Data publikacji:

Fantastyczne przygody w sam raz na majówkę

Nie siedzimy, zwiedzamy!

Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, dlatego zamiast wygrzewać się na słońcu i smażyć przepysznie niezdrowe kiełbaski, jesteśmy zmuszeni to przyjęcia trybu domownika. Żeby jednak wolny czas od szkoły lub pracy nie był zmarnowany, zawsze możemy przeznaczyć trochę majowego weekendu na nasza ulubioną rozrywkę, czyli gry wideo. W związku z tym przygotowałem dla Was zestawienie tytułów, które zabiorą Was w fantastyczne podróże, pełne dziwnych zjawisk, melancholii i pięknych krajobrazów. Tak, abyście zrelaksowali się przed kolejnym tygodniem pełnym harówki.

YOOKA-LAYLEE

Klasycznych platformówek 3D swego czasu powstawało naprawdę wiele, ale zdecydowałem się na wybór Yooka-Laylee ze względu na to, że jest to tytuł najświeższy, dlatego nie będzie problemów z kupnem własnego egzemplarza. Historię dwójki przyjaciół - sprytnego Kameleona i zarozumiałej Nietoperzycy - opisałem szerzej w recenzji, do której przeczytania serdecznie Was zapraszam. Gra wykorzystuje najlepsze cechy gatunku, ale co najważniejsze dla tego zestawienia - zabiera nas w bajeczną przygodę po różnorodnych lokacjach, począwszy od klimatów starożytnych, poprzez kasyno, a na lodowej krainie kończąc. Dodatkowo, produkcji dodaje uroku dwójka cudownych głównych bohaterów, nie tylko potrafiących walczyć o swoje, ale również powiedzieć od czasu do czasu coś zabawnego.

Dodatkowe informacje

Producent: Playtonic Games

Platforma: PC, PS4, XONE, Switch

Polska data premiery: 11 kwietnia 2017

JOURNEY

Pierwszym tytułem, który przyszedł mi do głowy w kontekście podróżowania, było oczywiście Journey od studia thathgamecompany, wydane wyłącznie na konsolach PlayStation 3 i PlayStation 4. Dzieło amerykańskiego producenta to magiczna opowieść o tajemniczym wędrowcu przemierzającym opustoszałe tereny, gdzie niegdyś prawdopodobnie egzystowała zapomniana już cywilizacja. Produkcja bywa niezwykle oszczędna w środkach, dlatego nie znajdziecie tu ani głosu narratora, ani dialogów pomiędzy postaciami, ani nawet jakichkolwiek opisów. W Journey jesteście tylko Wy i jeden cel - dotarcie do wielkiej góry ukazanej na początku gry.

Dodatkowe informacje

Producent: thatgamecompany

Platforma: PS3, PS4

Polska data premiery: 14 marca 2012

BOUND

W sierpniu ubiegłego roku na enigmatyczną wyprawę zabrało nas też polskie Plastic Studios, wypuszczające na świat Bound, ekskluzywny tytuł na PlayStation 4. Ta eksperymentalna produkcja opowiada o losach pewnej baletnicy, która za sprawą swoich tanecznych i akrobatycznych umiejętności musi odnaleźć właściwą drogę w dziwacznym świecie składającym się z samych brył i polygonów. Gra bazuje w dużej mierze na zagadkach logiczny, natomiast fabuła pozostaje do własnej interpretacji graczy. Osoby posiadające gogle wirtualnej rzeczywistości mogą jeszcze bardziej wsiąknąć w ten cudowny klimat, gdyż Bound wspiera PlayStation VR. Właściwie, jest to najlepszy sposób, żeby w pełni poczuć atmosferę panującą w grze.

Dodatkowe informacje

Producent: Plastic Studios

Platforma: PS4

Data premiery: 16 sierpnia 2016

THE LAST GUARDIAN

Przytoczony wcześniej Yooka-Laylee opowiadał o dwójce przyjaciół wyruszających w niesamowitą podróż. W przypadku The Last Guardian przyjaźń rozwija się dopiero wraz z biegiem gry, a jej głównymi zainteresowanymi są mały chłopiec, poszukujący drogi do domu oraz potężna istota Trico, będąca połączeniem szczeniaka z orłem. Opowieść o dwójce kompanów bywa zarówno fascynująca, jak i przerażająca, dlatego w tym przypadku nie liczcie wyłącznie na szczęśliwe skakania po platformach. Fumito Ueda po raz kolejny udowodnił, że potrafi tworzyć mądre gry, które jednocześnie potrafią bawić się rozgrywką. Więcej o The Last Guardian przeczytacie w mojej recenzji.

Dodatkowe informacje

Producent: Sony Interactive Entertainment

Platforma: PS4

Polska data premiery: 7 grudnia 2016

ABZU

Dzieło niezależnego studia Giant Squids to następna gra eksploracyjna, tyle, że tym razem dla odmiany nie zwiedzamy suchego lądu, ale głębiny oceanu. W produkcji wcielamy się w bliżej nieokreślonego płetwonurka, a sama gra - podobnie jak Journey - nie posiada jasno określonej fabuły oraz jakichkolwiek dialogów czy narracji. W Abzu nie tylko odnajdujemy podwodne freski sugerujące istnienie dawnej cywilizacji, ale także sympatyzujemy ze wszystkimi gatunkami zwierząt, które staną na naszej drodze (a raczej do nas podpłyną). Dużym argumentem na korzyść gry jest jej cudowna oprawa wizualna, bawiąca się kolorami i oświetleniem.

Dodatkowe informacje

Producent: Giant Squids

Platforma: PC, PS4, XONE

Data premiery: 2 sierpnia 2016

BROTHERS: A TALE OF TWO SONS

Opowieść o dwóch braciach to produkcja wyjątkowa pod wieloma względami. Już samo sterowanie (bohaterami kierujemy za pomocą obu analogów) od razu mówi nam, że będziemy mieli do czynienia z nietuzinkowym tytułem. Fabuła historii może nie jest zbytnio optymistyczna, ale cel podróży daje nadzieje na szczęśliwy finał. Otóż, tytułowi bracia próbują za wszelką cenę zdobyć "wodę życia", żeby móc uratować przed śmiercią swojego mocno schorowanego ojca. Żeby tego dokonać, muszą przedrzeć się przez niebezpieczne miejscówki, pełne dziwnych osobowości i zagadek środowiskowych. Historia A Tale of Two Sons nie należy do zbytnio długich, ale za to pod względem jakości nie można mieć jej niczego do zarzucenia.

Dodatkowe informacje

Producent: Starbreeze

Platforma: PC, PS3, X360, PS4, XONE, Android, iOS

Data premiery: 7 sierpnia 2013

Autor: Łukasz Morawski