Data publikacji:

Jak edytować PDF? Edycja PDF

Pliki PDF to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala nam na przesyłanie dokumentów zawierających w swojej treści nie tylko tekst, ale również grafikę. W odróżnieniu od innych plików dają nam możliwość otworzenia ich za pomocą każdego praktycznie urządzenia – komputera, tabletu czy smartfona. Większość z nich ma jednak zainstalowane jedynie rozwiązania pozwalające na odczyt pliku. Problem pojawia się, gdy niezbędna jest edycja PDF. Jak sobie z nim poradzić? Okazuje się, że istnieją proste, sprawdzone i darmowe rozwiązania.
Jak edytować PDF
Zacznijmy jednak od przypomnienia, czym właściwie jest PDF. Jest to format pliku, który został opracowany przez markę Adobe w 1991 roku. Jak wspominaliśmy, pozwala na wyświetlanie dokumentów na różnych urządzeniach, niezależnie od tego, jakim systemem operacyjnym dysponują.
Co ważne, w pliku PDF znajdować może się nie tylko tekst, ale również zdjęcia, grafiki, wykresy czy aktywne linki, a nawet elementy audio czy wideo. Z tego właśnie powodu format ten wykorzystywany jest w biznesie i szkolnictwie. Aby otworzyć plik PDF, potrzebujemy jedynie darmowego programu Acrobat Reader lub… przeglądarki internetowej. Niestety, za pomocą tych narzędzi edycja plików PDF nie jest możliwa. Co więc możemy zrobić?

Jak edytować PDF w Wordzie?

Pierwszym programem, z którego możemy skorzystać, jest narzędzie pakietu MS Office czyli Word. Ten edytor tekstowy cieszy się dużą popularnością i większość z nas posiada go na swoich komputerach. Osoby, które chciałby z niego korzystać, bez trudu znajdą pakiety MS Office na stronie Ceneo.pl.
Aby edytować plik PDF za pośrednictwem Worda, po włączeniu programu musimy wybrać zakładkę Plik, a następnie opcję Otwórz. Plik PDF zostanie przekształcony w dokument tekstowy, który możemy dowolnie zmieniać. Pamiętać musimy jednak o tym, że formatowanie tekstu może ulec zmianie, a plik – stać się mniej czytelny. Informuje nas z resztą o tym sam program Word. Co ważne, zmieniony przez nas dokument zostanie zapisany w formie .doc lub .docx. Pierwotny plik PDF nie ulega edycji.

Edycja PDF online

Drugim bardzo popularnym rozwiązaniem jest edycja PDF online. W sieci działa obecnie wiele stron, które umożliwiają nam darmowe skorzystanie z takiego narzędzia. Wystarczy jedynie wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „edytor PDF online” i wejść w jeden z pierwszych wyników wyszukiwania. Narzędzia te mają zazwyczaj prostą budowę – okno do przesyłu pliku PDF. Po kliknięciu go wybieramy z pamięci urządzenia plik PDF, który chcemy edytować, a następnie wybieramy opcję Odtwórz. Plik otwiera się w postaci okna, w którym możemy formatować tekst lub zmieniać jego treść. Po zakończonej edycji wystarczy ponownie zapisać go na dysku lub w telefonie.

Inne programy do edycji PDF

Jeśli często edytujemy pliki PDF na komputerze, warto zastanowić się nad zainstalowaniem programu, który pozwoli nam nie tylko na dokonywanie prostych zmian w tekście, formatowaniu czy grafice, ale również umożliwi wykonywanie bardziej skomplikowanych działań, jak np. dodawanie treści multimedialnych. Istnieje wiele programów, które nam to umożliwiają. Podstawowym jest oczywiście rozwiązanie stworzone przez Adobe czyli Acrobat DC. Poza nim możliwość taką dają nam programy, takie jak:
  • PDF-XChange Editor,
  • Expert PDF Editor,
  • Icecream PDF Editor.
Część programów, które pozwalają na edycję PDF, jest darmowa. Inne bez trudu zakupisz, odwiedzając stronę Ceneo.pl.
Jak widzisz, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na edytowanie plików PDF. Co więcej, dostępne są one nie tylko w przypadku komputerów. Z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w sieci możesz bowiem z powodzeniem edytować plik PDF również na telefonie. 
Zdjęcie: seventyfourimages/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo