Data modyfikacji:

Najlepsze filmy i seriale Netfliksa na podstawie książek

Netflix regularnie dostarcza nam oryginalnych treści, których nie znajdziemy w kinach ani na innych platformach streamingowych. Jeżeli macie wykupiony abonament i szukacie do obejrzenia ciekawych filmów lub seriali na Netfliksie, które bazują na literaturze, to koniecznie zapoznajcie się z naszą listą.

Czytaj również: Ile kosztuje Netflix?
filmy na podstawie książek

Filmy i seriale na podstawie książek, które warto obejrzeć na Netfliksie

Do poniższego zestawienia dobierałem produkcje, które produkowane były przez Netflix, dlatego na liście może zabraknąć wielu wybitnych dzieł, jakie znajdziecie w bibliotece tego serwisu. Wszystkie z poniższych tytułów cieszyły się (lub nadal cieszą) dużą popularnością wśród widzów.
  1. Gambit królowej
  2. Altered Carbon
  3. Mindhunter
  4. Wiedźmin
  5. Trzynaście powodów
  6. Gra Geralda
  7. Irlandczyk
  8. Nie otwieraj oczu

Gambit królowej

W 2020 roku świat oszalał na punkcie szachów! Wszystko to zasługa popularnego serialu „Gambit królowej”, który opowiada o perypetiach młodej kobiety marzącej o zostaniu arcymistrzem szachowym. Produkcja trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka, pomimo dosyć nietypowej tematyki. Warto również zobaczyć serial dla świetnego występu Anyi Taylor-Joy oraz niewielkiej (acz znaczącej) roli Marcina Dorocińskiego. Serial bazuje na książce o tym samym tytule, autorstwa Waltera Tevisa.

Altered Carbon

W przypadku tej produkcji zostajemy przeniesieni do odległej przyszłości, w której ludzkości udało się oszukać śmierć. W świecie „Altered Carbon” ciało pełni wyłącznie rolę powłoki, pomiędzy którymi można przenosić świadomość człowieka. W dziele Laety Kalagridis znajdziecie dużo przemocy, seksu oraz cyberpunkowych motywów. Serial bazuje na powieści „Modyfikowany węgiel” Richarda Morgana.

Mindhunter

Jeżeli szukacie angażującej, mocnej historii kryminalnej, to serial „Mindhunter” z pewnością dostarczy wam wielu wrażeń. Akcja rozpoczyna się pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to dwóch agentów FBI zostało wyznaczonych do zamknięcia nierozwiązanych spraw. Żeby to zrobić, muszą nawiązać kontakt z osadzonymi w więzieniu seryjnymi mordercami, którzy mogą ich nakierować na odpowiedni tok myślenia. Serial został stworzony w oparciu o książkę „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców”, autorstwa Johna Douglasa i Marka Olshakera.

Wiedźmin

Polska literatura również stała się obiektem zainteresowań producentów Netfliksa. Firma postanowiła wziąć na warsztat serię „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego, opowiadającą o przygodach mutanta Geralta z Rivii, polującego za pieniądze na różne bestie. W efekcie otrzymaliśmy ciekawie zrealizowany serial fantasy, który nie unika trudnych tematów oraz dosadnego przedstawienia brutalności, jakiej nie brakuje również w oryginale.

Trzynaście powodów

Dzieło Briana Yorkeya to przytłaczająca opowieść o nastoletniej dziewczynie, która pod wpływem tragicznych wydarzeń postanowiła popełnić samobójstwa. Hannah Baker zostawiła jednak po sobie trzynaście kaset, na których przedstawia powody swojej decyzji. Świetne dzieło, z jakim nie tylko powinna zapoznać się młodzież w wieku szkolnym, ale także ich rodzice. Podstawą serialu była książka „13 powodów” Jaya Ashera.

Gra Geralda

Swojej netfliksowej adaptacji filmowej doczekał się również sam mistrz grozy, czyli niezastąpiony Stephen King. Tym razem na warsztat poszła powieść „Gra Geralda”, która nie jest horrorem, a bardziej thrillerem psychologicznym. Fabuła skupia się na kobiecie przywiązanej do łóżka podczas seksualnych uciech ze swoim mężem. Ten niestety dostał ataku serca, przez co kobieta została uwięziona w domku na odludziu.

Irlandczyk

„Irlandczyk” to wyjątkowy film Martina Scorsese, który otrzymał aż dziesięć nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film 2019 roku. Produkcja opowiada o życiu płatnego zabójcy, od czasów jego młodości aż do starości. „Irlandczyk” to długi (trwa 3 godziny 30 minut) film gangsterski, odnoszący się do najważniejszych tego typu dzieł. Produkcja powstała na podstawie książki Charlesa Brandta zatytułowanej „Słyszałem, że malujesz domy…”.

Nie otwieraj oczu

Może nie jest to najlepszy film Netfliksa, ale zdecydowanie nie można odmówić mu uroku. Na plus zasługuje pomysł wyjściowy – na świecie pojawiła się tajemnicza niszczycielska siła, która doprowadza ludzi do szaleństwa, kiedy ci na nią spojrzą. Film powstał na podstawie książki o tym samym tytule, za którą odpowiada Josh Malerman.
Autor: Łukasz Morawski