Data publikacji:

Gord. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Gord to połączenie gry przygodowej, survivalowej i strategicznej w stylu city-buildera, którego akcja osadzona została w świecie fantasy inspirowana słowiańską kulturą i mitologią. Za stworzenie tytułu, który został zapowiedziany po raz pierwszy w połowie 2021 roku, odpowiada debiutujące warszawskie studio deweloperskie Covenant.dev. Przekonajmy się zatem, co szykują nam polscy twórcy, a także kiedy spodziewać się ich dzieła i na jakich platformach sprzętowych zadebiutuje.
gord
Zanim przejdziemy do samej gry, warto wspomnieć kilka słów o Covenant.dev. Zespół został założony oficjalnie w 2020 roku. Jego szefem jest Stanisław Just, który doświadczenie zdobył pracując wcześniej w innych znaczących polskich studiach, a więc CD Projekt RED, 11 bit studios oraz Reality Pump. Na swoim koncie ma także pozycje w dwóch organizacjach branżowych. Na stronie Covenant.dev możemy przeczytać, że jego mały zespół ceni sobie niezależność oraz dobrostan pracowników, który jest osiągany dzięki bardzo szczegółowemu planowaniu czasu pracy i kolejnych celów projektowych.

Gord – fabuła i świat

Choć akcja Gord rozgrywa się w średniowiecznym świecie fantasy, od wielu innych produkcji odróżniać będą go inspiracje twórców. Uniwersum Gord czerpie bowiem pełnymi garściami z wciąż mało znanej i rozpoznawanej na Zachodzie mitologii słowiańskiej. Wpływy te zauważymy w wielu elementach gry, począwszy od strojów i architektury, a skończywszy na wierzeniach oraz fantastycznych bestiach i bóstwach.
W trakcie zabawy wcielamy się w przywódcę Plemienia Wschodzącego Słońca. Grupa podróżuje w głąb „zakazanych ziem”, pełnych niebezpieczeństw, ale też nadziei na lepsze jutro. Autorzy przygotowali długą kampanię fabularną, która jest podzielona na postępujące po sobie scenariusze. Akcja każdego z nich rozgrywać będzie się na zupełnie nowych mapach, przedstawiających kolejne etapy podróży plemienia. Warto zaznaczyć, że rozgrywka w Gord nie będzie ograniczona wyłącznie do tych ręcznie przygotowanych planszy. Ekipa z Covenant.dev obiecuje też implementację możliwości rozgrywani partii na losowo generowanych mapach.
Historię świata poznamy również dzięki kronice, specjalnej księdze zbierającej najważniejsze informacje opisujące różne obiekty, tradycje, postacie, frakcje itd. Strony kroniki są ukryte na mapach kampanii, a znalezienie ich wszystkich będzie sporym wyzwaniem dla wszystkich ciekawskich obserwatorów.

Gord – rozgrywka

Kiedy mówimy o mechanice i przebiegu rozgrywki, nie zaszkodzi wspomnieć o tym, że sami twórcy przyznają, iż jednymi z największych inspiracji były dla nich pod tym względem gry Heroes of Might and Magic III, a także Frostpunk. Poza tym, były to też city-buildery i produkcje survivalowe, których fani w ostatnich latach nie mogą narzekać na brak interesujących pozycji.
Każdy scenariusz rzuca nasze plemię w środek zupełnie nieznanego im terytorium, na którym jego członkowie w szybkim czasie muszą znaleźć niezbędne zasoby, by z niewielki obóz przekształcić w osadę, a następnie w gród z prawdziwego zdarzenia. Gracze będą opracowywać, a następnie budować nowe konstrukcje, stawiając drewniane palisady, budynki mieszkalne oraz gospodarcze.
Nasza populacja znajduje się jednak w stałym niebezpieczeństwie. Zagrażają jej nie tylko nieprzyjazne plemiona, ale także czające się w gęstych lasach zwierzęta i monstra. Co więcej, trzeba liczyć się też z przeróżnymi bóstwami, które decydują o życiu i śmierci ludzi. Bogów można udobruchać jednak darami i modlitwami. W zamian za to otrzymamy dostęp do zaklęci i inkantacji o ofensywnej i defensywnej naturze. Niektóre pozwolą wydawać rozkazy dzikim stworom, a inne ukryją nasze ziemie przed wzrokiem wrogów.
Zaznaczmy, że współplemieńcy nie będą robotami gotowymi na spełnienie każdego rozkazu. Podczas gry musimy dbać o ich jak najlepsze zdrowie i dobrobyt, bez zapasów jedzenia będą głodować, obniżona odporność przyczyni się do rozprzestrzeniania chorób, natomiast stały stres powoli zacznie wpływać na ich psychikę. Jeżeli którykolwiek ze wskaźników stanu fizycznego lub psychicznego przekroczy krytyczny poziom, podwładny nas opuści lub nie będzie zdolny do wykonywania swoich obowiązków.
Elementem przygodowym w Gord są wyprawy, w trakcie których eksplorujemy swobodnie mapę, wypełniając jedno z wielu różnorodnych losowo generowanych zadań. Proszeni będziemy więc np. o ubicie potworów lub odkrycie konkretnego miejsca na planszach. Do pomocy naszej głównej postaci możemy zaprzęgnąć któregoś z poddanych.

Gord – premiera i platformy

Premiera Gord planowana jest na 2022 rok. Covenant.dev wciąż jednak nie sprecyzował kiedy dokładnie, najprawdopodobniej nastąpi ona w ostatnim kwartale, w październiku, listopadzie lub grudniu. Debiut Gord nastąpi wyłącznie na pecetach (Steam), choć nie jest wykluczone to, że w przyszłości trafi ona również na konsole. Tytuł ma posiadać polską wersję językową, podczas zabawy dialogi usłyszymy jednak jedynie w języku angielskim.
Zdjęcie: mat. prasowe