Data modyfikacji:

Counter-Strike 2. Kiedy premiera? Wszystko co wiemy

Pierwsza wersja kultowego Counter-Strike’a zadebiutowała w 1999 roku jako modyfikacja do gry Half-Life. Dzieło fanów szybko otrzymało wsparcie Valve Software i stało się oddzielną produkcją, która cieszyła się ogromną popularnością przez ponad dwadzieścia lat. Deweloper doszedł jednak do wniosku, że najwyższa pora oddać w ręce graczy oficjalną kontynuację, która również ma być nastawiona w dużej mierze na rozgrywki e-sportowe. Sprawdźcie, co na ten moment wiemy o Counter-Strike 2 i kiedy możemy spodziewać się premiery gry.
counter strike 2

Kiedy odbędzie się premiera Counter-Strike 2?

Firma Valve Software nie ujawniła jeszcze dokładnego terminu premiery Counter-Strike 2. Produkcja na pewno zadebiutuje jeszcze w tym roku – prawdopodobnie w sierpniu 2023 r., choć termin może ulec przesunięciu, jeżeli zajdzie taka konieczność.
Twórcy już teraz podzielili się wieloma informacjami odnośnie swojego najnowszego dzieła, lecz Valve Software twierdzi, że cały czas trzyma ukryte asy w rękawie. Wszystkie szczegóły dotyczące trybów gry, dostępnych map i zmian w rozgrywce zostaną ujawnione dopiero za jakiś czas, w okolicach premiery Counter-Strike 2.

Beta testy Counter-Strike 2 – kiedy?

Wielu szczęściarzy będzie miało okazję przetestować ten Counter-Strike 2 znacznie wcześniej. Producent już w dniu zapowiedzi (22 marca 2023 roku) wystartował z zamkniętymi beta testami, w których udział wezmą wyłącznie wybrani gracze.
Dokładny system rozdawania kluczy do bety nie jest znany, na Steamie można znaleźć wyłącznie informację, że: gracze są wybierani na podstawie szeregu czynników, które zespół rozwojowy Counter-Strike 2 uznaje za istotne, włączając w to między innymi ostatni czas rozgrywek na oficjalnych serwerach Valve, czynnik zaufania i stan konta Steam. Pozostaje więc regularne sprawdzanie skrzynki pocztowej z nadzieją na otrzymanie wiadomości od dewelopera.

Na jakich platformach zagramy w Counter-Strike 2?

Druga odsłona kultowej strzelanki dostępna będzie wyłącznie na komputerach osobistych i w najbliższej przyszłości sytuacja z pewnością nie ulegnie zmianie (jeśli w ogóle kiedykolwiek do tego dojdzie). Na dobrą sprawę nie mamy tutaj do czynienia z klasyczną kontynuacją, tylko ogromną aktualizacją do gry Counter-Strike: Globall Offensive, która zadebiutowała w 2012 roku, ale w kolejnych latach była cały czas rozwijana i udoskonalana. Tym razem modyfikacji będzie na tyle dużo, że twórcy zdecydowali się na zmianę nazwy gry, aby podkreślić jej rozwój.

Grafika w Counter-Strike 2 – jakie zmiany?

Jednym z powodów, dla których Valve Software planuje zmienić tytuł CS:GO na Counter-Strike 2 jest przejście na lepszy silnik graficzny. Source 2 nie tylko w znaczący sposób wpłynie na lepszą oprawę wizualną, ale pomoże także w przygotowaniu jak najbardziej realistycznej fizyki świata gry. Producent zapowiedział wprowadzenie usprawnień graficznych do wszystkich map dostępnych w CS:GO, co ma sprawić, że będą bardziej przejrzyste oraz jaśniejsze.
Lokacje zostały zmodyfikowane za pomocą narzędzi i funkcji renderowania Source 2. Silnik wykorzystano również do stworzenie realistycznie prezentujących się materiałów, z jakich wykonane są elementy otoczenia, a także przygotowania o wiele lepszych refleksów świetlnych i pracy oświetlenia. Producent zaktualizował ponadto zachowanie oraz wygląd wszystkich efektów wizualnych.
W Counter-Strike 2 krew ma rozbryzgiwać się w różnych kierunkach, pozostając przez jakiś czas na ziemi lub ścianach. Po rzuceniu Koktajlu Mołotowa ogień będzie się rozprzestrzeniał za każdym razem inaczej, w zależności od ukształtowania terenu. Ta sama mechanika ma zadziałać w przypadku wybuchu bomby. W zabawie ma także pomóc zupełnie nowy interfejs, który w założeniu jest bardziej intuicyjny i przejrzysty.
Valve Software zdecydowanie najbardziej chwali się nowym systemem dynamicznego dymu, który na materiałach promocyjnych faktycznie robi ogromne wrażenie. Każdy granat dymny po detonacji ma tworzyć dynamiczne obiekty wolumetryczne, które w pełni dostosowują się do sytuacji na polu bitwy. Wystarczy strzelić w wielki kłąb dymu, żeby „przeszyć” go na wylot pociskiem, odsłaniając sobie tym samym widok. Cząsteczki dymu mają również w czasie rzeczywistym reagować na oświetlenie.

Mapy w Counter-Strike 2

Jak już wcześniej pisałem, w drugiej odsłonie Counter-Strike’a udostępnione zostaną nowe wersje graficzne wszystkich map z CS:GO. Na ten moment twórcy nie ujawnili, żadnych informacji odnośnie dodatkowych lokacji, choć takowe z pewnością pojawią się w przyszłości. Krążą nawet plotki o lokacjach osadzonych na terenie Poznania i Wrocławia, ale na razie nie należy przywiązywać do tego zbyt dużej uwagi.
W przyszłości będzie można także tworzyć własne wersje map oraz ulepszać te dostępne w Counter-Strike 2 za sprawą narzędzi i funkcji renderowania silnika Source 2, które zostaną za darmo udostępnione społeczności graczy.
Pełna lista potwierdzonych map w CS2 prezentuje się następująco:
  • Dust II
  • Mirage
  • Train
  • Nuke
  • Overpass
  • Inferno
  • Ancient (dawniej Aztec)
  • Cobblestone
  • Tuscan
  • Italy
  • Baggage
  • Jeśli uda wam się uzyskać dostęp do zamkniętych beta testów Counter-Strike 2, to będziecie mogli przetestować grę na kultowej mapie Dust II w dwóch trybach rozgrywki: Deathmatch oraz Turniejowy (nierankingowy).

    Co z przedmiotami odblokowanymi w CS:GO?

    Jeżeli w ciągu ostatnich lat graliście w Counter-Strike: Global Offensive i w tym czasie weszliście w posiadanie licznych przedmiotów oraz skórek do ulubionych broni, to możecie spać spokojnie. Valve Software oficjalnie potwierdziło, że konta użytkowników zostaną w pełni dostosowane do Counter-Strike 2, dzięki czemu nie stracicie swojego wyposażenia.
    Co więcej, twórcy obiecują, że wszystkie skórki będą prezentowały się o wiele lepiej, niż w poprzedniej wersji Counter-Strike’a, co jest oczywiście zasługą lepszego oświetlenia i dokładniejszego oddania charakterystyki różnych materiałów, z jakich wykonane są bronie. Deweloper zaznacza także, że w sequelu nie tylko będą dostępne wszystkie bronie z CS:GO, ale na dodatek otrzymają ulepszone modele w wyższej rozdzielczości, co przy okazji wpłynie również na poziom wykonania wielu skinów.

    Czy gra Counter-Strike 2 będzie posiadał polską wersję językową?

    Na ten moment nie otrzymaliśmy informacji odnośnie polskiej wersji drugiej części Counter-Strike. Aczkolwiek raczej możemy być o to spokojni  – w końcu Counter-Strike: Global Offensive posiadało polskie napisy.

    Jakie będą wymagania sprzętowe Counter-Strike 2 na PC?

    Na chwilę obecną nie wiemy jeszcze, jakie będą oficjalne wymagania sprzętowe gry. Na pewno mogą być wyższe, niż w przypadku poprzedniej wersji Counter-Strike’a ze względu na przejście na nowy silnik graficzny. Valve od zawsze zwracało jednak uwagę na to, żeby jak najwięcej graczy mogło bezproblemowo bawić się przy ich dziełach, więc raczej nie musimy obawiać się o zbyt wygórowane wymagania.
    Źródło grafiki: Materiały prasowe Valve Software
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.