Data publikacji:

Co to jest Android TV? Jak z niego korzystać?

Na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór telewizorów Smart TV, które stały się standardem w większości polskich domów. Rozpoczęto więc ich stopniowo ulepszanie, przykładowo wykorzystując Android TV oraz Google TV. Służą one zwiększaniu ilości dostępnych w telewizorach funkcji. Są to specjalne oprogramowania, które nieco rozszerzają możliwość zastosowań, w jakich możemy wykorzystać odbiornik telewizyjny. Dzięki temu użytkownicy są z nich bardziej zadowoleni i mogą dopasować ich działanie do siebie. Dowiedz się, co to jest Android TV.
android tv

Android TV – co to?

Co to Android TV? System Android TV rozszerza możliwości oferowane przez telewizory nazywane również Smart TV. Dzięki temu w telewizorze dysponujemy tym samym oprogramowaniem, co w smartfonach. Umożliwia to między innymi pobieranie aplikacji z Google Play, granie w gry, planowanie swoich zajęć czy słuchanie wybranej muzyki na telewizorze. Urządzenia wyposażone w ten system mają wygodny interfejs, który jest intuicyjny w obsłudze i znany wszystkim posiadaczom smartfonów. Bardzo wygodne jest również to, że wymieniając telewizor na nowszy model, mamy pewność, że kolejny produkt z Android TV będzie działał identycznie. Nie będzie trzeba zatem uczyć się obsługi nowego urządzenia od początku.

Android TV – co to jest i co daje Android TV?

Android TV daje wiele możliwości, których na próżno szukać w standardowych telewizorach. Można w pełni sparować go ze smartfonem i korzystać z niego w podobny sposób. Taki rodzaj oprogramowania uwielbiają w szczególności gracze – można pobierać gry na telewizor, a później grać w nie przy pomocy pada, czego nie zrobimy na telefonie. Takie rozwiązanie eliminuje również konieczność zakupu konsoli do gier. Android TV jest świetnym pomysłem nie tylko do domu, ale również sali konferencyjnej, biura, uczelni czy szkoły. W zaledwie kilka chwil można wyświetlić na nim obraz ze smartfona, co znacznie ułatwia korzystanie z prezentacji czy dzielenie się różnymi danymi z dużą ilością osób jednocześnie.

Czy Android TV zawsze jest wystarczająco wydajne?

Android TV zdobył stosunkowo dużą popularność od momentu pojawienia się w sklepach. Nie może jednak liczyć na tak duże powodzenie wśród konsumentów, jak Android dedykowany smartfonom, który swoją pozycję wypracowywał przez lata. To, czy telewizor z systemem Android TV będzie wystarczająco wydajny, jest zależne przede wszystkim od jego parametrów, a także sposobu użytkowania. Decydujące znaczenie będzie tu mieć rodzaj procesora, ilość pamięci RAM czy ściąganych i wykorzystywanych jednocześnie aplikacji. Pomimo tego, że Android znany nam ze smartfonów ma wiele wspólnego z Android TV, wciąż nie są to te same systemy – są jednak w dużej mierze kompatybilne i podobne w obsłudze.

Zalety Android TV

Wśród podstawowych zalet Android TV można wymienić naprawdę dużą dostępność urządzeń z tym oprogramowaniem o najróżniejszych parametrach. Znajdziemy je w każdym sklepie ze sprzętem RTV i AGD. Telewizory Android TV produkują tacy wytwórcy jak Sony, Philips, Xiaomi czy Toshiba. W Android TV można bez problemów zainstalować także osobistego asystenta, który umożliwi:
  • sterowanie poziomem oświetlenia w pomieszczeniu, radiem czy muzyką;
  • zmienianie kanałów za pomocą komend głosowych lub klaśnięcia;
  • korzystanie z funkcji chroniących wzrok przed niekorzystnym działaniem światła niebieskiego;
  • dopasowywanie jasności ekranu do warunków panujących w pomieszczeniu;
  • przypominanie o ważnych okazjach czy np. korzystanie z Alexy.
Android TV to wcześniej niespotykane możliwości i szansa na wykorzystanie funkcji, które w standardowych telewizorach, a nawet tych z wyłącznie Smart TV były niedostępne.

Wady Android TV

Wśród drobnych wad Android TV można wymienić to, że dostępność do aktualizacji oprogramowania jest stosunkowo niska. Pomimo tego, że producenci je uwzględniają, wraz z upływem czasu konieczna będzie wymiana telewizora. Zwykle wydajność systemów z tego rodzaju systemami sięga maksymalnie 10 lat – po tym czasie ich funkcjonalność znacznie spada, ponieważ pojawiają się trudności z zaktualizowaniem niektórych aplikacji. Wówczas sprzęt staje się przestarzały. Jeśli twórca danej aplikacji na Androida nie uwzględnił wersji na telewizor, korzystanie z niej będzie utrudnione. Nie są to jednak aż tak znaczące wady, które miałyby zniechęcać użytkowników Android TV do zaniechania korzystania z niego.

Alternatywy dla Android TV

Niektórzy producenci posiadają również własne systemy, które mogą być alternatywą dla Android TV. Wśród nich można wymienić przykładowo oprogramowanie Tizen, które jest równie łatwe w obsłudze, co Android TV. Dosyć popularny jest także WebOS, będący oprogramowaniem marki LG. Umożliwia sterowanie komendami głosowymi oraz gwarantuje użytkownikom szeroki wybór aplikacji. Pozwala też na szybkie przesyłanie obrazu ze smartfona czy korzystanie z oferty popularnych platform, takich jak Netflix oraz Disney+.
W niektórych propozycjach telewizorów ze Smart TV od Philipsa znajdziemy również system Saphi. Modele, które z niego korzystają, są dosyć przystępne cenowo i praktyczne. Saphi oferuje kafelkowy układ, jak w większości smartfonów, który jest wyjątkowo wygodny i chwalony przez użytkowników. My Home Screen to natomiast system bazujący na Firefoksie, który znajduje się w modelach telewizorów produkowanych przez firmę Panasonic. Niezależnie od wybranego rodzaju platformy lub systemu, z którego korzysta telewizor w technologii Smart TV, jego funkcje będą dosyć podobne. Różnice można zaobserwować w szczególności w szybkości działania, różnorodności oferowanych możliwości oraz wygodzie obsługiwania interfejsu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!