon Filter, Tekken 2, Oddworld: Abe’s Odyssey czy Ape Escape – koniecznie sprawdźcie te hity!
Warto odnotować, że z uruchomieniem starszych gier na PS4 lub PS5 wiążę się kilka dodatkowych atrakcji. Twórcy usługi przygotowali specjalny emulator, który umożliwia np. dowolne przewijanie rozgrywki, żeby można było wrócić do wcześniejszych etapów, bez konieczności wczytywania sejwa lub powtarzania zbyt długiego etapu w razie porażki. Dawniej mieliśmy dosyć ograniczone możliwości w zakresie zapisywania stanu gry, dlatego takie rozwiązanie jest bardzo przydatne, ponieważ można zakończyć rozgrywkę w dowolnym momencie, żeby potem rozpocząć zabawę z tego samego punktu – nawet jeśli jesteśmy w samym środku walki z bossem. Ponadto Sony umożliwiło również zmianę formatu obrazu oraz ustawienia jego jakości.

Remastery w PlayStation Plus Extra

Poprzednia generacja konsol słynie z bardzo dużej liczby remasterów produkcji ze starszych konsol. Na PlayStation 4 udostępniono wiele usprawnionych graficznie tytułów, które powstały z myślą o PlayStation 3 i część z tych gier dostępnych jest w ofercie PS Plus Extra. Miłośnicy twórczości studia Naughty Dog z pewnością ucieszą się z dostępności The Last of Us: Remastered oraz Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a. Bardzo ciekawym kąskiem jest również Mafia: Definitive Edition, która jest zdecydowanie jednym z lepszych remasterów (a właściwie to nawet remakem) ostatnich lat, który znacząco poprawił jakość przestarzałego oryginału z PS2.
PlayStation Plus Extra umożliwia również zapoznanie się z greckimi przygodami Kratosa w God of War III Remastered. Warto sprawdzić też świetną grę akcji Gravity Rush Remastered, która oferuje bardzo oryginalny gameplay, w którym główna bohaterka może kontrolować grawitację. Fanów starszych gier na pewno ucieszy też dostęp do zremasterowej wersji BioShock Infinite oraz usprawnionych wersji Batman: Arkham Asylum i Akrham City. Jest to też dobre miejsce, żeby nadrobić takie klasyki, jak pierwszą odsłonę Resident Evil, Crysisa lub Heavy Rain.

Gry z PS3 w PlayStation Plus Premium

Zdecydowanie największą atrakcją dla posiadaczy PS4 i PS5 z Polski było dodanie gier z PlayStation 3, które dotychczas dostępne były wyłącznie w usłudze PS Now, niedostępnej na terenie naszego kraju. Produkcji z tej platformy nie można pobrać na dysk, ponieważ dostępne są wyłącznie w formie streamingu. Dlatego też przed ich uruchomieniem powinniście upewnić się, że posiadacie stabilne łącze internetowe o dużej przepustowości – najlepiej podłączyć jest konsolę kablem, żeby nie tracić sygnały podczas korzystania z Wi-Fi. Jeśli natomiast chodzi o samo działanie gier, to tutaj nie mam żadnych zarzutów. Testowałem na kilku tytułach i za każdym razem działało idealnie.
A w co w ogóle jest dostępne z PlayStation 3? Biblioteka gier na tę platformę jest całkiem spora, co oznacza, że siłą rzeczy można natrafić na jakieś ciekawe tytuły. Dla mnie największą trakcją były trzy odsłony kultowej serii Ratchet & Clank – do dyspozycji graczy oddano A Crack In Time, Nexus oraz Załogę Q. Dzięki PlayStation Plus Premium będziecie mogli także przypomnieć sobie (ale tylko przez jakiś czas, bo gra ma zostać w przyszłości usunięta z usługi) pierwsza odsłonę Red Dead Redemption razem z rozszerzeniem Undead Nightmare. Sony przygotowało również kilka odsłon serii LEGO oraz Dynasty Warriors, są też takie tytuły, jak Devil May Cry HD Collection, Duke Nukem Forever, Batman: Arkham Origins, God of War Wstąpienie, MotorStorm Apocalypse oraz parę gier z cyklu Resident Evil.
Zdjęcie materiały prasowe PlayStation.Blog