Data modyfikacji:

Co to jest spam? Jak go zablokować?

Nowoczesne technologie i dostęp do internetu znacząco ułatwiają nam codzienność i sprawiają, że komunikacja z innymi osobami, urzędami czy firmami staje się znacznie łatwiejsza. Niestety, nie wszystkie informacje, które otrzymujemy, są przez nas oczekiwane. Powszechnym zjawiskiem jest bowiem spam, który może być nie tylko uciążliwy, ale również groźny. Nie wiesz, czym jest? Doskonale więc trafiłeś. Sprawdźmy, co to jest spam oraz jak skutecznie się przed nim bronić.
Co to jest spam?

Co to znaczy spam?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest spam i jakie może mieć formy. Mówiąc najogólniej, spam to niechciane wiadomości, które są do nas wysyłane często masowo. Pochodzenie tej nazwy jest dość niecodzienne. Przyjęła się ona w nazewnictwie używanym w odniesieniu do internetu, jednak początkowo SPAM był… niskiej jakości mielonką wieprzową, która była sprzedawana pod nazwą Shoulder Pork and Ham. Obecnie coraz częściej skrótowiec ten rozwija się jako Stupid Pointless Annoying Messages, czyli bezsensowne i denerwujące wiadomości, co świetnie oddaje definicję tego pojęcia. 

Jaką formę może mieć spam?

W dzisiejszych czasach spam może przybierać różne formy. Najczęściej są to wiadomości, które trafiają na naszą skrzynkę e-mail. Są to przede wszystkim różnego rodzaju treści reklamowe, które wysyłane są masowo nawet do setek tysięcy adresów bez żadnej weryfikacji czy dopasowania reklamy do danej grupy osób. To jednak nie wszystko. Spamem mogą być również różnego rodzaju wiadomości podszywające się pod firmy, instytucje czy osoby prywatne.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że różnorodne formy komunikacji sprawiają, że spam trafia nie tylko na nasze adresy e-mail. Coraz częściej niechciane komunikaty wysyłane są również za pomocą SMS-ów, komunikatorów czy mediów społecznościowych. Zdarzają się również przypadki niechcianych i podejrzanych połączeń telefonicznych. 

Dlaczego warto bronić się przed spamem?

Wiemy już, co to jest spam i dlaczego jest tak uciążliwy. Wiele osób uważa go jednak za niegroźną uciążliwość, która jest nieodłączną częścią internetowego życia. Tymczasem to nie do końca prawda. Musimy mieć bowiem świadomość, że spam może być również niebezpieczny. W niechcianych wiadomościach często znajdują się linki i odnośniki, które mogą prowadzić do stron, z których na nasz komputer zostanie pobrany wirus. Stwarza to realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
Wirusy nie tylko mogą spowalniać pracę naszego komputera czy uszkadzać efekty naszej pracy w różnych programach, ale również wykraść nasze informacje, w tym tak ważne jak hasła dostępu do kont bankowych. Co więcej, w spamie mogą zdarzyć się próby oszustwa, np. fałszywe wiadomości od banku, dostawcy usług czy firmy kurierskiej. Są to np. wezwania do zapłaty lub informacje o konieczności dokonania niewielkiej dopłaty za usługę. Klikając w odnośnik, przenosimy się na fałszywą stronę banku, przez co hakerzy otrzymują nasze dane dostępowe i są w stanie wyczyścić nasze konto bankowe do zera. 

Jak bronić się przed spamem?

Wiedząc, co to jest spam, warto wiedzieć również, w jaki sposób skutecznie się przed nim bronić. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to trudne. Wiele poczt e-mail posiada własne zabezpieczenia antyspamowe, które sprawiają, że niechciane wiadomości są przenoszone do specjalnego folderu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że otworzymy je przez przypadek. Mimo to warto zachować czujność i nie otwierać wszystkich podejrzanych wiadomości: wysyłanych przez dziwne adresy email, z tytułem rozpoczynającym się od „RE:” czy informującym o wielkiej wygranej. Dodatkowo na swoim urządzeniu zainstalujmy dobry program antywirusowy. Szeroką ofertę takiego oprogramowania znajdziesz na stronie Ceneo.pl.
Zdjęcie: seventyfourimages/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo