Data modyfikacji:

Gry bitewne: polecane planszówki

Jesteście już znudzeni tradycyjnymi grami planszowymi i chcielibyście spróbować czegoś nowego? Powinniście zainteresować się grami bitewnymi, które są o wiele bardziej angażujące i oferują znacznie więcej frajdy, niż klasyczne planszówki. Z tekstu dowiecie się, czym są gry bitewne oraz jakie tytuły warto kupić.
gry bitewne

Gry bitewne – co to?

Gry bitewne są odmianą tradycyjnych planszówek. Rozwijają ich ideę, stawiając przy tym na większą swobodę rozgrywki oraz mniejszą losowość poszczególnych działań. Zabawa zazwyczaj dzieli się na tury, w trakcie których jeden z graczy zarządza swoimi jednostkami.
W przeciwieństwie do klasycznych gier planszowych, rozgrywka nie ogranicza się do zamkniętej, tekturowej mapy. W grach bitewnych bardzo często za planszę robią własnoręcznie wykonane makiety lub duża przestrzeń, jak podłoga lub stół. Ruchy figurek nie są ograniczane wyznaczonymi polami, tylko gracze sami ustalają w jakim kierunku przesuną swoje „pionki”.

Przeczytaj także: Najlepsze gry planszowe na imprezę

Kupując grę bitewną, bardzo często otrzymujecie wyłącznie dostęp do bazy składającej się z poradnika, scenariuszy i kilku podstawowych figurek. Pozostałe jednostki trzeba zbierać oddzielnie, co jest doskonałą opcją dla kolekcjonerów. W wielu przypadkach figurki wymagają również własnoręcznego malowania.

Figurkowe gry bitewne – jakie warto kupić?

Warhammer 40,000

Jedna z popularniejszych i bardziej rozbudowanych gier bitewnych, która zadebiutowała w 1987 roku. Marka przyjęła się tak dobrze, że na przestrzeni lat powstały setki książek oraz gier wideo osadzonych w tym uniweresum. Największymi atutami Warhammer 40,000 są rozbudowane strony konfliktu (Imperium, Chaos, Orkowie, Eldarzy, itp.), mnóstwo rodzajów figurek do pomalowania oraz ciekawe tło fabularne.
Jeżeli chcecie na poważnie zacząć przygodę z bitewniakami, to dzieło Games Workshop czeka na was z otwartymi ramionami. W Polsce znajdziecie wielu miłośników tej gry, dlatego nie powinniście narzekać na brak osób do wspólnych potyczek.

Neuroshima Tactics

Polacy również dołożyli swoją cegiełkę do popularyzacji figurowych gier bitewnych. Tactics to dzieło rodzimych twórców, które jest oparte na popularnej grze fabularnej Neuroshima. Tytuł odbiega trochę od założeń Warhammera 40,000, ponieważ stawia na rozgrywkę kilkoma jednostkami, a nie potężnymi armiami złożonymi niekiedy nawet z kilkuset figurek. Gra nastawiona została na akcje i reakcje, dzięki czemu rozgrywka przez cały czas jest dynamiczna i wymaga od uczestników zabawy ciągłego skupienia.

Star Wars: X-Wing

Miłośnicy „Gwiezdnych Wojen” również mają swoją grę bitewną. W tym przypadku nie sterujemy jednak figurkami ludzi (lub innych ras), tylko najpopularniejszymi pojazdami latającymi z tego uniwersum. Dzięki prostym zasadom, gra jest przyjazna dla nowych użytkowników, natomiast profesjonaliści mogą brać udział w rozbudowanych scenariuszach.

Marvel: Crisis Protocol

Filmy Marvela bazujące na komiksach superbohaterskich są obecnie jednymi z bardziej pożądanych produkcji w Hollywood. Jeśli mimo to nadal czujecie niedosyt, to powinniście zainteresować się bitewniakiem Marvel: Crisis Protocol. Gra oferuje stosunkowo proste zasady, dlatego początkujący gracze nie powinni mieć problemów z jej opanowaniem. Rozgrywka stworzona została z myślą o dwóch osobach.

Władca Pierścieni: Strategiczna Gra Bitewna

Produkcja powstała w czasach popularności filmowej trylogii „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona. Za przygotowanie figurek odpowiada firma Games Workshop, która doskonale przełożyła uniwersum wykreowane przez J.R.R. Tolkiena do świata gier bitewnych. Tytuł bazuje na kinowej licencji, co pozwoliło twórcom na zachowanie wyglądu bohaterów oraz pozostałych jednostek.
Autor: Łukasz Morawski