Data publikacji:

Gran Turismo 7 na PS5. Premiera, trailer

Microsoft od kilku lat regularnie wspiera serię Forza Motorsport, zaś Sony zdecydowanie zaniedbało markę Gran Turismo, która niegdyś była najważniejszym reprezentantem gier wyścigowych. Czy wraz z nową generacją konsol zadebiutuje kolejna pełnoprawna odsłona serii? W tym tekście przyjrzymy się najważniejszym doniesieniom dotyczącym Gran Turismo 7.

gran turismo 7

Pokrętna droga do Gran Turismo 7

Szósta odsłona cyklu Gran Turismo zadebiutowała 6 grudnia 2013 roku na poprzedniej generacji konsol, czyli PlayStation 3. O oficjalnej kontynuacji mówiło się już w kuluarach od 2015 roku, lecz po jakimś czasie okazało się, że zespół Polyphony Digital nie pracował nad pełnoprawną „siódemką”, tylko sieciowym spin-offem zatytułowanym Gran Turismo Sport.

Choć gra sama w sobie jest naprawdę niezła, to fani serii poczuli się mocno zawiedzeni, ponieważ w dniu premiery w grze brakowało rozbudowanej kampanii znanej z poprzednich części, a sieciowe rozgrywki ograniczono do wyścigów patronowanych przez organizację FIA (Federation Internationale de l’Automobile).

Sprawdź również gry na konsolę PlayStation 5.

Gran Turismo 7 – premiera i platformy

Produkcja nie została do tej pory oficjalnie zapowiedziana, jednakże szef Polyphony Digital w jednym z wywiadów dla serwisu GT Planet stwierdził, że Sony myśli nad kontynuowaniem cyklu.

Kazunori Yamauchi poinformował, że kolejna odsłona będzie łączyła najważniejsze elementy starszych części serii z kompletnie nowymi rozwiązaniami. Niestety nie otrzymaliśmy nawet jednego trailera Gran Turismo 7, żeby zweryfikować jego słowa.

Jeśli wierzyć plotkom z końcówki 2019 roku, to prace nad siódmą częścią cyklu idą pełną parą. Niejaki PSErebus twierdził wtedy, że dotarł do informacji, jakoby premiera Gran Turismo 7 miałaby odbyć się 20 listopada 2020 roku. Skąd taki konkretny termin? Ponieważ według niego wtedy też miałaby zadebiutować konsola PlayStation 5, a nowe Gran Turismo byłoby jednym z tytułów startowych.

Oczywiście powyższe plotki mogą okazać się nieprawdziwe, lecz trzeba pamiętać, że niektóre doniesienia PSErebusa znalazły pokrycie w rzeczywistości. To właśnie on ujawnił jako pierwszy datę premiery drugiej odsłony The Last of Us.

Jednej rzeczy można być natomiast pewnym – Gran Turismo 7 będzie tytułem ekskluzywnym dla PlayStation 5 i istnieją zerowe szanse, że marka kiedykolwiek pojawi się na komputerach osobistych oraz platformach Microsoftu. Cykl zadebiutował na pierwszym PlayStation, a jego kolejne odsłony zawsze sygnowane były logiem sprzętów Sony.

Gran Turismo 7 – rozgrywka i kwestie techniczne

Kazunori Yamauchi twierdzi, że jest wielkim fanem gogli wirtualnej rzeczywistości i to właśnie ta technologia będzie napędzała moc obliczeniową nowej konsoli Sony. Można więc zakładać, że tryb VR będzie niezwykle istotnym elementem Gran Turismo 7. Nie powinno to być też zaskoczeniem, ponieważ już w GT Sport można było grać przy pomocy PlayStation VR.

Twórca serii na początku 2020 roku ponownie rozmawiał z redakcją GT Planet. Tym razem powiedział, że Polyphony Digital nie zależy tak bardzo na ogromnej rozdzielczości, jak na płynności rozgrywki. Ich najnowsza produkcja będzie uderzała więc w standardowe dla PlayStation 5 UltraHD (czyli 4K).

Twórcom zależy natomiast, żeby gra zapewniała płynność na poziomie stu dwudziestu, a nawet dwustu czterdziestu klatek na sekundę. Zdaniem Yamauchiego, to właśnie duża liczba FPS-ów pozytywnie wpłynie na doznania graczy.

Autor: Łukasz Morawski