Data modyfikacji:

Tryb gry w Windows 10. Jak zoptymalizować system?

 Wielu graczy zastanawia się, jak jeszcze bardziej podnieść wydajność swojego komputera, aby dawał jak największą przyjemność z gry i jak najlepsze wyniki. Technologia stale się rozwija, a nie każdego stać przecież na wymianę sprzętu co roku. Tym bardziej że ceny „pecetów” i laptopów są od kilkunastu miesięcy mało przystępne. Z pomocą może przyjść tutaj jednak optymalizacja systemu, co w najnowszej odsłonie produktu Microsoftu jest bardzo proste do zrobienia. Pomoże w tym wbudowany w Windows 10 game mode.

laptop

Nic nie zastąpi mocnych podzespołów

Trzeba powiedzieć wprost, że w przypadku płynnego działania gier, nic nie zastąpi po prostu najnowszych technologicznie i wydajnych podzespołów. Większość graczy chciałoby mieć w swojej maszynie, chociażby najnowsze karty graficzne z rodziny RTX, czy Radeon RX.

Niestety, obecnie ich koszty wręcz zwalają z nóg. O ile pozostałe podzespoły, jak na przykład procesory, są w miarę przystępne cenowo, o tyle karty graficzne zupełnie nie. Ze względu na słabą dostępność, przez ostatnie kilkanaście miesięcy ich ceny zdecydowanie rosły. Obecnie trzeba płacić nawet kilkaset procent więcej za GPU, niż w momencie premiery.
Dużą część graczy nie stać na sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych, większość z nich chce zatem przeczekać trudny moment. W takim wypadku wszelkie optymalizacje są kluczowe, bo pozwalają wycisnąć z urządzenia maksimum potencjału, co może pozwolić na płynną rozgrywkę nawet na starszym sprzęcie. Tutaj z pomocą przyjść może kilka konkretnych działań.

Co zrobić, aby komputer radził sobie lepiej?

 
• Automatyczne aktualizacje. Czasami mogą one narobić sporo problemu. Jeśli włączą się przykładowo podczas rozgrywki online, mogą zadecydować o jej rozstrzygnięciu, bo nagle gra zaczyna „lagować”. Aby pozbyć się tego problemu, wystarczy wejść w menu „Aktualizacje i zabezpieczenia”, a następnie w zakładkę „Windows Update”. W opcjach zaawansowanych jest funkcja „Automatycznie pobieraj aktualizacje, nawet za pośrednictwem taryfowych połączeń danych”, którą należy wyłączyć. Automatyczne aktualizacje, które wywołują z reguły podobny efekt, może przeprowadzać także Steam. Aby je zdezaktywować, należy wejść w Steam -> Ustawienia -> Pobieranie i odznaczyć tam opcję „Zezwól na pobieranie podczas gry”.

• Sterowniki. Z pewnością należy pamiętać o aktualizacjach sterowników. Niektórzy zupełnie ten temat bagatelizują lub zwyczajnie o nim zapominają. Jest to duży błąd, gdyż wydajność gry może skoczyć nawet o kilkadziesiąt procent, dzięki odpowiednim sterownikom.

• Tryb wysokiej wydajności w laptopach. Domyślnym trybem ustawionym na wszystkich tego typu urządzeniach jest „Zrównoważony”. Oczywiście ma on na celu odpowiednie zużycie mocy, aby wydłużyć działanie sprzętu na jednym ładowaniu baterii. W przypadku gier lepiej przejść jednak w tryb wysokiej wydajności, szczególnie w przypadku starszych procesorów. Aby to zrobić, należy kliknąć ikonkę baterii, która znajduje się w pobliżu zegara, a następnie przejść do opcji zasilania i tam ustawić odpowiedni tryb.

W Windows 10 znajdziemy także specjalny tryb gry „game mode", który zoptymalizuje nasz sprzęt i wyżej wymienione zabiegi zrobi za nas. 

Jak działa tryb gry w Windows 10?

 Najprościej mówiąc, tryb gry w systemie Windows 10 ma za zadanie całą „moc” komputera skierować właśnie na daną grę. Kiedy używamy komputera na co dzień, odbywa się na nim mnóstwo procesów jednocześnie. Mimo że my sami nie uruchomimy żadnej procedury, to w tle zacząć się może na przykład usługa indeksowania plików czy jakaś automatyczna aktualizacja. Game mode w Windows 10 rozwiązuje ten problem. Po uaktywnieniu go, gdy uruchomimy grę, otrzymuje ona priorytet. Wszystkie zasoby komputera zostaną wówczas jej poświęcone, a zbędne w tym momencie usługi czy procesy zostaną ograniczone. 

Jak go włączyć?

Aby aktywować tryb gry w Windows 10, należy podczas rozgrywki wywołać specjalny pasek gry, czyli nakładkę w stylu tych, które oferuje Steam czy Origin. Tam w opcjach możemy włączyć game mode dla aktualnie uruchomionego tytułu.

Zanim jednak będzie to możliwe, musimy aktywować go w systemie. W tym celu należy wejść w menu Start i wybrać „Ustawienia”. Znajdziemy tam zakładkę „Granie”, w której należy zaznaczyć opcję: „Pokaż pasek gry, gdy gram w gry pełnoekranowe zweryfikowane przez firmę Microsoft”. Gdy uda się już to zrobić, trzeba następnie uruchomić grę i już w jej trakcie wcisnąć kombinację klawiszy Windows + G. Ukaże się wtedy na monitorze pasek gry od Windows 10, na którym znajdziemy między innymi ikonę koła zębatego, oznaczającą ustawienia. W tej zakładce będzie znajdować się opcja o nazwie: „Użyj trybu gry dla tej gry”.

Powyższy schemat dotyczy jednak tytułów zakupionych w Sklepie Windows w postaci uniwersalnych aplikacji (UWP). W pozostałych grach pasek gry można wywołać również poprzez kombinację klawiszy Windows + G, należy jednak najpierw uruchomić ją w trybie okienkowym lub pełnoekranowego okna. Aby to zrobić, należy w opcjach gry zmienić tryb wyświetlania z „Pełny ekran” na „Okno” lub „Okno bez ramek”.
Autor: Marcin Krawczyk