Data publikacji:

Budowa wesołego miasteczka – gry na PC i konsole

Większość gier strategicznych w mniejszym lub większym stopniu stawia na walkę pomiędzy krajami czy frakcjami, ale na szczęście do sprzedaży trafiają także tytuły, w których nie występuje przemoc. Na przestrzeni lat do sprzedaży trafiło wiele strategii ekonomicznych, w którym musimy budować wielkie metropolie, a także parki rozrywki z najróżniejszymi atrakcjami – to właśnie tym ostatnim tytułom przyjrzymy się w zestawieniu. Sprawdźcie, jakie są polecane gry o budowie wesołego miasteczka.
gry budowa wesołego miasteczka

Gry o budowaniu wesołego miasteczka – polecane tytuły

Park Beyond

Najnowsza produkcja w tym zestawieniu, która zadebiutowała w 2023 roku i jest dostępna zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S. Do pracy nad tym tytułem przystąpiło doświadczone studio Limbic Entertainment, które ma na swoim koncie szóstą odsłonę strategii ekonomicznej Tropico. W Park Beyond developer porzucił jednak motyw przywódcy bananowej republiki i zamiast tego umożliwił graczom zostanie zarządcą parku rozrywki. Ale nie takiego zwykłego, tylko stawiającego na jak najbardziej szalone atrakcje, jakie tylko mogą nam przyjść do głowy. Wystarczy zagrać w prolog, w którym budujemy kolejkę górską w środku miasta, aby zobaczyć, z jak pokręconym dziełem mamy do czynienia.
Choć studio położyło duży nacisk na zabawną otoczkę i skomplikowane układy torów dla rollercoasterów, to jednak firma Limbic Entertainment nie zapomniała o tym, że jest to też tytuł skierowany do osób uwielbiających strategie ekonomiczne. Ten aspekt został również bardzo dobrze przygotowany, a do tego kampania fabularna Park Beyond daje graczom ogromną swobodę działania. Tylko i wyłącznie od nas zależy, do jakich grup odbiorców kierujemy swój park rozrywki (rodzin z dziećmi, nastolatków itp.), jakie pojawią się w nim atrakcje, a także jaki będzie motyw przewodni. Praktycznie każdy obiekt można dostosować do własnych preferencji poprzez zmianę dodatków lub kolorów poszczególnych elementów.

Planet Coaster

Choć Park Beyond zdecydowanie jest tytułem godnym ogrania, to jednak miłośnicy gier o budowaniu wesołego miasteczka muszą także sprawdzić Planet Coaster. Głównie dlatego, że za ten tytuł odpowiada zespół Frontier Developments, który zjadł zęby na produkowaniu rozbudowanych i złożonych pod względem dostępnych mechanik strategii ekonomicznych. Producent przez wiele lat rozwijał cykl RollerCoaster Tycoon, lecz w 2016 roku postanowił spróbować swoich sił z autorską marką. Produkcja została bardzo dobrze przyjęta przez graczy i recenzentów, dzięki czemu w kolejnych latach gra doczekała się także konsolowych portów na PlayStation 4 i 5 oraz Xbox One i Series X|S.
Planet Coaster ma wszystkie najważniejsze elementy tego typu produkcji. Nie tylko nie zabrakło tutaj możliwości samodzielnego projektowania układów torów dla kolejek górskich oraz przygotowywania innych atrakcji, ale także konieczne jest przygotowywanie odpowiedniej infrastruktury pod postacią toalet, restauracji, bankomatów czy innych potrzebnych obiektów. Twórcy nie zapomnieli również o aspektach ekonomicznych, ponieważ głównym celem zabawy jest zarabianie jak największych pieniędzy. A żeby to zrobić, trzeba ustalić odpowiednie ceny za usługi, zadbać o zadowolony personel itp.

Seria RollerCoaster Tycoon

RollerCoaster Tycoon to – obok Theme Park – prawdziwa legenda wśród gier o budowaniu wesołego miasteczka. Marka została zapoczątkowana w 1999 roku przez zespół MicroProse, ale w przyszłości trafiła m.in. w ręce studia Frontier Developments, które rozwijało ją aż do 2020 roku, kiedy to na PC i Nintendo Switch wydano prosty remaster RollerCoaster Tycoon 3 z 2004 roku.
Seria doczekała się także wielu produkcji pobocznych, z czego część w dalszym ciągu została strategiami ekonomicznymi (jak np. RollerCoaster Tycoon Adventures), natomiast takie RollerCoaster Tycoon Joyride było tytułem przygotowanym z myślą o wirtualnej rzeczywistości i goglach PlayStation VR, z których można korzystać na PS4. Produkcja umożliwiała przygotowanie własnych torów kolejki górskiej – następnie mogliśmy je testować, a dzięki goglom czuliśmy się, jakbyśmy faktycznie siedzieli w wagoniku.

Jurassic World Evolution 2

W tym przypadku nie mamy bezpośrednio do czynienia z budową wesołego miasteczka, jednakże Jurassic World Evolution 2 ma wiele stycznych mechanik z Park Beyond, Planet Coaster czy serią RollerCoaster Tycoon. W grze również przejmujemy kontrolę nad zarządcą, którego zadaniem jest zaprojektowanie parku rozrywki, gdzie zamiast kolejek górski za atrakcję robią prehistoryczne dinozaury. Oprócz tego gracze muszą także przygotować szereg innych atrakcji dla klientów oraz obiektów, w których będą mogli zjeść lub zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. O jakości samej produkcji za bardzo nie ma co się rozpisywać – wystarczy zaznaczyć, że za projekt odpowiada ekipa Frontier Developments.

Let’s Build a ZOO

Na koniec zostawiłem jeszcze jeden bardzo ciekawy tytuł, w którym zajmujemy się rozbudową własnego ZOO. Produkcja wyróżnia się na tle pozostałych tytułów z tego zestawienia swoją skromną pixel-artową oprawą wizualną, która utrzymana została w przyjemnej dla oka, kreskówkowej stylistyce. Jeśli natomiast chodzi o założenia rozgrywki oraz sposób rozbudowy swojego parku, to nie różnią się one zbyt mocno od tego, co oferują wcześniej opisane gry. Ogromną zaletą Let’s Build a ZOO są niesamowicie niskie wymagania sprzętowe, więc produkcję bez problemu odpalicie nawet na laptopie ze zintegrowaną kartą graficzną. A jeśli wolicie konsole, to dzieło firmy Springloaded dostępne jest na wszystkich platformach do grania.
Zdjęcie: materiały prasowe Limbic Entertainment
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.