Data publikacji:

Premiera Farming Simulator 23. Najważniejsze informacje o grze

Szwajcarskie studio GIANTS Software w dalszym ciągu rozwija swój symulator farmy, którego popularność zdaje się nie przemijać. Jeżeli spędziliście dużo czasu w ubiegłorocznej odsłonie i zastanawiacie się, co do zaoferowania ma nowa część, to z tego tekstu dowiecie się wszystkich najważniejszych rzeczy o Farming Simulator 23.
farming-simulator-23

Platformy, na których zagramy w Farming Simulator 23

Jeżeli oczekiwaliście pełnoprawnej kontynuacji odsłony z 2022 roku, to niestety nie tym razem. Producent potrzebuje znacznie więcej czasu na opracowanie nowej części, dlatego naprzemiennie wydaje wersje dedykowane stacjonarnym platformom (komputery i konsole Sony/Microsoftu) i urządzeniom mobilnym. W tym roku padło na to drugie, co oznacza, że w Farming Simulator 23 zagramy wyłącznie na Nintendo Switch oraz smartfonach i tabletach z systemami operacyjnymi Android oraz iOS.

Data premiery Farming Simulator 23

Najnowsze dzieło studia GIANTS Software trafiło do sprzedaży 23 maja 2023 roku. W przypadku wersji na urządzeniach mobilnych, grę można kupić wyłącznie w cyfrowej dystrybucji. Jeśli natomiast planujecie zagrać na Nintendo Switch, to wtedy macie możliwość zamówienia fizycznego wydania gry – pudełko z Farming Simulator 23 znajdziecie m.in. na Ceneo.pl w cenie nieprzekraczającej 200 złotych. Gdybyście natomiast woleli „dużą” odsłonę serii, to jeszcze w tym roku Farming Simulator 22 otrzyma duże rozszerzenie.

Wersja językowa Farming Simulator 23

Produkcje szwajcarskiego dewelopera cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością, dlatego GIANTS Software ponownie zadbało o to, aby w grze dostępne były przynajmniej polskie napisy, co z pewnością pomoże w lepszym zrozumieniu specjalistycznego nazewnictwa maszyn rolnych. Dubbing z kolei dostępny jest m.in. w angielskiej wersji językowej.

Rozgrywka Farming Simulator 23

Tegoroczna odsłona Farming Simulator w swoich założeniach jest identyczna, co dotychczasowe gry z tej serii. W dalszym ciągu wcielamy się w farmera i naszym zadaniem jest prowadzenie gospodarstwa w taki sposób, aby mieć z tego jak najwięcej pieniędzy. W produkcji możemy wykonywać zlecenia przygotowane przez producenta, ale nic nie stoi także na przeszkodzie, aby bawić się w trybie otwartym, gdzie mamy całkowitą swobodę w kreowaniu swojej wymarzonej farmy.
Wersja mobilna czerpie garściami z ubiegłorocznego wydania, dostępnego na stacjonarnych platformach. Mimo wszystko, studio GIANT Software zdecydowało się na zaimplementowanie kilku nowych elementów. W Farming Simulator 23 otrzymaliśmy możliwość tworzenia łańcuchów produkcyjnych, które znacząco usprawniają kontrolowanie bardzo rozbudowanego gospodarstwa.
Ponadto podczas pracy w polu możemy korzystać z dwóch nowych mechanik rozgrywki, jak odchwaszczanie i orka, natomiast część z dotychczasowych czynności została zmodyfikowana – od teraz ładowanie kłód i palet może odbywać się automatycznie. Deweloper znacząco udoskonalił sztuczną inteligencję naszych współpracowników, którym możemy zlecić wykonywanie podstawowych czynności, żeby skupić się na innych zadaniach.
Gra posiada także poprawiony samouczek, wyjaśniający dokładnie wszystkie najważniejsze mechaniki rozgrywki. Ponadto Farming Simulator 23 nawet w wersji na Nintendo Switch oferuje wsparcie dla dotykowego ekranu, z pomocą którego jesteśmy w stanie oddalać kamerę do widoku z lotu ptaka lub korzystać z innych przydatnych funkcji.

Mapy w Farming Simulator 23 – gdzie zbudujemy swoją farmę?

Z racji tego, że wersja mobilna Farming Simulator 23 jest trochę okrojona względem ubiegłorocznej odsłony, w grze otrzymaliśmy dostęp wyłącznie do dwóch map. Na szczęście lokacje są mocno zróżnicowane, chociażby z tego względu, że rozmieszczono je na różnych kontynentach, co przekłada się na rodzaj upraw i sposób pracy na farmie. Gracze otrzymali amerykańską mapę Amberstone oraz europejskie tereny w miejscowości Neubrunn. Warto zaznaczyć także, że mapy są nieco mniejsze niż w wydaniu Farming Simulator na stacjonarnych platformach.

Jakie pojazdy są dostępne w Farming Simulator 23?

Twórcy chwalą się, że w mobilnym wydaniu Farming Simulator dostępne jest ponad sto autentycznych pojazdów oraz narzędzi od cenionych producentów. Gracze mogą zasiąść za kierownicą takich maszyn jak: duże, średnie i małe ciągniki, samochody osobowe, ciężarówki lub pojazdy używane w leśnictwie.
Nie zabrakło też oczywiście miejsca dla różnych rodzajów kombajnów dostosowanych do konkretnych upraw. Oprócz tego pojawiło się wiele dodatkowych sprzętów, które można podłączać do innych maszyn, jak np. zgrabiarki, siewniki, przetrząsacze, kultywatory, rozrzutniki obornika, wozy przeładunkowe, przyczepy i wiele więcej.

Z jakimi producentami nawiązali współpracę twórcy Farming Simulator 23?

Studio GIANT Software po raz kolejny zadbało o to, aby gracze mogli wybierać sprzęty i maszyny spośród jak największej liczby producentów. W grze znalazło się miejsce m.in. na takie marki jak CLAAS, Case IH, Lizard, Zetor, New Holland, JCB, Krone, Bergmann, Agrisem, Ropa, Kingston, Nordsten i wiele więcej.

Rodzaje upraw w Farming Simulator 23

Producent przygotował aż piętnaście rodzajów upraw, które wymagają od graczy posiadania konkretnych rodzajów maszyn oraz odpowiedniego podejścia do rozgrywki. Oczywiście od nas zależy, w jaki sposób będziemy chcieli zarabiać pieniądze i w jakim kierunku rozwinie się nasza farma. W Farming Simulator 23 możemy uprawiać następujące rośliny: jęczmień, rzepaki, bawełnę, winogrona, trawę, kukurydzę, owies, rzodkiew oleistą, oliwki, ziemniaki, sorgo, soję, buraki cukrowe, słoneczniki oraz pszenicę.

Jakie są rodzaje zwierząt hodowlanych w Farming Simulator 23?

Podobnie jak w poprzednich odsłonach Farming Simulator, również w wersji mobilnej nie będziemy musieli ograniczać się wyłącznie do ciężkiej pracy na roli. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy dużą część funduszy przeznaczyli na hodowlę zwierząt, które następnie można sprzedać do rzeźni lub pozyskiwać z nich surowce na sprzedaż, takie jak jajka, wełna, mleko itp. Produkcja umożliwia trzymanie w swoim gospodarstwie następujących rodzajów zwierząt: konie, krowy, świnie, owce oraz kury.

Mody do Farming Simulator 23

Modyfikacje tworzone przez graczy stanowią niezwykle istotny element rozgrywki w grach z serii Farming Simulator 23. Niestety mody zazwyczaj dostępne są wyłącznie w produkcjach dostępnych na komputerach osobistych, ponieważ na pecetach o wiele łatwiej jest wprowadzać zmiany w plikach. Farming Simulator 23 dostępny jest wyłącznie na Nintendo Switch i urządzeniach mobilnych, dlatego twórcy niestety nie zdecydowali się na zaimplementowanie narzędzi dla modderów. Jeśli zależy wam na tworzeniu własnej zawartości lub sprawdzaniu tego, co zrobili inni gracze, to musicie wybrać edycję z 2022 roku.

Dalszy rozwój Farming Simulator 23 – co planują twórcy?

Producent zapowiedział, że nie porzuci swojego dzieła zaraz po jego premierze. Farming Simulator 23 będzie przez długi czas rozwijane o dodatkową zawartości, która ma wprowadzić m.in. kolejne maszyny od popularnych producentów sprzętu rolniczego. GIANTS Software zaznacza jednak, że część aktualizacji zawartości będzie dostępna za darmo, lecz za niektóre dodatki trzeba będzie uiścić dodatkową opłatę.
Zdjęcie: Materiały prasowe GIANT Software
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.