Data publikacji:

Chromecast – co to jest? Jak korzystać z Chromecast?

Czym jest Chromecast? W największym skrócie jest to urządzenie, które można podłączyć do telewizora, aby korzystać na nim z różnych aplikacji. Chromecast podłączamy przede wszystkim do telewizorów bez funkcji Smart TV (lub z taką, która nie spełnia naszych oczekiwań).
Chromecast – co to jest
Funkcjonalność to w obecnych czasach jedna z najważniejszych cech, której doszukiwać się można w coraz większej grupie produktów. Przedmioty, które można określić jako funkcjonalne, cieszą się dużą popularnością wśród wielu użytkowników.
Nie inaczej jest z telewizorem. Od takiego sprzętu jeszcze do niedawna oczekiwano jedynie emisji wybranych programów w dobrej jakości oraz satysfakcjonującej ścieżki dźwiękowej. Dziś podczas poszukiwania nowego telewizora większość użytkowników interesuje się jego funkcjami dodatkowymi, dlatego główną cechą, na którą zwraca się szczególną uwagę, jest funkcja Smart TV.
Starsze modele telewizorów często nie są wyposażone w tę funkcję, dlatego wielu użytkowników decyduje się wymienić sprawny telewizor bez tej funkcji na nowy model oferujący udogodnienia Smart TV. Jednak czy taki krok to dobra decyzja?
Rozwój technologii nie omija działu telewizyjnego, dlatego właściciele telewizorów bez funkcji Smart TV wcale nie muszą wymieniać swojego odbiornika, aby cieszyć się dodatkowymi funkcjami na swoim telewizorze.
Obecnie na rynku znaleźć można urządzenia zewnętrzne, które po podpięciu do telewizora, oferują wiele dodatkowych funkcji. Google Chromecast, bo o tym urządzeniu mowa, to niewielki i stosunkowo tani gadżet, który z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Aby dowiedzieć się, co to jest Chromecast, w jaki sposób działa oraz jak zacząć z niego korzystać, warto przeczytać poniższy artykuł zawierający najważniejsze informacje.

Chromecast – co to jest i jak działa, czyli najczęściej zadawane pytania

Co to jest Chrommcast, jak działa to urządzenie oraz kiedy warto się na niego zdecydować? Takie i inne pytania często pojawiają się w wynikach wyszukiwania osób, które chcą skorzystać z działania tego urządzenia. Google Chromecast to nic innego jak małe urządzenie, które w większości przypadków zastępuje funkcję Smart TV w telewizorach, które w oryginalnej wersji nie posiadają tego urozmaicenia.
Google Chromecast to idealna alternatywa dla telewizorów pozbawionych Smart TV, ponieważ podczas korzystania z tego sprzętu można cieszyć się wszystkimi dostępnymi udogodnieniami, jakie oferuje funkcja Smart TV.
Chromecast to mały odtwarzacz multimedialny w formie wtyczki, który umożliwia transmisję danych do telewizora za pomocą sieci Wi-Fi. Chromecast wpina się w złącze HDMI, dlatego niezwykle ważne jest, aby posiadany telewizor miał możliwość takiego połączenia. Chromecast działa dzięki sieci Wi-Fi, co oznacza, że można z jego pomocą przesyłać obraz oraz dźwięk z urządzeń mobilnych na telewizor.
Co oferuje Chromecast? Ten gadżet pozwala na dowolne korzystanie z platform takich jak YouTube, Netflix oraz Spotify, a także wiele innych. Obsługa Chromecasta jest niezwykle prosta i najczęściej można z niej korzystać po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji na swoim telefonie lub tablecie.

Google Chromecast – co to jest i kiedy warto się na niego zdecydować?

Przystawka Google Chromecast to w ostatnim czasie niezwykle popularny gadżet, na który decyduje się wiele osób. Chromecast pozwala cieszyć się funkcjonalnością swojego telewizora oraz ułatwia korzystanie z wielu aplikacji. Na to urządzenie najczęściej decydują się osoby, których telewizory są pozbawione wbudowanej funkcji Smart TV, ponieważ Google Chromecast jest idealną alternatywą dla tej funkcji.
To urządzenie zostało stworzone i zaprojektowane przez znaną na całym świecie firmę – Google. Marka pierwszą wersję Chromecasta wypuściła na rynek już w 2013 roku i od tego czasu cyklicznie wprowadza na rynek nowsze i udoskonalone wersje tego gadżetu.
Chromecast to urządzenie, którego wielkość można porównać do standardowego pendrive'a. Dzięki małemu rozmiarowi Chromecast nie utrudnia korzystania z telewizora oraz jest prosty w użyciu.
Jakie możliwości mają najnowsze wersje Chromecasta? Oprócz standardowych funkcji, takich jak przesyłanie treści z urządzenia mobilnego na telewizor, Chromecast pozwala także na granie w chmurze oraz wyświetlanie przygotowanej wcześniej prezentacji.

Chromecast – jak podłączyć?

Chociaż podłączenie tego urządzenia jest niezwykle proste i intuicyjne, to wiele osób wciąż może mieć z tym problem. Jak najszybciej podłączyć Chromecast do telewizora?
Podstawowa zasada, jaka musi być spełniona, to telewizor wyposażony w złącze HDMI, ponieważ to dzięki niemu możliwe jest prawidłowe podłączenie Chromecasta. Urządzenie wpina się bezpośrednio do telewizora oraz do źródła zasilania.
Następnym krokiem powinna być konfiguracja i parowanie urządzeń. Można to zrobić, korzystając ze specjalnie dedykowanej temu stronie internetowej, którą poleca producent Chromecasta. Aby oba urządzenia zostały ze sobą poprawnie sparowane, konieczne jest włączenie Bluetooth.
Po połączeniu obu sprzętów na ekranie wyświetli się kod identyczny dla każdego z urządzeń, a następnie Chromecast poprosi o wybranie dostępnej sieci Wi-Fi. Warto pamiętać, że zarówno Chromecast, jak i telefon muszą być połączone tą samą siecią Wi-Fi.

Chromecast – jaki sprzęt jest niezbędny?

Aby w pełni cieszyć się udogodnieniami, jaki gwarantuje Google Chromecast, konieczne jest spełnienie wymagań programowych oraz sprzętowych. W przypadku korzystania z urządzeń mobilnych niezbędne jest posiadanie dopasowanej do Chromecasta aplikacji Google Home. Co więcej, urządzenie mobilne musi działać z użyciem Androida 5.0, a w przypadku urządzeń marki Apple – system iOS w wersji od 10.1.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!