Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy dekoder nie reaguje na pilota?

Kiedy nasz dekoder nie reaguje na pilota, nie warto wpadać w gniew i przyjmować, że któreś z urządzeń uległo awarii. Radzimy, co zrobić w takiej sytuacji. Przyczyna może być prozaiczna, jak na przykład wyczerpane baterie.
dekoder nie reaguje na pilota

Zakłócenia sygnału podczerwieni

Większość pilotów wciąż komunikuje się z za pomocą prostej diody wysyłającej do odbiornika promienie podczerwieni. Jeżeli coś je fizycznie blokuje oba sprzęty nie widzą się nawzajem. Bardzo łatwo zasłonić przez przypadek odbiornik sygnału, zasłaniając go jakimś drobiazgiem ustawionym na szafce telewizyjnej. Oczyśćmy więc front dekodera i zadbajmy też o skierowanie pilota bezpośrednio w jego kierunku.
Uwaga! Istnieje prosta sztuczka, która pozwala nam przekonać się czy pilot na podczerwień wysyła sygnał do urządzenia. Choć ludzkie oko nie widzi promieni tego typu, są one rejestrowane przez większość kamer wideo, które „widzą” promieniowanie elektromagnetyczne (w tym świetlne) w nieco szerszym spektrum. Wystarczy więc tylko włączyć kamerę smartfona i skierować ją w stronę diody zainstalowanej z przodu pilota. Jeżeli po naciśnięciu któregoś przycisku wyraźnie mruga oznacza to, że sprzęt poprawnie komunikuje się z dekoderem.

Wyczerpane baterie

Najczęstszą przyczyną niedziałającego pilota do dekodera są wyczerpane baterie. Zazwyczaj moment, w którym odmawiają posłuszeństwa zaskoczy nas znienacka, przez co kompletnie o nich zapominamy, bowiem ich wymiana odbywa się normalnie po długim czasu. Jeżeli mamy wątpliwości, że to ich wina warto sprawdzić, czy pilot działa przy pomocy opisanej sztuczki z aparatem. Duża część pilotów wciąż korzysta z klasycznych baterii paluszków (AA lub AAA), zawsze warto mieć w zanadrzu ich zapas.

Niepoprawnie włożone baterie

To kolejna prozaiczna przyczyna wadliwie działającego pilota. Jeżeli my lub ktoś z domowników przekładał baterie mógł zrobić to w niewłaściwy sposób. Warto sprawdzić więc, czy tak się nie stało.

Błąd systemowy

Podobnie jak w innych urządzeniach elektronicznych istnieje prawdopodobieństwo, że prędzej czy później pilot lub dekoder odmówią chwilowo posłuszeństwa z powodu błędu. W pierwszej kolejności warto zająć się tym pierwszym. Większość modeli dostarczanych wraz z dekoderami posiada funkcję pozwalającą na ich kompletne zresetowanie. Zaznaczymy, że nie następuje ono po wyciągnięciu baterii.
Zazwyczaj, aby ją przeprowadzić trzeba przytrzymać równocześnie kilka przycisków. Niestety w tym względzie nie ma żadnej żelaznej zasady. Ze względu na różną budowę urządzeń, kombinacja będzie różna w zależności od modelu. Musimy więc sprawdzić ją w dokumentacji technicznej.
Jeżeli operacja nie pomoże możemy spróbować w podobny sposób zresetować do ustawień fabrycznych cały dekoder. Tu też po instrukcję odwołujemy się do dokumentacji dostarczonej przez producenta lub operatora telekomunikacyjnego.

Niepoprawne sparowanie urządzenia

W przypadku pilotów komunikujących się z dekoderami za pomocą technologii Bluetooth przyczyną problemów może być zerwanie komunikacji. W takim wypadku warto wykonać ponowne sparowanie obu urządzeń. Dotyczy to również pilotów uniwersalnych, które programujemy przy pomocy kodów.
Zdjęcie: Envato Elements