Data modyfikacji:

Ekran ma znaczenie. Recenzja Navitel MS700

Nawigacje z wyświetlaczem większym, niż 5 cali nie są niestety standardem. A szkoda!

Wakacje coraz bliżej i część z Was wybierze się samochodem poza granice naszego kraju. I idę przy tym o zakład, że raczej żaden z nas nie będzie wówczas korzystał z tradycyjnej, papierowej mapy. Co więcej, mobilny internet, zwłaszcza za granicą, lubi płatać figle, stąd warto rozważyć zakup nawigacji działającej offline. Sprawdzamy, jak w boju sprawuje się Navitel MS700.

Co znajdziemy w pudełku z urządzeniem?

Standardem dla Navitela jest umieszczenie w zestawie, poza samą nawigacją, zestawu akcesoriów, dzięki którym od razu jesteśmy gotowi do drogi. Oprócz samego urządzenia, znajdziemy w pudełku także uchwyt samochodowy z przyssawką do przedniej szyby, ładowarkę samochodową, pokrowiec na nawigację, a także kabel USB (dzięki niemu możemy chociażby podłączyć nawigację do laptopa). Przed samą podróżą otrzymujemy więc nie tylko samą nawigację, ale i kompletny zestaw startowy.

Wyświetlacz robi robotę!

Tym co wyróżnia urządzenie Navitel MS700 na tle innych tego typu urządzeń to bez wątpienia rozmiar wyświetlacza. Przekątna ekranu w urządzeniu wynosi bowiem, aż 7 cali, co jest miłą odmianą, gdyż większość podobnych urządzeń odznacza się 5-calowym wyświetlaczem. Na minus zaliczyłbym tutaj jednak rozdzielczość wyświetlacza, która wynosi 480x272 piksele (proporcje 16:9). W ekranie o tym rozmiarze aż prosi się o zastosowanie rozdzielczości minimum 720p. Nie jest to jednak wada, która skutecznie utrudniałaby korzystanie z urządzenia. Wyświetlana na urządzeniu mapa jest bardzo czytelna, a rozmiar wyświetlacza tylko zwiększa komfort z korzystania z nawigacji podczas podróży.

Baza map

Nawigacja Navitel MS700 może się pochwalić wyjątkowo bogatą bazą map. Znajdziemy w niej mapy aż 43 krajów europejskich, w tym między innymi Polski, Niemiec, Francji, Czech czy Wielkiej Brytanii. Dodatkowo znajdziemy także mapy Białorusi, Ukrainy czy Rosji. Wszystkie są dostępne w pamięci urządzenia i działają całkowicie w trybie offline. Warto tu zaznaczyć, że producent zapewnia bezterminową aktualizację wszytkich map. Przed dłuższą podróżą wystarczy, że podłączymy się urządzeniem do znajdującej się w naszym pobliżu sieci WiFi i dokonamy stosownej aktualizacji. Podczas podróży nawigacja działa w pełni offline i korzysta z zainstalowanych w pamięci urządzenia map. Podczas nawigowania możemy korzystać z mapy wyświetlanej w trybie 2D lub 3D, w zależności od preferencji.

Warto tu zaznaczyć, że urządzenie działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows CE 6.0 i posiada 8GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia pojemności za pomocą kart microSD/SDHC (maksymalnie do 32GB). Po wykonaniu aktualizacji systemu (pod podłączeniu do sieci), zyskujemy dodatkowo dostęp to transmitera FM oraz odtwarzacza audio. Szkoda, że te funkcje nie są dostępne od razu po uruchomieniu urządzenia, jednak jest to nadal miły dodatek.

Jakość wykonania

Obudowa urządzenia Navitel MS700 została wykonana z przyjemnego w dotyku matowego plastiku. Urządzenie bardzo dobrze leży w dłoni, a na obudowie nie zostają ślady po palcach. Nawigacja odznacza się także miłym dla oka minimalistycznym wzornictwem. Nie ma tutaj miejsca na zbędne elementy. Warto także dodać, że ze względu na rozmiar wyświetlacza, możemy komfortowo korzystać z nawigacji zarówno w poziomie, jak i w pionie. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Podsumowanie

Navitel MS700 z pewnością znajdzie swoich oddanych zwolenników za sprawą dużego, 7-calowego wyświetlacza oraz możliwości korzystania z nawigacji w poziomie, jak i w pionie, co stanowi jego największą zaletę. To wyjątkowo miła alternatywa wśród większości dostepnych na rynku mniejszych nawigacji. Ponadto mapy dostępne w trybie offline zapewniają komfortową podróż także poza granicami naszego kraju. Nie jest tak wszechstronny, jak testowany przez nas niedawno Navitel RE900, ale bardzo dobrze sprawdzi się jako towarzysz długich podróży.